Keskuslukitus ei toimi avaimesta
Hei. Tietääkö kukaan mikä autoa vaivaa, kun keskuslukituksen kaukosäätö lopetti toimintansa ihan yhtäkkiä jokin aika sitten. Ovet eivät enää auenneet avaimen nappia painettaessa. Ajattelin ensin, että paristo olisi loppunut, mutta uusi paristokaan ei saanut keskuslukitusta toimimaan kaukosäädöstä. Sama vara-avaimen kanssa.
Keskuslukitus kyllä toimii, kun avainta kääntää oven lukossa.
Samalla tuli toinen ongelma eli auton uudelleenkäynnistys ei välillä toimi ilman että odottaa hieman aikaa. Joko edes mittarivalot eivät syty tai sitten syttyvät mutta moottori ei vaan käynnisty tai edes yritä käynnistyä.
Tämä ongelma siis ilmeni kun keskuslukituksen kaukosäädin avaimessa lopetti toimintansa jokin aika sitten. Käyttäessäni avainta oven aukaisuun jonkin aikaa käynnistysongelma hävisi, mutta kun taas useiden kuukausien tauon jälkeen koitin uudella paristolla avaimen kaukosäätimellä avata auton oven niin tuo auton käynnistysongelma palasi. Jotenkin liittyvät toisiinsa selvästi.
Pitääkö keskuslukituksen kaukosäädin jotenkin nollata uuden CR 2016 nappiparison laittamisen jälkeen, ja jos niin miten? Tai voiko keskuslukituksen kaukosäädön sulake olla kärähtänyt (millähän nimellä se mahtaa olla merkattu ja onko ohjaamon tai konepellin alla)?
Keskuslukitus ei toimi avaimesta, välillä ei käynn
9
11381
Vastaukset
- KerroToimiiko
!! Kaikki kauko-ohjaimet käsille
1. Kytke sytytysvirta päälle ja pois 6 kertaa 10sekunnin sisällä
-Vilkut vilkkuu 2kertaa 2sekunnin kuluttua
2. paina avauspainiketta ja pidä pohjassa sitä kokoajan.
3. paina lukituspainiketta 3kertaa
4. päästä irti avauspainikkeesta
-Vilkut vilkahtaa kerran
Jos pitää ohjelmoida enemmän ohjaimia, toista painiketoiminta.
Kytke virrat, vilkut vilkkuvat kahdesti.
Pitäis toimia?
Tällaiset ohjeet näyttäisi antavan Autodata CD- Selkeämmin
1. Käännä avainta virtalukossa kuusi kertaa "LOCK" asennosta "ON" asentoon 10 sekunnin sisällä ja palauta virta-avain lopuksi "LOCK" asentoon ja jätä avain virtalukkoon.
2. Kahden sekunnin kuluttua auton vilkut välähtävät kaksi kertaa.
3. Paina avaimen lukitusnappia ja pidä se painettuna seuraavan kohdan ajan.
4. Paina avaimen avausnappia kolme kertaa.
5. Vapauta avaimen avausnappi.
6. Jos rekisteröiminen onnistui niin auton vilkut välähtävät kerran.
7. Lopuksi avain käännetään virtalukossa "ON" asentoon (vilkkujen pitäisi välähtää jälleen kaksi kertaa.)
Ja toimii ;-)= - EttäNäinkin
Muista että joka ohjelmointikerta muuttaa käynnistyskoodia ja toinen avain lakkaa pelaamasta jos teet sen kanssa koko rumban läpi etkä vain tuota avaimen painiketoimintaa kakkosavaimelle. Sun pitää ohjelmoida molemmat avaimet samalla ohjelmointikerralla, että saat niistä parit.
Tuosta virallinen ohje
http://aijaa.com/u3Z9sh - VieläTämäkin
EttäNäinkin kirjoitti:
Muista että joka ohjelmointikerta muuttaa käynnistyskoodia ja toinen avain lakkaa pelaamasta jos teet sen kanssa koko rumban läpi etkä vain tuota avaimen painiketoimintaa kakkosavaimelle. Sun pitää ohjelmoida molemmat avaimet samalla ohjelmointikerralla, että saat niistä parit.
Tuosta virallinen ohje
http://aijaa.com/u3Z9shEnsimmäisen avaimen voi antaa olla virtalukossa, ottaa vain toisen kouraan ja painelee noita nappeja ohjeen mukaan ja kun auto on kuitannut toisen avaimen rekisteröinnin vilkkuja väläyttämällä, kääntää sen virtalukossa olleen kerran ON-asentoon ja auto väläyttää vilkkuja. Pitäisi toimia sen jälkeen.
- Meneehermojust
Mulla sama ongelma Corollan vm. 2010 kanssa,paitsi että keskuslukitus ei toimi avaimesta ollenkaan. Auton käynnistyminen välillä haastavaa, ja olen myös todennut että nuo liittyvät jotenkin toisiinsa. Kaukosäätimestä menee lukkoon vain kuskin ovi, muut pitää laittaa käsin lukkoon. Kaukoa käyttämällä kyllä aukeaa sekä kuskin, että repsikan ovi. Toimiikohan sama ohjelmointiohje myös jälkiasennetussa Viperin kaukosäätöisessä keskuslukituksessa?
- Sekoilee
Johdot hankautuneet poikki sarana puolen läpi viennistä, ehkä?
- Anonyymi
Hei. Keskuslukitus toimii. Kauko-ohjaus ei. Miten päin patterit 2kpl pitää olla ja sain valot vilkahtamaan 6painallusta. Mut en saa koodattua kauko-ohjaimia.
Auto Nissan Primera -96 - Anonyymi
Itse sain samanlaisen vian korjattua sillä että otin vasemman eturenkaan kolmasti irti ja takaisin samalla pitäen aukinappia päällä.
- Anonyymi
🤭🤭🤭😆😆😆
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837