mitä seurattavaa eroamisten suhteen tänä vuonna?

onko tälle vuodelle tiedossa mitään kiinostavaa, joka voisi vaikuttaa kirkon tilanteeseen? nyt kesällä eroaminen on tasaisen hidasta, joten joku odottamisen arvoinen tapahtuma olisi kiva
24365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat
  • Hesarissa lisää hyvää kommentointia. Siinä ei paljoa Askolan päätä silitetä. Ihmisen täytyy käydä aika vajaalla jos kykenee näkemään terroristien tekosiin länsimaat syyllisinä. Vähän sama kuin väittäisi raiskatulle, että oma syy kun tulit raiskatuksi.

    http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005262505.html

    Äänestä

  • 7685 kirjoitti:

    Hesarissa lisää hyvää kommentointia. Siinä ei paljoa Askolan päätä silitetä. Ihmisen täytyy käydä aika vajaalla jos kykenee näkemään terroristien tekosiin länsimaat syyllisinä. Vähän sama kuin väittäisi raiskatulle, että oma syy kun tulit raiskatuksi.

    http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005262505.html

    Ihanaa, rakas persuveli. Olen jo kauan odottanut Sinulta näitä meheviä raiskaustarinoita, joista niin mahtavasti nautin. Persu se ymmärtää pillun päälle!

    Äänestä

Eivät muut puhu niin kiihkeästi "Lopun ajasta" kuin kristinusko ja islam.
Tosin molemmat ajattelevat, että loppu koskee kaikkia muita, mutta ei heitä itseään.

Aika näyttää.
Joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen kupsahtaa.

Äänestä

Taloushan nyt periaatteessa nousee, mutta en tiedä ehtiikö se pelastaa pieniä seurakuntia. Niiden taloudesta voi tulla uutisia.

Syksyllä tulee kanteluihin ratkaisuja kun ovat papit menneet siunaamaan vääränlaisia liittoja. Se kylläkin tuntuu vähän loppuunkalutulta luulta.

Äänestä
  • Vuoden 2017 talouskasvu alkaa auttamaan seurakuntia vasta vuonna 2018. Eikä sekään seurakuntia kovin paljoa lämmitä, koska kirkosta eroamisen johdosta seurakuntien talouskasvusta leikkaantuu noin yksi prosenttiyksikkö pois. Toisekseen jos palkat ei nouse, niin seurakunnat jää kokonaan nuolemaan näppejään. Inflaatiota talouskasvu kuitenkin nostaa, joka kiristää seurakuntien taloutta. Yhtälö vaikuttaa seurakuntien osalta varsin surkealta. Eli luvassa on seurakunnille jatkossakin vain itkua ja hammasten kiristelyä.

    Äänestä

  • puu.penni kirjoitti:

    Vuoden 2017 talouskasvu alkaa auttamaan seurakuntia vasta vuonna 2018. Eikä sekään seurakuntia kovin paljoa lämmitä, koska kirkosta eroamisen johdosta seurakuntien talouskasvusta leikkaantuu noin yksi prosenttiyksikkö pois. Toisekseen jos palkat ei nouse, niin seurakunnat jää kokonaan nuolemaan näppejään. Inflaatiota talouskasvu kuitenkin nostaa, joka kiristää seurakuntien taloutta. Yhtälö vaikuttaa seurakuntien osalta varsin surkealta. Eli luvassa on seurakunnille jatkossakin vain itkua ja hammasten kiristelyä.

    No kyllähän talouskasvu heti auttaa, jos se näkyy palkkasumman kasvuna. Evlut kirkko kuitenkin saa kirkollisveroa joka kuukausi tietyn kaavan mukaan.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    No kyllähän talouskasvu heti auttaa, jos se näkyy palkkasumman kasvuna. Evlut kirkko kuitenkin saa kirkollisveroa joka kuukausi tietyn kaavan mukaan.

    <<+No+kyllähän+talouskasvu+heti+auttaa,+jos+se+näkyy+palkkasumman+kasvuna.+Evlut+kirkko+kuitenkin+saa+kirkollisveroa+joka+kuukausi+tietyn+kaavan+mukaan.+>>Kyllä+vaan.Minulla+on+ollut+mielessä+tuo+KiKy-sopimus.+Siinähän+julkisten+lomarahoja+leikataan+30+%,+mikä+kyllä+käsittääkseni+pitäisi+vaikuttaa+melkoisesti+kirkollisverokertymäänkin.+Tuo+on+kuitenkin+melkoisen+suuri+potti+kun+sitä+mietitään+valtakunnallisesti.Taitaa+olla+myös+niin,+että+vaikka+ilmeisesti+työttömyys+on+kääntynyt+laskusuuntaan,+vielä+työvoiman+tarve+on+ollut+kohtalaisen+heikkoa+vaikka+talous+kasvaakin.+Näin+muodoin+tämä+vuosi+voi+olla+kirkolle+helvetillinen.+Ensi+vuonna+talouskasvu+varmasti+kasvattaa+jo+palkkasummaakin+merkittävästi.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    No kyllähän talouskasvu heti auttaa, jos se näkyy palkkasumman kasvuna. Evlut kirkko kuitenkin saa kirkollisveroa joka kuukausi tietyn kaavan mukaan.

    Kirkollisverotilitykset+kesäkuussa+-3,9+%+viime+vuodesta,+tammi-kesäkuussa+-4,3+%http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=Content429907

    1Äänestä

  • kirkko-murenee kirjoitti:

    Kirkollisverotilitykset+kesäkuussa+-3,9+%+viime+vuodesta,+tammi-kesäkuussa+-4,3+%http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=Content429907

    Samaan aikaan kunnallisveron tuotto kasvoi hiukan. Näillä on sama veropohja, joten erotus mittaa aika hyvin kirkollisverotettavien määrää.

    Äänestä

No kunhan papit vihkii muutaman saman sukupuolisen parin avioon ja heidät haastetaan tuomiokapituleihin, niin sitten voi tulla vipinää. Tosin kirkossa asioiden käsittely kestää ja kestää, vähintään kuukausia.
Kai Sadinmaa haastettiin jo, mutta Askolan hiippakunnassa ja päätöstä ei ole kuulunut. Voi olla, että ei saa kuin huomautuksen.

Jos joku pappi saa potkut, niin eiköhän kansa sitten reagoi.

1Äänestä

Kun ensimmäinen homopari vihitään kirkossa julkisesti, eroavat kaikki uskossa olevat kirkosta.

Äänestä
  • Toivoa sopii, vaikka perinteisesti konservatiivit ja fundamentalistit eroaa kirkosta kaikkein hitaimmin.

    Äänestä

Keväällä 2015 ja 2016 kirkon propagandakeskus hehkutti kuinka kirkkoon liittymiset on alkuvuonna olleet nousussa. 2017 samaa hehkutusta ei ole nähty. Ilmeisesti kirkkoon liittymiset on laskussa. Viime vuonna kirkkoon liittymiset kääntyi koko vuoden osalta jo laskuun. Nyt on varmaan luvassa toinen lasku vuosi perään.

Äänestä

Tulot eivät edelleenkään kasva, eikä valtion kassa paisu vaan velkaa joudutaan ottamaan, joten talouskasvusta ei ole taida olla iloa muille kuin yrityksille ja sijoittajille.

Valtiolle siitä on se kyseenalainen ilo, että lainanantajat vaativat talouskasvua, saadaan siis velkaa. Jota meidän ' viisaat' päättäjät luulevat ilmaiseksi rahaksi, koska korko ei ole suuri.

Äänestä

Ainakin Kirkko ja kaupunki -niminen vihajulkaisu tekee parhaansa, jotta kirkosta eroaisi mahdollisimman moni sihen vielä jostain syystä kuuluva. Perheemme aikuisille viimeinkin riitti nähtyämme em. lehdessä (19.6.2017) Ville Rannan "pilakuvan", joka leimaa Perussuomalaiset ja heidän kannattajansa murhaaviksi uusnatseiksi. Lopullinen niitti oli päätoimittaja Jaakko Heinimäen kuvaa puolusteleva ja vastakkainasettelua lisäävä kommentointi somessa. Onpahan jälleen kaksi yli keskitulon tienaavaa aikuista vähemmän rahoittamassa tuota vihapropagandajulkaisua sekä muuta kirkon harjoittamaa yhteiskuntaa hajottavaa toimintaa.

Äänestä

- Tasa-arvoisen avioliittolain jälkimainingit
- Eutanasialakialoite
- Äitiyslakialoite
- Onkohan tekeillä myös translakialoite?
- Helsingin piispanvaali
- Kirkon talousongelmat
- Mikä tahansa kirkolliskokouksessa pinnalle nouseva
- Loppuvuoden normaali eromylläkkä, lumipalloefekti

1Äänestä
  • Lisätään listalle kirkon edustajien ja kunniajäsenten (lue: Päivi Räsänen) laukomat mielipiteet. Koskaan ei tiedä, milloin seuraava kohu on käsillä. Ja vaikka mitään kohuja ei syntyisikään, kirkosta eroaa joka tapauksessa yli 50 000 ihmistä vuosittain.

    Äänestä

  • Lain vastainen uskonnon tyrkytys kouluissa ja päiväkodeissa on myös ollut kasvavissa määrin esillä. Kun uskovat eivät saa tahtoaan läpi ja heille laitetaan rajoja, niin koskaan ei tiedä koska jollain uskovaisella menee kuppi nurin, syntyy suurempi mylläkkä ja sen seurauksena iso kirkosta eroaalto.

    Yksi täky on ehtoollisviinin laittaminen verolle, jonka pitäisi tapahtua tällä eduskuntakaudella.

    Äänestä

Eiköhän Helsingin piispan valinta aikanaan anna joillekin ajattelemisen aihetta, että miksi oikeastaan maksan tuon palkkaa.

Äänestä

Pappi vihki homoparin ja odottaa tuomiota – "On absurdi tilanne, jos lain noudattamisesta rangaistaan"

Lisää aiheesta A-studiossa keskiviikkona 5.7.2017 klo 21.05 TV1:ssä.

https://yle.fi/uutiset/3-9705001

Äänestä

Heinäkuussa eroja 2575, mikä on toiseksi vilkkain heinäkuu vuoden 2013 jälkeen.
Uuteen elokuun ennätykseen vaaditaan yli 100 eroa keskimäärin per päivä. Kun ihmiset palaavat töihin ja oppilaitoksiin, niin eiköhän erot taas vähän vilkastu.

Äänestä

Voisiko persujen Huhtasaaren kreationisti-hulludesta vetää jotain mukavia juttuja?

Suomessa n. kolmasosa taitaa edelleen uskoa kreationismiin ja kun muuta järjestöä ei löydy, kuin kirkko, joka tuosta soopasta on vastuussa, ei tavitse kuin hiukan ravistella...

Äänestä
  • Nyt kun Päivi Räsänen ei enää pääse julkisuuteen niin paljon kuin ennen, toivotaan Huhtasaaresta hyvää kirittäjää eromääriin. Toinen täysin kajahtanut persu-kristitty on Mika Niikko, jonka jutuista on jo saatu muutamat hyvät naurut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


odottavanaika kirjoitti:

onko tälle vuodelle tiedossa mitään kiinostavaa, joka voisi vaikuttaa kirkon tilanteeseen? nyt kesällä eroaminen on tasaisen hidasta, joten joku odottamisen arvoinen tapahtuma olisi kiva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu