Millainen homma on muuttaa 1.6 kaasarikone 1.6 4-pisteruiskuksi,mitä muutoksia sähköpuolelle ja polttoainepuolelle joutuu tekemään ja mitä tarvitsee huomioida,joutuuko muutoskatsastamaan kun tehot nousee noin 23hv:lla,onko kellään omia kokemuksia muutostyöstä.
Muutos ruiskuksi..
Peugeot 309
3224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä joo, useita kokemuksia. Kyllä on ehdottomasti kannattavaa. Ei missään nimessä kannata ruveta vaihtamaan valmista ruiskukonetta kun niin näppärästi semmoinen muutos käy. Ja onhan autokin talbot.
tarvii sähkö ja polttoainepuolelle tehdä,jos vaihtaa pelkän ruiskun vaikka pelkällä sillä ei teho paljon nouse.Mutta tietääkseni jos vaihtaa GTi 1.6 koneen niin täytyisi vaihtaa myös toiset alatukivarret,kelkka,kallistuksenvakaaja,iskarit ja ehkä jäähdytetyt levyt eteen.Onko tietoo onko 309 1.6 GT injectionissa jäähdytetyt levyt edessä ?
Enpä tiedä tosta sun suunnitelmastas varmaksi sanoa. Mutta toi mun auto on alunperin "1.9 kaasari" ja kyllähän siinä osa poikineen vaihdettiin, tiedä sitten oisko ollut pakko. siis vaihdoin koko koneen(ei tietenkään pakko)apulaitteineen, johtosarjan kokonaisuudessaan, pakoputkisto myös(muuttui kat:ksi), bensatankki oli myös vaihdettava, koska ruiskussa sähköinen polttoainepummppu "tankilla"(kaasarissa mekaaninen "nokalla") ja kaiken lisäksi vaihtui myös vaihteisto, joka ei nyt liity tähän ruisku-juttuun mitenkään. Tässä tapauksessa hv:t eivät muuttuneet miksikään eikä sen puolesta muutoskatsastuksessa ollut mitään ongelmia, eikä kyllä muutenkaan. Rekisteriotteeseen tuli maininnat: vaihdettu gri-moottori, vaihteisto ja kytkin. muutos yht.24%. Kat käytettävä lyijytöntä bensiiniä. Eli kun tuo mun auto on niin vanha(-88), niin sitä ei "leimattu" vähäpäästöiseksi. Niin ja vaativat maahantuojalta semmosen todistuksen, jossa kerrottiin ton "uuden" koneen päästöarvot. Tiedä sitten miksi, kun edelleen vaaditaan päästöarvojen pysyvän sen vanhan koneen arvoissa, jossa arvot kaiken järjen mukaan isommat, kun siinä ei ollu "kattia". Että semmonen projekti. Sorry, tää ei ollu vastaus sun kysymykseen, mutta sinnepäin.