Nooan tulva tapahtui vajaa 5000 vuotta sitten. Ja kaikki sukupuuttoon kuolleet lajit fossiloituivat tulvan aikaan. Miten on mahdollista, että elämiä kerääntyi lyhyessä ajassa (muutamassa tunnissa) jopa 12 kilometrin paksuiseksi kerrokseksi Etelä-Afrikkaan Karoo supergroupiin.
Näiden eläinten leviäminen tasaisesti maan pinnalle tarkoittaisi 50 eläintä hehtaarille. Jos eläimistä fossiloituu esimerkiksi yksi tuhannesta niin tämä tarkoittaisi pelkästään Karoon eläiminä 50 000 hehtaarille, eli 5 neliömetrille.
Kristittynä uskon luomiseen ja vedenpaisumukseen, mutta eläintiheys on melko suuri. Onko selityksenä paratiisilliset olosuhteet ja se, että eläimet ovat noudattaneet luojan käskyä lisääntyä ja täyttää maa?
Nooan tulvan fossiilit
12
379
Vastaukset 12
- Pisteuo
Mantereet nousevat ja laskevat, eläimet pakenivat tulvaa Etelä-Afrikkaan, koska Etelä-Afrikka oli korkealla tulvan aikaan.
- viisas-kreationisti
Just. Ja kalafossiileja löytyy Himalajalta juuri siksi, koska kalat pystyivät uimaan tulvaa pakoon korkeammalle kuin muut eläimet, jotka hukkuivat alemmaksi. Tulvan aikaiset eläimet olivatkin kovia juoksijoita kaikki, pinkoivat häntä suorana Etelä-Afrikkaan asti. Paitsi kalat, jotka uivat tulvaa pakoon Himalajalle.
- Pisteuo
viisas-kreationisti kirjoitti:
Just. Ja kalafossiileja löytyy Himalajalta juuri siksi, koska kalat pystyivät uimaan tulvaa pakoon korkeammalle kuin muut eläimet, jotka hukkuivat alemmaksi. Tulvan aikaiset eläimet olivatkin kovia juoksijoita kaikki, pinkoivat häntä suorana Etelä-Afrikkaan asti. Paitsi kalat, jotka uivat tulvaa pakoon Himalajalle.
Afrikka oli elämän kehto evolutionistien mukaan. Siksi eläimet pakenivat Etelä-Afrikkaan.
- Epäjumalienkieltäjä
viisas-kreationisti kirjoitti:
Just. Ja kalafossiileja löytyy Himalajalta juuri siksi, koska kalat pystyivät uimaan tulvaa pakoon korkeammalle kuin muut eläimet, jotka hukkuivat alemmaksi. Tulvan aikaiset eläimet olivatkin kovia juoksijoita kaikki, pinkoivat häntä suorana Etelä-Afrikkaan asti. Paitsi kalat, jotka uivat tulvaa pakoon Himalajalle.
Tulvan jumalallista ahkeruutta kuvastaa juuri se, että kalat eivät vain uineet kohti pintaa, vaan pakenivat vuorille tulvaa karkuun - ja silti hukkuivat.
Pisteuo kirjoitti:
Afrikka oli elämän kehto evolutionistien mukaan. Siksi eläimet pakenivat Etelä-Afrikkaan.
"Afrikka oli elämän kehto evolutionistien mukaan. Siksi eläimet pakenivat Etelä-Afrikkaan."
Nyt on vaikea uskoa, ettei joku ole kirjoittanut tuota nimimerkilläsi trollatakseen, mutta vastaavia, joskaan ei yhtä suuria fossiilikerrostumia löytyy joka puolelta maapalloa. Niiden sisältämien eläinten suuret määrät osoittavat vastaansanomattomasti, etteivät ne ole voineet elää yhtäaikaisesti. Sen lisäksi, että valtavat määrät elämää on muuttunut aikojen myötä massiivisiksi hiili- ja öljyesiintymiksi. Nooan tulva ei siis selitä fossiiliaineistoa.
Jos tulva on peittänyt Karoon muodostelman niin tulvavesi on pitänyt olla ainakin 12 km korkea. Vai onko eläimet paennut mereen pinnan alapuolelle? Vai onko eläimet paniikissa kerääntyneet 12 km korkeaksi vuoreksi?
- Pisteuo
Nooan tulvassa maan pinta on painunut 12 km alaspäin
- Epäjumalienkieltäjä
Pisteuo kirjoitti:
Nooan tulvassa maan pinta on painunut 12 km alaspäin
Niinpä tietysti. Pesussa kutistuminenhan on kaikille tuttua, joten miksei maapallokin voisi villapaidan tavoin kutistua, kun se kastui tyystin tykkänään taikatulvassa.
- Nooan.arkki
On siinä ollut muuten melkoinen liikenne, 800 000 000 eläintä on vaeltanut kohti Karoon muodostelmaa Etelä-Afrikkaan kuolemaan 12 km korkeassa vuoressa ja samaan aikaan pelastuneet vaeltaa pareittain Nooan arkkiin Lähi-itään.
- Nooan.arkki
Oikea määrä on 800 000 000 000. Eli siis 800 miljardia eläintä.
- Knark5
Montako Nooan arkkia olet jo löytänyt?
Milloin se Nooan tulva taas olikaan?
Wiki: "Fossiili (< lat. fossus, 'ylös kaivettu'[1]) on vähintään 10 000 vuotta sitten eläneen eliön jäännös. "
Luulisi argeologin tuon verran tietävän. Ihan oikea kristitty argeologi Eero Junkkaala pitää nuoren maan kreationismia järjettömänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231575Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651288- 981030
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105954Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet322882Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21817- 120745
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k226745- 61685
- 103656
- 13614
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html298613Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114576- 38519
- 47493
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73491- 40490
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan82483Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv81465Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59465