Paraisten vierassatama 19.6.2017, voi, voi!

Että_sillälailla_täällä

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14901814/paraisten-vierassatama-19-6-2017-voi-voi!
Lainauksia keskustelusta:

Vessat siivoamatta, sauna vuoron alussa kyimä. Jäteastiat täpötäynnä ja roskia ympäriinsä, valitettavasti.

Paraisten vierasvenesataman kunto vastaa täsmälleen koko kaupungin kuntoa. Mutta mitä väliä sillä on? Ei kukaan järkevä veneilijä tule Paraisille, eikä kukaan järkevä halua muuttaa asumaan tänne vaikka kaupungin propaganda sitä jauhaa. Yksi esimerkki, miksi on näin: paikallinen K-Supermarket estää virkamiesten kanssa ettei Lidl avaa myymälää Paraisilla, vaikka tonttikin on Lidlillä jo katsottuna. Toinen esimerkki: lastensuojelu ja muu sosiaalityö on kunnanjohtajan mielestä yhtä kuin "fittas sossutantta". Hyvin menee, p haisee ja tsaarinajan hallintobalalaika soi.

Venesataman kunto on sama kuin koko kaupungin. Visioita tehdään uusien asukkaiden ja turistien houkuttelemiseksi, mutta takana on pelkkä ahneus ja huono yritys peitellä ruotsinkielisten ylemmyys ja valta-asema, jota ei saa horjuttaa. Suomenkielisiä asukkaita ja turisteja tarvitaan vain maksumiehiksi.

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paraisilla-elellään

      Ihme ettei sensuuri ole vielä käynyt tällä sivulla, taitaa olla lomalla nyt...

    • Stugsittare

      Kukaan selväjärkinen veneilijä ei Paraisille suuntaa. Mökkiläinen tekee ostoksensa Kaarinassa ja suuntaa tosi nopeasti ohi pargasrondell

    • Pohojalaisia

      Tänne Paraisille itse juuri muuttaneena toivon että täällä satsattaisiin juurikin palveluihin. Tänne tarvitaan kaupan alan kilpailua. Täällä ei ole kunnon isoa markettia josta saa muutakin kuin päivittäiset ruokaostokset. Lidl olisi myös erittäin tervetullut. Tännehän syntyy sitä kautta myös työpaikkoja ja saadaan muuttohalukkaita perheitä muualtakin Suomesta kun löytyy palveluja. Toivon kyllä tänne enemmänkin Suomea puhuvia, että kaunis saaristo säilyy Suomalaisena.

      • RuotsinkieliTärkeintä

        Ei ne isot putiikit järkisyistä edes halua tänne tulla, eivätkä tule edes pyytämällä tai rukoilemalla , et taida olla vielä tajunnut sitä minkälaiseen tuppukylään olet oikein saapunut.

        Täällä on keskusta täynnä saattohoidossa olevia liikkeitä jo ennestään.

        Ei ne tänne suomenkielisiä halua ollenkaan, vaikka Tuppukylä kuolisi.


      • PargasKalkkis

        Kaunis saaristo ei voi säilyä Suomalaisena vaikka kuinka isolla ässällä toivot, sillä se ei ole Paraisten alueella koskaan ollutkaan suomenkielinen, suomalainen kylläkin. Lidl taitaa vihdoinkin avata kauppansa vanhojen kauppiaiden sitkeästä vastustuksesta huolimatta. Iso market taas tappaisi kaikki pikkuputiikit, joten haaveeksi jää: pitäähän elinkeinoasiamiehelläkin jotain tekemistä olla kun saa pikkukauppiaiden kanssa vastustaa kaikkia ulkopuolisia yrittäjiä.


      • OlipaKerranSatu

        Paraisilla täällä väki vaan koko ajan vähenee, sentähden on aivan turha odotella uusia suuria kauppoja tänne, että silleen täällä menee hiljaa hiipuessa ja viimeinen sammutttaa sitten sen viimeisenkin valon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2426
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2066
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      116
      1685
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      43
      1541
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1477
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      121
      1023
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      957
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe