Victoria-korteret!?

suomenkielistyminen

Huomasin Jätkäsaaressa kävellessäni, että rusureservaatin päiväkoti on kaksikielinen!?

Eikö Helsingistä löydy nykyään edes yhtä korttelillista aitoja ruotsinkielisiä???

10

181

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeikkoTulevaisuus

      Niinpä. Rusulapset suomenkielistyvät ja rusunuoret muuttavat Ruotsiin...

    • Hur menar du nu. De blir finska och flyttar till Sverige? Konstigt att de i så fall som finskspråkiga inte orkar leva i Finland längre

      • somvanligt

        Fennologik.


      • Tiedotan

        Rusuja ihan virallisen tilastonkin mukaan on muuttanut noin tuhat vuodessa ulkomaille eli pääasiassa Ruotsiin. Toki susujakin muuttaa ulkomaille. Mutta SUHTEESSA paljon vähemmän.


    • RKP otti yhteyttä Ruotsiin ja nyt ei enää pääse suomalaisella lukiontodistuksella kovin helposti sinne opiskelemaan. Ankkalammella pelästyttiin, kun ruotsinkieliset likat lähti joukolla Helsingistä Tukholmaan. Suomenkieliset kärsivät jokapaikassa, kun svekot suojelevat omiaan!

      • ingaproblem

        Svenskspråkiga finländare studerar ännu också i Sverige, det gäller bara att ha tillräckligt goda betyg.


      • Kysymys onkin siitä, ettei normaalisuorituksella enää pääse Ruotsiin.
        Ihmisen, joka ei kykene suoriutumaan koulusta 9 keskiarvolla kannattaa hylätä ruotsinkieli. Aloittaa ajoissa opiskelemaan venäjää tai saksaa ja pyrkii niillä kielillä ulkomaille. Mikäli vvanhemmilla on varallisuutta kannattaa panostaa täysillä englannin opiskeluun. USA tarjoaa hyvän, mutta kalliin vaihtoehdon.

        RKP on toiminut jälleen kerran suomalaisen kannalta haitallisesti!
        Tästä on myös kysymys. Miksi piti pyytää Ruotsia tukkimaan opiskelemaan pääsy? Varmasti moni, joka vielä on lukiossa tätä miettii ja erityisesti tämän kevään abit!


      • inbillningssjuk
        Lukiolaislikkoja kirjoitti:

        Kysymys onkin siitä, ettei normaalisuorituksella enää pääse Ruotsiin.
        Ihmisen, joka ei kykene suoriutumaan koulusta 9 keskiarvolla kannattaa hylätä ruotsinkieli. Aloittaa ajoissa opiskelemaan venäjää tai saksaa ja pyrkii niillä kielillä ulkomaille. Mikäli vvanhemmilla on varallisuutta kannattaa panostaa täysillä englannin opiskeluun. USA tarjoaa hyvän, mutta kalliin vaihtoehdon.

        RKP on toiminut jälleen kerran suomalaisen kannalta haitallisesti!
        Tästä on myös kysymys. Miksi piti pyytää Ruotsia tukkimaan opiskelemaan pääsy? Varmasti moni, joka vielä on lukiossa tätä miettii ja erityisesti tämän kevään abit!

        Du kunde väl ta reda på fakta, SFP har ingenting att bestämma ifråga om Sveriges högkolor och universitet. Du kan inte vara riktigt frisk.


      • inbillningssjuk kirjoitti:

        Du kunde väl ta reda på fakta, SFP har ingenting att bestämma ifråga om Sveriges högkolor och universitet. Du kan inte vara riktigt frisk.

        Är du lite tokig? Suuri määrä likkoja Helsingistä lähti viime syksynä Tukholmaan opiskelemaan. HBL kirjoitti, että tätä tahtia Helsinki tyhjenee ruotsinkielisistä.
        RKP:llä on hyvät suhteet nyt Ruotsissa hallituksessa oleviin.
        Kyllä aloite vaikeuttaa suomalaisten pääsyä Ruotsiin on tullut Suomesta.
        RKP ei enää mainosta opiskelumahdollisuutta Ruotsissa, kun vihdoin ruotsinkieliset tajusivat hyödyntää tilaisuuden. Ruotsiin pääsi ilman valintakokeita. Persuja tuskin häiritsi mutto?


    • Faktum är, att Sverige på något skäl vill begränsa studenter från Finland och finnarna går med i det. RKP joka puuttuu kaikkiin ruotsinkielisiä koskeviin muutoksiin ei valita yhtään. Yksilön etu myydään, kun halutaan säilyttää ruotsinkielinen yhteisö . Suomessa, kun yritetään pistää ulkomaalaisille lukukausimaksuja Eva Biaudet suuttuu kunnolla. Suuttuisi ruotsalaisille.

      Soinin pitäisi ulkoministerinä lähettää Ruotsiin nootti! Varför vill ni inte ha finlandssvenskar som studerande i Sverige? Har ni något emot finlandssvenskar?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe