Miksi tätä komministiyhteiskuntaa pitäisi ulkopuolisten auttaa? Vai eikö rahat riitä sekä kyntölaitteiden uudistuksiin että ohjuskehittelyyn? No, siinä tapauksessa maan johto varmaan päättää mihin ne vähäiset rahat laitetaan.
Minusta on aivan väärin välillisesti auttaa tuota kommunistijohtoa, joka sortaa omaa kansaansa ja elää itse leveästi paasaten muille kommunismin jaloudesta.
is.mediadelivery.io/img/628/df4224a42a26435db540ded64039238d.jpg
Minusta on aivan väärin välillisesti auttaa tuota kommunistijohtoa, joka sortaa omaa kansaansa ja elää itse leveästi paasaten muille kommunismin jaloudesta.
is.mediadelivery.io/img/628/df4224a42a26435db540ded64039238d.jpg
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nuohan on kuin Suomen kepulaiset
Jonnekkihan ne kehitysapu varat täytyy upottaa..
Siksi koska jäptit jotka sitä väsää sai Kim Jongilta maksun kehitysavulla. Perunaahan sinne ei mene. P-korean ropagandaministeriö ja rahojaan laskeva tukijussi ovat suurimmat hyötyjät eli jämpteit. Kekkoslovakiassa lainailtiin aikoinaan satoja miljoonia Kuubasta Tansaniaan köyhän kansan taskuista ryssän liittolaisille Vietnamiin, tällä tavalla maksettiin Kremlin satraapeille, kehitysmaiden politrukeille ja tukijusseille. Jos kehitysapu lopetettaisi, niin jämpti vaatisi sen suoraan maataloustukeen.
Teillä domino-teoreetikoilla ei palikat meinaa oikein asettua paikoilleen.
Kommunismin torjunta on epäonnistunut kaikilla rintamilla. Vietnamisakin USA:n touhu muuttui törttöilyksi ja sotarikoksiksi.
Samaa mieltä avaajan kanssa. Jos on varaa posautella ydinkokeita ei tarvitse mitään kehitysapua. Sitäpaitsi kommunismi on ihmiskunnan hirvittävin rikos.
Juuri näitä kehitysapuja pitäisi leikata, mutta hallitus vähän pudotti niitä, mikä mekkala oli demareilla ja vasureilla, vihreät myös huutokuorossa ettei niin saa tehdä.
Ainakin pitäisi huolehtia siitä etteivät rahat mene korruption ja diktaattoreiden tukemiseen kuten valitettavan usein tapahtuu.