Jos bruttopalkkani /kk on 3500€. Ja haluaisin laskuttaa työnantajaa jatkossa omalla yritykselläni, paljonko tuo vastaava summa olisi laskutettuna.
Niin että olisi varaa pitää täydet kesälomat, sairastaa n. 1,5vk/vuodessa yms. kulut.
Onko 6-7k€/kk sopiva ?
Palkan laskuttaminen
3
549
Vastaukset
- Periaatteessa_juu
Mulla on ollut aliurakoitsijoita ja kerroin on ollut 1,8.
Tosin ovat tehneet minun koneilla mutta omat työvaatteet yms. pientä. - Palkanlaskijahousuun
Tuskimpa saat yli 5 th..
Pysy palkansaajana. - yrittäjänäyli10v
Sitä on aikas vaikee laskea, kun ei tiedä millaisia kuluja sulle yrittäjänä tulee, mutta jos olisin itse tuossa tilanteessa ja saisin valita, niin jos saisin tuon 6 000e/alv0% laskuttaa samasta työstä kuin 3500e/brutto, niin kyllä yrittäjän saappaissa tekisin tuon työn. Vaikka tosiaan tuossa hävii kaikki työntekijän etuisuudet, mutta vastaavanlaisesti saisit yrittäjänä laittaa "yrityksen piikkiin" paljonkin sellaista mistä joutuisit palkansaajana normaalisti maksamaan (esim: netti, kännykkä, pc, kannettava, auto, vakuutukset, autohuollot, renkaat, työkalut, toimistotarvikkeet, toimistokalustot....tätä listaa voisin jatkaa loputtomiin).
Ehkäpä 5000e/alv0% olisi sellainen summa, että ehkäpä sitten siirtyisin jo palkanmaksajan saappaisiin., siis ehkäpä. Se riippuu paljolti siitä, että olisiko mahdollista joskus yrittäjänä saada lisää hommaa vaikka toiselle työntekijälle ja muuta lisälaskutusta.....yrittäjä olisi enempi mahdollisuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2722411- 971931
- 911413
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!711130Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si171122Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman391021Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46971- 47968
- 46942
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika40914