SKF:n suurkuluttaja

laakeria-pukkaa

MOi moi monenetko pyöränlaakerit tänä vuonna ? Riittääkö kerran kuukaudessa uudet laakerit. Pösöt, muiden eurotekeleiden kanssa, niitä saa alvariinsa vaihdella, satojen harmien lisäksi.

16

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SkfKestää

      Jos oot skf:laittanut niin eiköhän ne kestä. Ne halpistekeleet on jotain Kaukoidän teekeleitä ja nekin muutaman kymmenen tuhatta kestää. Mutta tiedät kyllä itsekin: Kaukoidässä ei tehdä kestävää.

      • Äskoof

        Valitettavasti SKF:n laakereita tehdään nyt myös Intiassa ja missälienee vinkuintiassa. Laatu ei ole samaa kuin ennen.


    • jokumuu_

      Kyllä tosiaan yksi pyöränlaakeri vaihdettiin sen viiden vuoden aikana jonka viimeksi Pösöllä ajoin. Tosin se vaihdettiin melkein heti korjaamolla tehdyn pyöristyneen pyörän lukkopultin irrotuksen jälkeen, lienee saanut kipeää operaation aikana.

      Jos "suurkuluttaja" saisi leimakortilla vaikkapa joka kymmenennen laakerin ilmaiseksi niin eipä taitaisi kuskilla elon päiviä riittää tuohon ilmaislaakeriin asti.

    • kflhkw

      Olen ajanut usealla pösöllä alkaen vuodesta 1994 ja yksi pyöränlaakeri mennyt ja sekin
      kanttikiveen ajaen. Hyvin ovat laakerit toimineet. Ja tämä ainoa laakerin syöjä on vieläkin tallissa odottamassa museointia ja 3 kpl alkuperäisiä laakereita paikalla.

    • Pösö-3008

      Nyt 6 vuotta takana ja 120000 km eikä vielä ole laakerin vaihtoa tullut eteen...

    • pösöisti

      Selvästi trolliprovoa koko kirjoitus. Aika monella Pösöllä olen vuosien varrella ajanut ja omistanut. Jos Pösössä alkuperäiset pyöränlaakerit, ne kestää 250000-300000km, joten ei niitä hirveästi tarvitse vaihdella. Jos hankkiin "piltemasta" halpislaakerit, ne ei sitten kestä kuin Tuomaan päivästä jouluun, mutta laadukkaat laakerit kestää taas sen 250000-300000km, eli monessa tapauksessa koko auton lopun elämää.
      Nämä "pilteman" laakerit opin kiertämään kaukaa, kun ajoimme yhdellä 309 Pösöllä ja mittariin tuli 800000km, vaihdoin useammat halpislaakerit. Myöhemmin olen vaihtanut/vaihdattanut vain laatulaakereita ja yleensä yksi vaihtokerta riittää meidän kilometreillä Pösöihin.

      • pökö-pökö-pässiääni

        Vai niin. Hyvä että yhellä vaihdolla selviä. Vinkiksi, Toyotassa ei tarvii vaihtaa edes sitä yhtä kertaa koko elin kaarella, eli noin 20 vuodessa. Se on sitä todellista laatutasoa , eikä mitään halpis kamaa kurnuttajien maalta.


      • RMB54
        pökö-pökö-pässiääni kirjoitti:

        Vai niin. Hyvä että yhellä vaihdolla selviä. Vinkiksi, Toyotassa ei tarvii vaihtaa edes sitä yhtä kertaa koko elin kaarella, eli noin 20 vuodessa. Se on sitä todellista laatutasoa , eikä mitään halpis kamaa kurnuttajien maalta.

        Niin, kyllä laakerin Toyotallakin saa kestämään kun auton elinkaari on 200.000 - 300.000 km.


      • pösöisti
        pökö-pökö-pässiääni kirjoitti:

        Vai niin. Hyvä että yhellä vaihdolla selviä. Vinkiksi, Toyotassa ei tarvii vaihtaa edes sitä yhtä kertaa koko elin kaarella, eli noin 20 vuodessa. Se on sitä todellista laatutasoa , eikä mitään halpis kamaa kurnuttajien maalta.

        Kokemusta on myös Toyotasta, ajoin monet vuodet Land Gruisereilla ja tallissani on nytkin alle 1000km ajettu Toyota maasturi. Kyllä laakereita joutuu vaihtamaan Toyotaankin, kun enempi ajetaan. Toyotaankaan ei kannata vaihtaa mitään huonoja "pilteman" laakereita.


    • fadsfdsff

      407 Pösöön joutuu vaihtamaan uutta SKF-laakeria vuoden kahden välein. Toki ajosuorite on siinä 40tkm vuodessa. On varsin heikko kohta verrattuna kilpailijoihin.

      • monenlaisia-asentajia

        " Kun laakeri asennetaan johonkin sisälle ulkokehästään, paineen tulee kohdistua ulkokehälle ja päinvastoin kun asennetaan akselille, kohdistua sisäkehälle."
        Näin kerran kun asentajaksi itseään kehuva asensi pyöränlaakeria sisälle ulkokehästään niin hän painoi laakeria rässillä laakerin sisäkehästä. Huomautin ohimennen asiasta että tuo laakeri ei kestä monta tuhatta kilometriä mutta hän kuulemma tiesi miten pitää tehtä.


      • hyvinkestää

        Vaihdoin juuri 407 takalaakerit. Mittarilukema 203tkm. Ensimmäiset vaihdetut laakerit. Vaihda asentajaa, jos noin nopeasti sulla laakerit menee vaihtoon.


    • 13vuotta-ja-nyt-jo-hajos

      307 2,0 HDI vm. 2004 jolla olen ajanut nyt 283tkm ja meni jo ensimmäinen pyöränlaakeri vasemmasta eturattaasta.

      • Terolle.tiedoksi

        307 1.6 HDi farkku, oikea etulaakeri noin 185 tkm, muut alkuperäisiä.


      • ROMjaROV

        Kaksi 205:ta. Etupyöränlaakerit kestää tuurista riippuen 10 000 - 100 000 km. Kun ei rakenteessa ole stefoja, pääsee lika suoraan Z -tiivisteeseen ja sehän ei vieraita aineita kestä. Toinen juttu on, että uutta laakeria asennettaessa pitää joka-ainoaan väliin panna vaseliinia vedenpääsyn hidastamiseksi.
        Minun näillä pösöillä ajettu yhteensä 700 000 km.


      • Aikahyvinkestivät
        ROMjaROV kirjoitti:

        Kaksi 205:ta. Etupyöränlaakerit kestää tuurista riippuen 10 000 - 100 000 km. Kun ei rakenteessa ole stefoja, pääsee lika suoraan Z -tiivisteeseen ja sehän ei vieraita aineita kestä. Toinen juttu on, että uutta laakeria asennettaessa pitää joka-ainoaan väliin panna vaseliinia vedenpääsyn hidastamiseksi.
        Minun näillä pösöillä ajettu yhteensä 700 000 km.

        Minulla on Peugeot GTI 205 1.9 vuosimallia 1988.

        Sillä on nyt ajettu 178 000 km ja pyöränlaakereita ei ole tarvinnut vaihtaa. Alustassa on vaihdettu vain etupään kallistuksenvakaajan alapallonivelet ja jarrulevyt. Ja pakoputki on toinen järjestyksessä.

        Keväällähän tuon voikin muuten jo museokatsastaa. Auto otettiin pois päivittäisestä käytöstä noin vuonna 2 000 ja sen jälkeen sillä on ajettu yhteensä noin 15 tkm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4367
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4189
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4100
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe