Onko Tohmajärvelläkin vaiettuja vuoden 1918 metsähautoja?
https://yle.fi/uutiset/3-9693512
1918 metsähautoja Tohmajärvelläkin?
5
357
Vastaukset
- Karjalanhistoriaa
1918 rytinät taisivat tapahtua enimmäkseen Värtsilän puolella. Sielläkin vähänlaisesti kaatui tai teloitettiin paikanpäällä. Tiettävästi 8.2.1918 Värtsilän taistelussa punaisia kaatui neljä, ja pari päivää myöhemmin suojeluskunta teloitti kaksi kiinni saamaansa punaisten johtajaa. Näiden hautapaikat eivät ole tiedossani. Värtsiläläiset valkoiset kaatuneet saivat muistopaaden vanhan Värtsilän kirkon luota.
Värtsilän menetys sodissa 1939 ja 1944 esti kehityksen, jossa myös Värtsilän punaiset olisivat saaneet "Aatteensa puolesta kuolleiden" muistomerkkinsä, joita sotien jälkeen moniin Suomen kuntiin sai pystyttää. Punainen Valpo, eduskunnassa vahva SKDL ja Entiset punakaartilaiset ry. tämän tuolloin pitkälle mahdollistivat. - vanhuksiltatietoo
Ainakin purettavan kunnallistalon kellarissa huhuttiin olleen suojeluskunnan tyrmä eli salainen vankila, jossa epäiltyjä kuulusteltiin, huudot eivät kantautuneet ihmisten korviin...
- Uteliasmuori
Mitä tarkoitat purettavalla kunnallistalolla? Missä?
- 1918jäljillä
Vuoden 1918 haudat puhuttavat vieläkin. Tässä esimerkki vaihteeksi tunnistamattomasta valkoisen haudasta.
https://yle.fi/uutiset/3-9818865
Harvinaisempaa, että valkoiseen osapuoleen kuulunut jäi tunnistamatta. Näitä oli sen verran vähän, että uskoisin tämän Iitin hautausmaan tuntemattoman vainajan vielä tulevan kirjallisista lähteistä tunnistettavaksi.
Kyseessä ei mahdollisesti ollut valkoiseen armeijaan otettu sotilas, vaan mahdollisesti muuten punaisten uhriksi valikoitunut, paikallinen omiensa puolelle pyrkinyt, mutta kiinni jäänyt tapaus.
Pohjois-Karjalassa kateisiin jääneitä ja tunnistamattomina haudattuja oli todella vähän. Toista oli eteläisen Hämeen seudulla, jossa taisteluja enemmän käytiin eikä vieraspaikkakuntalaisia kaatuneita aina pystytty tunnistamaan. Myös valkoisten pikatuomioissa teloitetuista ei alkuvaiheessa pidetty säännöllisesti kirjaa, joten monet punaiset merkittiin kirkonkirjoissa kadonneiksi ja julistettiin kuolleiksi vasta jopa vuosikymmeniä myöhemmin. - Huhujakuullut
Entinen kunnallistalo on se sinapinkeltainen iso rötiskö vastapäätä Tiilikaisen kauppaa, Talluksentiellä. Siellä oli ennen muinoin kuulemma lottakahvila ja kellarissa se salainen tyrmä, joka lie jo romahtanut ja kohta koko talo puretaan kunnan päätöksellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481