Miten voi olla niin paljon huonommat tulokset??

ihmeissään94

Hain viime vuonna sosionomiksi ja jäin toiselle varasijalle (hain Metropoliaan). Sittemmin olen opiskellut alaa avoimessa yliopistossa ja saanut hyviä arvosanoja. Sain hyvät pisteet Soteli kokeessa ja menin pääsykokeisiin. Koe tuntui menevät hyvin ja haastattelu myös. Tuntui kuin koe olisi mennyt paljon paremmin kuin edellisellä kerralla. Nyt olenkin jokaiseen hakemaani kouluun (tällä kertaa neljään eri) yli sadannella varasijalla...
En ymmärrä miten on voinut mennä näin paljon huonommin, varsinkin kun olen saanut yliopiston vastaavilta kursseilta hyviä pisteitä ja osasin vastata kaikkiin kysymyksiin pääsykokeessa.
Onko joku uusi pisteiden lasku systeemi vai miten voi olla näin iso ero? Hain siis syksyllä ja keväällä, tänä vuonna jätin hakematta yliopistoon ja keskityin avoimen kursseihin ja amk pääsykokeisiin.

9

884

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.paikkaasuositaan

      Olet kuitenkin ensikertalainen hakukriteereissä?

    • ihmeissään94

      Kyllä olen, olen opiskellut vain avoimessa.

    • fkificci

      Jos mikäli mahdollista suosittelen pyytämään erillisen selvityksen pääsykokeen arviosta. Vastaa varmasti kysymyksiisi.

    • Hakija17

      Voi olla että siksi näkyy niin huonot varasijat, et muista kouluista ei oo tullu vielä tuloksia ja nämä mihin olet hakenut varaa niitä paikkoja sadoille muille opiskelijoille. Eli jos jollaki on sama koulutus hakukohteena 2. se paikka varataan hänelle kunnes saa tietää pääseekö hakukohde ykköseen vai ei.(tottakai pisteiden mukaan). Mutta viimeistään perjantaina pitäis näkyä lopulliset varasijat.

    • Sotesotku

      Tämä on mielestäni pielessä "subjektiivisessa" arvioinnissa (haastattelut). Alalle soveltuvimmat voitaisiin varmasti valita objektiivisemminkin.

    • Epäsopivaksitodettu

      Itse sain myös erittäin hyvät pisteet esivalinnasta, mutta kuten aloittajakin, varsinaisessa valinnassa varasijanrot hurjat. Pahalta tuntuu. Itse ihmittelen sitä, miten eri amk:t voivat suorittaa valintakokeet niin vaihtelevin tavoin ja vaihtelevalla miehityksellä. Pisteet kun käyvät sitten kuitenkin jokaiseen yhteistyötä tekevään kouluun. Miten varmistetaan jokaisen pyrkijän oikeudenmukainen kohtelu?

      • hhggth

        Juu, läpinäkyvyys kaukana!


    • Nalle86868

      Jos siinä yhdessä haastattelussa meni joku pieleen, niin sehän sitten kaiketi vaikuttaa kaikkiin kouluihin, jos hait sillä haastattelulla muihinkin. Jospa vaan möläytit jotain mitä et osannut ajatella huonoksi tms. Soita tosiaan ja tiedustele arviota, niin voit yrittää välttää samaa virhettä seuraavalla kerralla. Haastattelijoilla/ryhmätilanteen arvioijilla on paljon valtaa siinä valintatilanteessa, vaikka pärjäisit hyvin kirjallisessa, voivat he hylätä hakijan koko haastattelun tai antaa tarpeeksi alhaiset pisteet siitä, jos jostain syystä eivät halua sillä kertaa tiettyä ihmistä sisään. oot kumminkin viime vuonna päässyt melkein sisään, joten ihan varmaan voit päästä jos yrität uudestaan. Tsemppiä! :)

    • Kuppatöölössä

      Odota huomista ja kirjettä. Tarkista kokeesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 66
      1277
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1235
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      86
      878
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      861
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    Aihe