UUDET BUSSIVUOROT RUOTSINKYLÄSTÄ LOVIISAAN

myösahvenkoskelta

07.06.2017
Kesälinjalla Loviisan keskustaan tai Ruukkiin

Asiointi Loviisan kylistä keskustaan tai vaikkapa Ruukkiin helpottuu juhannusviikolla, kun Kesälinja aloittaa liikennöinnin.

Kesälinjoja on oikeastaan kaksi: läntinen linja, joka ajaa Kabbölen ja keskustan väliä keskiviikkoisin sekä itäinen linja, joka liikennöi Paavalinkylän, Ruukin ja keskustan alueilla perjantaisin.

Tarkat aikataulut:

https://www.loviisa.fi/wp-content/uploads/2017/06/Kesalinja-itainen-reitti-aikataulu-PDF.pdf

https://www.loviisa.fi/wp-content/uploads/2017/06/Kesalinja-lantinen-aikataulu-PDF.pdf

Liput maksavat saman verran kuin tavallisessa linjaliikenteessä ja matkan voi ostaa joko Matkahuollon lippupalvelusta tai suoraan kuljettajalta, sujuvimmin käteisellä.

Idean taustalla ovat bussiyrittäjät Mats ja Lars Eriksson, jotka talvisaikaan ajavat etenkin koulukyytejä. Koulukyytien jäädessä pois myös kyläläisten mahdollisuudet kulkea julkisilla liikennevälineillä vähenevät.

– Tämä ei ole pelkästään markkinarako, vaan haluamme myös auttaa osaltamme kylien asukkaita, kertoo liikennöitsijä Lars Eriksson.

Loviisan kaupunki osallistuu Kesälinjan kustannuksiin

– Kesälinja täydentää palvelulinjoja ja on tärkeä palvelu Loviisalle kylien kaupunkina, kehittämisjohtaja Sten Frondén selittää kaupungin osallistumista kokeiluun.

Ja kokeilu Kesälinja onkin Erikssonin veljeksille, joille linjaliikenteen ajaminen on uusi asia. Siksi heidät löytää usein henkilökohtaisesti 24-paikkaisen midibussin ratista.

– Haluamme kerätä kokemuksia ja palautetta suoraan asiakkailta sekä kokeilla reittien ja aikataulujen toimivuutta, sanoo Mats Eriksson.

Kesälinjaa liikennöidään 24-paikkaisella midibussilla.
Sekä liikennöitsijää että Loviisan kaupunkia kiinnostaa asiakaspalaute. Sen pohjalta kaupunki voi kehittää kesäliikennettä tulevina vuosina.

Palvelu joustaa ja kehittyy

Reittiä voidaan muuttaa jo tänä vuonna, jos sille on palautteen perusteella tarvetta. Jo nyt linja on joustava, esimerkiksi Liljendalissa bussi ajaa tilauksesta Sävträskin, Rumpilan ja Hopomin kautta. Päivän päätteeksi bussi ajaa tallilleen Koskenkylään, jonne pääsevät tarvittaessa myös asiakkaat.

Kesälinjan ensimmäinen vuoro ajetaan 21.6. ja viimeinen ennen koulujen alkua elokuussa.
Ilmi

1

228

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkylä

      No miten tämä liittyy Pyhtääseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      240
      2067
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1204
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1131
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      746
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      682
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      205
      622
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      475
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      448
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe