Huolestunut esinahan haavaumista

10plus19

Hei

Pakko hakea täältä apua. Olen armeijassa oleva nuori ja n kuukausi sitten ongelmaksi tuli haavoja/ lohkeamia esinahkaan samassa yhteydessä myös kuivuutta. Yhdessä vaiheessa vaiva jo parani mutta lomilla masturboin ja harrastin seksiä tyttöystäväni kanssa ja vaiva taas uusiutui. Minulla ei ole ikinä ollut mitenkään kireä esinahka tms. Olen lukenut tarinoita ympärileikkauksista ja parantumattomista vaivoista ja olen huolestunut nyt todella. Haluaisin vain elää normaalia seksielämää mutta pelkään että nuo eivät parannu tai uusiutuvat aina.. Luulen että ongelma on tullut sen takia koska armeijassa ollessani ei värkkiä tule käytettyä ja sitten käteenveto tai seksi lomilla aiheuttaa tuon.. Kenelläkään ollut samaa vaivaa tai osaisi auttaa miten hoitaa tätä ja onko syytä huoleen??

10

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettele.suomi

      Mitä tarkoittaa "Kenelläkään ollut samaa vaivaa...."? Ilmeisesti jo itse vastaan ettei "kenelläkään ollut..."

    • Vanha.Masi

      Olen käyttänyt Erisan perusvoidetta. Jo muutama kerta auttaa. Aamuin illoin hiertyneisiin kohtiin pesun jälkeen

    • Nahka.ei.kestä

      Tumputukseen liukkaria tai jotain muuta sopivaa rasvaa.

    • Punainen.esinahka

      Minulle tuli runsaasta ja rajusta runkkaamisesta johtuen esinahka tosi kipeäksi ja punaiseksi eikä se enää menny taakse terskan päältä. Ostin apteekista Sibicort voidetta ja venyttelin esaria veden alla uimahallissa. Salaa tietysti. Näin sain sen taas ihan kuntoon.

    • siisjoseioleseksitauti

      Bacibact on apteekin rasva haavaumiin. Toimii nopeasti.

    • Anonyymi

      Kyllä se siitä paranee kun rasvot vaan, mutta onko kellään ideaa miten sais tikun pois terskasta ?
      On saatana kipee ja tuli kun panin vosua puulattialla ja lipsahti poies vaagginasta se osu sit hoyläämättömään lankkuun ja eikun tikku heppiin.
      En uskalla neulalla kaivaa siis mitä teen, auttakkee !

      • Anonyymi

        Yleensä se tulee pois itsestään. Keho on rakentunut sillä tavalla että iho kapseloi tuollaisen pienen vierasesineen ja kun iho pikkuhiljaa uusiutuu, se kapseli tunkee lopulta sen esineen ulos. Siihen menee tietysti aikaa. Siitä syystä jos se on kipeä esimerkiksi sen vuoksi että sitä punoittaa tms, niin suosittelen että menet lääkäriin. Jos se on kipeä sen vuoksi että se on lähellä hermopäätteitä, silloin ei ole niin kiire. Jos sitä punoittaa, niin silloin se on tulehtunut ja silloin sinun täytyy mennä lääkäriin, koska muuten iho vaurioituu siltä kohdalta ja se peittää tuntohermot ja se tulee taatusti aiheuttamaan ongelmia seksin osalta!

        Älä missään tapauksessa sitä ainakaan neulalla kaiva sekä sen vuoksi ettei se tikku hajoa sinne tai ettei se neula vie bakteereja sinne, mutta myös sen vuoksi ettei ne hermopäät vaurioidu! Parempi että käyt ostamassa kunnon laadukkaat pinsetit, tai pinsettisarjan apteekista ja yrität sillä vetää sen hitaasti pois sieltä.


      • Anonyymi

        Laita se nakkis puupölkylle ja lyö fiskarssilla päälle. Niin johan on tikku poissa.


      • Anonyymi

        Ei oo naurulla rajaa. Laita se vosu imemään se tikku pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei oo naurulla rajaa. Laita se vosu imemään se tikku pois.

        Homot täällä itkee


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22452
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      119
      4790
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      33
      2677
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2247
    Aihe