Ei ehkä riitäkään patsaan lopulliseen valmistumiseen.
Patsasta on suunniteltu rakennettavaksi Porvoon vanhan kaupungin keskustaan.
Eduskunta äänestää lisärahoituksesta heti syysistuntokauden alussa.
Jyrki Kataisen patsas hankkeeseen varattu budjetti
28
352
Vastaukset
- hjhgjhghggh
Valitettavasti patsasta ei voida rakentaa, sillä iso kyrpäpatsas kaupungin keskustassa olisi näinä vapaamielisinä aikoinakin jo liikaa.
- sivu-seikka
Sellaisen voi aina häivyttää kondomilla
- sarisairaanhoitaja
KAUHEETA!!!!!!!
- normaalikansalaisfoorumi
Kyllä ne rahat nyt vaan pitää jostain kaivaa, ei normaalin kansalaisfoorumin eli Bilderbergin suurmies saa jäädä ilman patsasta!
- Katalainen222
Sikaloista siansontaa ja kanaverkko ympärille. Siihen Suomella rahat riittää...Katalaista varten.
- Viikkarin-setä
Meillä on usein pieniä Kataisen näköispatsaita portinpielessä kun naapuri paskattaa koiransa siihen.
- ghjhgjhgh
Sano sille naapurille että kerää koirankataisensa talteen. Ei ihminenkään saa vääntää toisten portinpieleen kataista ja jättää sitä siihen haisemaan. Luulisi että sivistynyt koiranomistaja kantaa koirankataispussia mukanaan.
- siinä.aihe
Patsas on sellainen, jossa Katainen istuu tuolissa ja lukee otsa rypyssä Himas-selvitystä.
- uusi.esitys
Uusin ehdotus patsaasta on että: Jyrki-Boy olisi kontallaan ja näitä laitettaisiin vierekkäin aina tusinan rykelmissä pyörätelineiksi, kivahan siihen pakaroiden väliin olisi tumpata fillari etupyörästään parkkiin kun käy ruokaostoksilla.
- sosiolooki
Meidän kadunkulmaan tuleen Paavo Arhinmäen patsas. Se on justiinsa viinakaupan nurkalla ja kaikki arvostavat sitä, viinakaupan kanta-asiakkaita myöten!
- Kyntösura
Mitäs sanotte jos Sipilän ja Orvon patsaita veivattaisiin.
Vois laittaa molemmat Merkelin eteen konttausasennossa nuolemaan Merkeliä, siihen rykelmänä sopisi stubelo ja käteinenkin, vapaavuoresta puhumattakaan. - mikä-on-se-maa
kyllä tämä suurmies on ansainnut kasvokuvansa Lahti Heinola välisen moottoritien jokaiseen kallioleikkaukseen.
suuri johtaja valvoo läsnäolollansa paremminvointivaltiossa matkustavia.
- eikäy
Koiranpaska on liian arvokasta Kataisen patsaan materiaaliksi,,
- dftyhnrr5r5
No hyvä kun ei tänne ihmisten ilmoille moisia toteemeja tule.
- åålanti
Suomalaisparat on niin tyhmiä. Ne parkuu joka asiasta, mutta eivät pysty tekemään mitään. Jos lähes viisi miljoonaa vastustaa jotakin kataista ja merkeliä, niin luulis että se alkaa jo vihdoinkin mäkyä Suomessa. Vaan ei, kaikki marinat maristaan jossakin palstoilla, eikä mitään tapahdu!
Marisijat taitaa olla pari ruikuttajaa jostakin syrjäkylältä, heillä on tekemisen puute eikä sossusta saa lisää rahaa!
- Paska-vai-rosvo
Onko se valtavan suuri paska? Vai onko se joku tunnettu rosvo joka symboloi Suomen epärehellisintä, aina valehtelevaa rosvopoliitikkoa.
- Miltäs_tuntuu
maksaa sille_paskalle verovaroista 25000 euroa kuukaudessa?
- lunnaat-maksettava
Pahaltahan se tuntuu, mutta kun se ei suostu olemaan halvemalla pois maasta.
- tosiaankin
Rakentakaa patsas hänelle ja upottakaa se suohon.
Ateenaan katalainos-patsas kiitoksena kreikka-tuista tai jonku vokin pihalle katallah-patsainen mamutuksen edistämisen ylistykseksi. Hei mehän tienataan tällä !
- EiSuomeen
Mieluummin Ateenaan kuin Suomeen. Maanpetturi ei ansaitse patsasta Suomessa.
- jalalla-koreasti
Kukakohan se taas oli tyrinyt ja hanke aloitettu alimitoitetulla budjetilla?
Tälläiset v**un vatuloitsijat tulevat helvetin kalliiksi veronmaksajille. - kreikan_takuut
Tulee olemaan lyhytaikaisin patsas joka on pysynyt paikallaan.
- Terrorissa-onkin-toivoa
Mieluimmin katsoisin uutisia joissa kerrottaisiin, että Katainen on muuttunut jauhelihaksi terrori-iskussa.
- dssdsdwwewewe
muuttuis raketiksi
- vääryyttä
Miksi Suomessa ei ole yhtään vasemmistoliittolaisen tai kommarin patsasta.
Puolue on vaikuttanut Suomessa yli 100 vuotta.- kokoomuksellesäästövinkk
Leninin patsaita voisi saada Itä-Euroopasta halvalla, jos siitä saataisiin pienellä työllä muutettua Katais-patsas kun kerran ovat jonkun verran yhdennäköisiä. Vaikka kysymyksessä on kommaripatsaan muuttaminen porvaripatsaaksi, kuvastaa se hyvin näitä kovia aikoja.
- Onyksipatsas
Onhan Svinhufvudin patsas ainakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222247Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739450Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297440Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805914Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344936HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1074591Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984340Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842012Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310