Suomalaisetkin kerjuulla
19
199
Vastaukset
- taidan-kokeilla
Kummonenko juttu tuo nyt on, jos niissä leipäjonoissa odottelee rikkaatkin, jotka Bemarilla, tai Jaguaarilla ajelevat hakemaan ilmaista ruokaa. Siinähän se rikkauden alku onkin, että osaa hyödyntää kaiken mahdollisen edullisuuden, mistä oma pääoma karttuu.
Sitäpaitsi nämä ns. leipäjonot ei ole pelkästään leipää, koska itsekin tutustuin siihen systeemiin ja sieltä saa todellakin kaikki tarvittavat ruoat jatkuvasti. On tietenkin sitä leipää ja pulla puolta kakkuineen, lohta, pihvejä, leikkeleitä ja makkaroita ja jopa kahvia, jos on pakkaus n. ilmaa saanut. Maitotuotteita on runsain mitoin.
Köyhät ovat niitä, jotka eivät yritä mitään, koska kaikki ovat saamassa sossusta, "polvestapolveen", jonka huomasin mitä erilaisimmilla verukkeilla ollessani siellä toimessa.
Se, kuka yrittää ansaita elantonsa kaupalla huomasin jo lapsenlapsestani, kun hän myi siskolleen jotain ostamaansa herkkua, mutta omat lapsenikin osasivat käyttää luovuuttaan hyväkseen, sillä en ollut antanut heille rahaa ja he keksivät, että mummin karjalanpiirakat kelpaa kaikille, joten siitä vain paistamaan ja torille myymään. Sen jälkeen tietenkin huvittelemaan!D
Ruotsin kieltä täällä usein parjataan, mutta siitäkin minulla on hyvää kerrottavaa, koska lapseni ovat käyneet ruotsinkielisen koulun ja nuorin, kun haki kesätöitä oli vain kulkenut (minun työpaikkani) kerrostalon liikkeet kaikki läpi ja kyseli töitä ja vain, ainoastaan hän sai kielitaitonsa ansiosta työpaikan.
Ja mikä parasta onnea hänellä olikaan nyt, koska joutui ottamaan myyntityötä pienen paikkakunnan työtilanteen vuoksi ja minäkin varoittelin, että ei, ei ikinä, jos ajattelet, mitä minäkin vastaan näille soittelijoile, mutta niin vain onnisti, että paras myyjä on, koska hän saikin kaikki ruotsinkieliset asiakkaat!!
En tiedä, mitä he myyvät, eikä kiinnosta, mutta hän kertoi sellaisen mies asiakkaan, joka oli heti todennut, että hän ei osta mitään, johon tyttäreni oli todennut, että et ostakaan, koska tarjoan sinulle ilmaiseksi tätä tuotetta ja sai siitäkin kaupat. Rohkea se on, joka rokan syö.- Per-kel
Jag e så glad att jag e svensk!
- oma_valinta
"Ylen mukaan kolmekymppinen Harald on istunut kadunkulmissa kerjäämässä noin kuusi vuotta."
Mitä muut tahansa kunhan ei töihin joudu;)
Jurkelepemalauta, pääkaupunkiseudulta saa töitä vaikka heti huomenna, jos haluaa. - Onko.oikein
Eihän sosiaaliturvan suurkuluttajien tarvitsekaan kerjätä, niillä on kauppakärryt pullollaan herkkuja. Aika monella on maksusitoumus ruokaksuppaan , asuminen ja muut menot maksetaan erikseen sossusta. Pienipalkkainen ja pientä eläkettä saava on tyypillinen ruokajonon asiakas.
Koko kesän on Helsingissä purettu romanialaisten kerjääjuen leirejä, aina uuden rakentavat. Hyökkääviäkin ovat, joillakkin koira siinä kärsimässä. - kukaviitsisi
Urbaanilegenta rikkaiden leipäjonossa käynti!
- Erkki.eräs
Ei oo lekendaa.tunnen minäkin työssä käyvän miehen, joka leipäjonossa käy,,, sanoo sillä säästävänsä tupakki ja kaljarahat. Ei se ennää mikhään häpeä ole päinvastoi köyhyydellä kerskutaan täällä palstallakin.
- aihekäydä
Erkki.eräs kirjoitti:
Ei oo lekendaa.tunnen minäkin työssä käyvän miehen, joka leipäjonossa käy,,, sanoo sillä säästävänsä tupakki ja kaljarahat. Ei se ennää mikhään häpeä ole päinvastoi köyhyydellä kerskutaan täällä palstallakin.
Käykö se jaguaarilla, vai vain köyhä?
- Vanha.skoda
Ei toki suomalaiset! Ulkomaisia bemareita niissä jonoissa on nähty.
Ulkomailta tulevat ovat kaikki epäilyttäviä, se on todistettu näillä palstoilla sata kertaa.
Ne on uskovaisia, väärää uskontoa palvovia, mutta haluaisivat valloittaa meidän seurakuntamme. - HYVÄ-ideaTäytyyKokeilla
Tällä suomen nykyisellä kokoomuksen ja keskusta ja Soinin politiikalla kohta suomessa on paras tienestihomma alkaa kerjäämään,
ei ku suomen kaikki työttömät, ja penellä eläkkeellä eläjät ,
kaikille sopiva vaatetus ja meikki,
sitten joka kadunkumaan istumaan kuppikädessä,
voi myös mainostaa
jos omaa hyvä mainos taidon,
kiva mainoskyltti viereen,
sitten odottamaan päivän saalista,
mainoksessa voisi mainostaa suurin kirjaimin
mijonääreiltä ja rikkailta saatu raha lämmittää eneiten,
sinä köyhä, pidä raha ityelläsi, syö hieman paremmin,
suuri kiitos kaikille, - Turha.saivarrella
Vähän varakkaammat ja työssä pakertavat he pitävät yhteiskunnan pystyssä, jotta sossulla olis mitä antaa.
- näin-se-vaan-on
turha.saivarrella:
höpön höpö,
miljonäärit ja rikkaat on oikea taho joita rahaa liikenee,
antakoon kerjääjän kuppiin vaan kunnolla rahaa ohi meneesään,
niillä riittää ylimäärästä rahaa,
onhan ne sen rahan riistäneet köhiltä politiikan voimala, - Näin.maa.makaa
näin-se-vaan-on kirjoitti:
turha.saivarrella:
höpön höpö,
miljonäärit ja rikkaat on oikea taho joita rahaa liikenee,
antakoon kerjääjän kuppiin vaan kunnolla rahaa ohi meneesään,
niillä riittää ylimäärästä rahaa,
onhan ne sen rahan riistäneet köhiltä politiikan voimala,Hölömö, ne jotka eniten tienaa ne kyllä eniten veroja maksaa se on jemtti, jos tarkoitat joitakin luikureita niitäkin on ollut maailman sivu. Jos kaikki olis köyhiä sillon valtiokin olis köyhä.
- Ensi.vuonna
Näin.maa.makaa kirjoitti:
Hölömö, ne jotka eniten tienaa ne kyllä eniten veroja maksaa se on jemtti, jos tarkoitat joitakin luikureita niitäkin on ollut maailman sivu. Jos kaikki olis köyhiä sillon valtiokin olis köyhä.
Valtiohan köyhtyy köyhtymistään, kun maksaa kaiken aikaa rahaa mamuille. Kohta kerjätään kaikki muut.
- Köhköh
näin-se-vaan-on kirjoitti:
turha.saivarrella:
höpön höpö,
miljonäärit ja rikkaat on oikea taho joita rahaa liikenee,
antakoon kerjääjän kuppiin vaan kunnolla rahaa ohi meneesään,
niillä riittää ylimäärästä rahaa,
onhan ne sen rahan riistäneet köhiltä politiikan voimala,Köhät ne vasta riistäjiä onkin. Tulonsiirtoja on valtavasti eikä töissä tarvitse käydä.
- Leipäjonossa.tavataan
Köyhillä on isompi oikeus kuin mamuilla. Köyhät suomalaiset ovat köyhtyneet omassa kotimaassaan. Avun tarvitsevat alkuasukkaat ovat syrjäytyneet ja löytäneet sossun omassa kotimaassaan. Sossun luukkuja on noustava puolustamaan. Sossun luukut suomalaisille!
Suomalainen rikollinen tekee rikoksia vain Suomessa, ei suomalainen mene toiseen maahan ryöstämään ja tappamaan. Suomalainen rikollinenkin tietää: Suomi ensin. Suomalainen rikollisen pitää tuntea olevansa etuoikeutetussa asemassa myös lakituvassa.
Onneksi kaikkia elämän alueita on noustu puolustamaan. Ei luovuteta!
Nyt köyhtymään suurin joukoin! - köyhäsuhteessaeniten
Näin.maa.makaa kirjoitti:
Hölömö, ne jotka eniten tienaa ne kyllä eniten veroja maksaa se on jemtti, jos tarkoitat joitakin luikureita niitäkin on ollut maailman sivu. Jos kaikki olis köyhiä sillon valtiokin olis köyhä.
Tosirikkaat ei veroja maksa..
- vääryys-ON-korjattava
Nyt on keksitty uusi ammatti-nimike, " kerjäläinen "
aina kun kaavakkeessa kysytään ammattia
voi suomalainen pistää ammatikseen " KERJÄLÄINEN "
suomen politiikka ON tahallisesti määrätietoisesti syrjäyttäny suuren joukon rehellisiä ahkeria kunnon suomen kansalaisia ikuiseen työttömyyteen,
suomen politiikkaa ON ollu pitkään röyhkeää r i i s t o - p oli t i i k k a a,
tahallisesti röyhkeesti on syrjäytetty kunnon kansalaisia ikuiseen köyhyyteen,
osaako Sipilä ja Orpo kavereineen ikinä hävetä tekojaan ,
suomen kansan vahingoittamisesta,
jokupäivä vielä suomen kansa herää huomaamaan kuinka suurta vääryyttä muutamat politikot ovat tehneet omalle kansalleen,
mijoonia euroja ovat ohjailleet oman sukunsa taskuun ,
Sipilä ja Pekka Perän mijoonat on yksi esimerkki valtion kadonneitsa mijoonista ,,,
tavalliset kunnon kansalaiset ovat joutuneet uhriksi ja laskun maksajiksi,- En.jaksaisi
Joo suomessa on riistoa paljon enempi kuin venäjällä, Pohjois-korea on kiltein.
En.jaksaisi kirjoitti:
Joo suomessa on riistoa paljon enempi kuin venäjällä, Pohjois-korea on kiltein.
En oikein jaksaisi minäkään, koska taas on tämä tyyppi "omaan taskuunsa ja sukulaisilleen" vauhdissa ja tuntuu, kuin häneltä olisi riistetty kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483