Carsima eka autoksi?

JapsiAutojenYstävä

Moi! Olisko mitsubishi carisma vuosilta 98-03 hyvä eka autoksi? Kattellu nettiautosta ja monia ilmastoituja hyviä yksilöitä saa paljon halvemmalla verrattuna toyotaan tai hondaan. Carisma näyttää myös paremmalta näihin verrattuna niin sisältä kuin ulkoa ja tilaakin näyttäis olevan enemmän ellei silmät hämää. Kävin jo valmiiks kattomassa että minkälaiset liikennevakuutukset nuihin 1.6 koneisiin olis ja nekin näyttää edullisilta verrattuna ainakin hondaan tai opel astraan.

Työautoks siis olis carisma tulossa syksymmällä ellei joku täällä puhu pois ostoaikeista. Mazda 3 ajattelin myös mutta nehän tuntuu olevan ruosteessa melkein joka yksilö. Onko carisma japsiautoista herkempi vikaantumaan ja kannattaako jotain erityistä ottaa huomioon?

7

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diamonttia

      Jos ei vain tarvi hitsupillua näyttää sille on oiva peli muuten?

    • näpsäkkä-peli

      Muistaakseni Carsima ei ole aito Japsi vaan Hollannissa valmistettu. Samalla tehtaalla tehtiin myös 40-sarjan Volvoa. Teknisesti varmaan luotettava, mutta ruostuminen voi olla ongelma jos ei ole suojattu, myös kolariturvallisuus ei ole niitä parhaimpia.

      • wqqwwq

        Ei Carsima vaan Carisma, aika paljon ajettuja noi netti autossa tyrkyllä olevat, mutta hyvällä onnella voi löytyä ihan kohtuullinenkin yksilö ja alta tonnin hintaisella autolla vakuutusmaksutkin ovat edulliset.


      • YllättävääMonelle

        Carisman kolariturvallisuus on nimenomaan oikeissa kolareissa tilastoidusti erittäin hyvä. Esimerkiksi korin vääntöjäykkyys on huomattavasti keskimääräistä parempi. Kannattanee ostaa 2000-luvun malli ja 1,6-litran koneella.

        Carismalla ajaminen saattoi jopa pelastaa aikoinaan tunnetun laulajan hengen. Poliisin mukaan moni muu auto olisi mennyt rusinaksi ja kuljettaja sen mukana.
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/525740/carisman-turvakori


    • molemmatomistanut

      Hyvä ja tilava auto mutta ei ole aivan yhtä kestävä kuin vaikkapa nissan almera.

    • japsiton

      Timantit ei olekkaan ikuisia, nehän katoavat kuin pieru saharaan!

    • excarismailija

      Todellakin ruosteherkkä, eli kannattaa vilkaista alustaa, vaikka ei esim. kaarissa olisikaan kukkaa. 1.8l koneessa nykimisongelmia, vaikka tuo 140hv versio varmasti houkuttelisikin. Itse ajelin aikoinaan pari vuotta -99 vuosimallisella 1.6l koneella varustetulla ja ei mitään vikoja ilmennyt. Aika laiska kulkemaan kylläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe