7,62x39 hirvilaillinen

rekyylikammonen

Paanasen jälleenlataus raamatun mukaan se on mahdollista. Aseena pystykorva joka on modattu lukkoa muuntamalla ampumaan rynkyn kuulaa.

Luoti tulisi olla yli 10 g. Olen yrittänyt sellaista sopivaa etsiä, jolla BC olisi 0,4 luokkaa. Hankalan takana on.

Voisiko noita valmiita luoteja modata ilman että BC ja käynti juuri muuttuisivat?

Löytyykö jopa reseptiä ja kokemuksia tällaisesta projektista?

4

2763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • latailija

      Luodin modaaminen muuttaa aina BC:tä. Pystykorvalla ei pysty ampumaan 7,62x39 patruunaa lukkoa modaamalla vaan se tarvitsee muutoksen myös uuden patruunapesän.

      Eikö lapua tee vielä 13g d166 luotia sekä 12g d46? En kyllä lähtisi rakentamaan tuohon hylsyyn hirvilaillista. Yleensä noita raskaampia käytetään subu-latingeissa.

      Miksi haluat tehdä 7,62x39 hyrvipaukun? Onko syy tuo nimimerkkisi mukainen rekyylikammo? Rekyylistä pääset eroon laittamalla esim. äänenvaimentajan.

    • potkuukko

      Pappa vainaa sanoi aikanaan, että jos et kestä haulikonpotkua, ampuile piekkarilla variksia.

    • juttujalöytyy

      Olavi Pienimäki:
      •Rynnäkkökiväärin patruuna 7,62x39 hirviratakäyttöön, Metsästäjä 3/99

      Vesa Toivonen:
      •Kaliiperi 7,62x39, Ase 2/1995
      •Lynx 94 kaliiperissa 7,62x39, Ase 7/95
      •Sako 75 Custom -kivääri kaliiperissa 7,62x39, Kaliberi 3/00

    • Rekyylikammonen

      Kyseessä ei ole rekyylikammo;)

      Satuin vaan kiinnostumaan aiheesta, kun on sopiva asekin valmiina.
      Miks kaikkeen aina pitää olla jokin syy?

      Juoksevien hirvikoeiden aikaan tuolla paukutteli merkin kerrasta läpi aina. Sillä olisi jälkikasvunkin hyvä käydä korttia kokeileen. Kaupan päälle sais vielä tingata ampumavalvojien kanssa. Mikä sen mukavampaa.

      Ja mitä tulee ite hirven pyyntiin, niin kyllä se elukka parinkymmenen metrin päästä koiran haukusta kaatuu tuollakin vehkeellä. Eri asia tieten ne tornit ja peltopassit mitä rintamailla on. Meillä lapissa on hiukka eri meno.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      183
      3076
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      53
      2440
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      239
      2272
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2046
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      37
      1763
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      55
      1660
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1490
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      137
      1324
    9. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      9
      1212
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      14
      1121
    Aihe