Hyvää ja Rauhallista Juhannusta kaikille joilla on jotain juurta Lieksassa/Pielisjärvellä.
Vietän tätä kotona rauhallisesti, ja katselen ikkunasta pihalla ruokailevia oravia.
Kamuttaja toivottaa Hyvää & Rauhallista Juhannusta
18
345
Vastaukset
Hyvää juhannusta Kamuttajalle ja kaikille tasapuolisesti.
Se on sitten taas yksi Jussin juhla edessä. Omalta osaltani toivotan myös hyvää juhannusta kaikille palstan seuraajille ja kirjoittelijoille.
Aloittajaa olen oppinut arvostaman. Uuninpankkoa pidän hyvänä väittelykumppanina. Olen sikäli merkillinen luonne, että en niin paljon täällä säikähdä mitään, että se aiheuttaisi erityistoimenpiteitä. Olenkohan liian suvaitsevainen;)
Elämä on aika ajoin merkillisen monimutkaista. Kukapa välttyisi pohdiskelemasta elämän, uskon ja poliittisen ilmapiirin syvällisimpiä olemuksia. Moni saattaa ajatella, että on sekavaa, ei oikein mistään oikeasta saa kiinni. Satavuotias Suomi viettää kuitenkin nyt 100 vuotuistaipaleensa ainoata tämän historiankulun juhannusta. Sen vuoksi valitsin seuraavat kappaleet kuunneltavaksenne.
Tuo, rakkaus on sininen, ei viittaa minun taholtani ensinkään, ei mitenkään, tähän perussuomalaisten loikkaus hankkeeseen. Ei se kiinnosta, tai ehkä hieman;) Sopu ja hyvä juhannuksenvietto ja sopivista sopivin, siristelemätön rauha, mielessämme enemmän kiinnostaa. Kokko ja Pielisen viileähkö vesi, puusaunan löylyjen monien jälkeen on yksi juhannuksen nautintoja. En sylje saunaoluellekaan.
Merikannon Kesäillan valssi on sitten mielestäni sellainen, että siihen en kyllästy koskaan, en koskaan. Siinä on monet sävelaskelten polut.
On mukavaa ja hyvä olla lieksalainen. Kaikesta tämän palstan olevasta ja vallitsevasta epämääräisyydestä huolimatta.
https://www.youtube.com/watch?v=LWX7rBV4Yx4
https://www.youtube.com/watch?v=c2aZvLQJl3wAi niin. Jäi mainitsematta, että minunkin pihamaallani on monta oravaa, niitä on lysti seurata.
- tuholainenonorava
Katuvankka kirjoitti:
Ai niin. Jäi mainitsematta, että minunkin pihamaallani on monta oravaa, niitä on lysti seurata.
Ei se orava ihan harmiton pihan asukki ole. Tuppautuu talon rakenteisiin ja repii ja jyrsii eristeitä. Pari viikkoa sitten oli rintamamiestalomme sivuvinttiin eksynyt ja oli aika metsästäminen ennenkuin saatiin se sieltä häkkiin ja pihalle. Revittyjä vuorivillan kappaleita löytyy pihalta jne. Pesi kerran talon ylävintissä ja kuljetti poikasensa pesästä selässään taloon tulevia sähköjohtoja pitkin.
- SellaistahanSeJos
Väärin on sitten rakennettu. Puutteelliset suojat jos luontokappaleet pääsevät rikkomaan ja tuhoamaan rakenteita. Ei ole minulla ollut koskaan tuollaisia ongelmia. Luontokappaleet toki ovat aina tehneet eri tihutöitä, jos niille tarjotaan siihen mahdollisuus. Olipa sitten orava, rotta tai harakka ym.
- mustacatti
Eihän vaines se musta kissa kiusaa niitä oraviasia siella tontillasi.
Ei. Olipa kerran melkein musta kissa minullakin. Sai hauleja sopivalla hävitysnopeudella armeliaasti, ja kaikella eläinsuojelun tyylitajulla kunniakseen haudan juhliaan pidettäväksi, virsiä veisaten.
Sai uskollinen hiiren, rotan ja jäniksien, pikkulintujen tappaja, arvoisensa hautajaiset. Onko muuta kysyttävää?
Olen edelleenkin, silti, kissa ja koiraihminen. Asiat ovat yksi kerrallaan otettavia.
En hyväksy eläinrääkkäystä, ihmisrääkkäystä en varsinkaan.Pyydän Kamuttajalta anteeksi, että provosoiduin turhan takia. Edellinen ei kuuluisi tähän ketjuun. Elo on, ja jatkuu.
Hyvää Juhannusta täältäkin!Saunomista ja siilien seuraamista täällä.
- Cinderella.sind
Ei Lieksassa ole siiliä taidat olla humalassa.
Katselen juuri avarasta olohuoneeni ikkunasta. Miten siili siististi tallustelee mustaherukkapensaan lehvistön alle.
Se siitä.
Ja. Vain hieman minä vaikutuksiani joskus korvistani kaivelen, entä sitten?Tarkat paikat on siilien seurayhdistykselle Lieksa seudulla.
Onko muita uhanalaisia lajeja?- hissanmaikk
Akseli.Pärekorpi kirjoitti:
Tarkat paikat on siilien seurayhdistykselle Lieksa seudulla.
Onko muita uhanalaisia lajeja?Kaikkein uhanalaisin on lieksan juopot rasset niinkiun katuvankka
Minun pihasta ovat siilit kadonneet, on tuo ajotie liian lähellä.
Joskus niitä oli muutama.
Olen pelastanut loukkaantuneita siilejä, ja hoitanut niitä kuntoon.
- hissanmaikk
koska tuo hullu kumuttaja vaslehtelija saadaan hoitoon
- vaslehtelijalle
Olet päässyt näköjään lomalle alkoholiparantolasta. Hoitojaksosi oli varsin pitkä kun et ole pitkään aikaan kirjoitellut. Koettaisit nyt pysyä edes lyhyt loma-aikasi selvinpäin, vaikka pahalta tuo näyttää kirjoituksestasi päätellen.
- höpelö.se.on
vaslehtelijalle kirjoitti:
Olet päässyt näköjään lomalle alkoholiparantolasta. Hoitojaksosi oli varsin pitkä kun et ole pitkään aikaan kirjoitellut. Koettaisit nyt pysyä edes lyhyt loma-aikasi selvinpäin, vaikka pahalta tuo näyttää kirjoituksestasi päätellen.
Ne on näköjään kesäksi kotiuttaneet joitain hulluja niinkun tuon maikankin.
- Dimitrinniemi
Kamuttaja voisitko käydä kertomassa lisää lehtimajoista se kiinnostaa kovin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101189
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171024- 128920
- 95775
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten287722Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait75649Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504