Hain tänä vuonna ekaa kertaa ja ilman kurssia. En päässyt, joten mietin että ensi vuonna voisin ottaa lukemisen rinnalle myös jonkun valmennuskurssin. Mitä kurssia ja järjestäjää suosittelisitte??
Mitä valmennuskurssia suosittelette?
17
1365
Vastaukset
- lökc
Riippuu millä paikkakunnalla olet, mutta yleensä ainejärjestöjen kurssit ovat olleet hyviä ainakin turkuun ja lappiin.
- 35pistettä
Itse pääsin nyt stadiin ensimmäisellä hakukerralla ja suosittelen Valmennuskeskuksen VIP/Super -kurssia. Kurssi on kyllä kallis, mutta minun mielestäni oli koko rahan arvoinen, tutoreille iso peukku!
- voittokeskus
komppaan kanssa valmennuskeskusta!
- pykälääsuosittelen
Jos haet Helsinkiin, niin suosittelen ehdottomasti ainejärjestön eli Pykälän valmennuskursseja! :) Usein Pykälän kurssit ovat kaupallisten järjestäjien kursseja paljon edullisempia ja opetus on oikeasti todella laadukasta. Olin itse tänä keväänä pienryhmäkurssilla ja pääsin sisään ekalla kerralla! :D
- Beltsi_
Olen muutaman kerran ollu Turussa lexkursseilla, ja koen että niistä on hyvä tuki pääsykokeisiin, eri kurssivaihtoehdoista voi valita itselle sopivan!
- einiinhyvä
Mitä on pääteltävä siitä, että kurssista on useamman kerran ollut hyvä tuki pääsykokeissa? Hakija tavallista kovapäisempi?
Hyvältä kurssilta päästään opiskelemaan kerralla! - päättäväisyydellä
Ja hyvä hakija pääsee sisään ilman kurssia silkalla järjellä, päättäväisyydellä ja kovalla työllä.
päättäväisyydellä kirjoitti:
Ja hyvä hakija pääsee sisään ilman kurssia silkalla järjellä, päättäväisyydellä ja kovalla työllä.
Minun pitää opiskella peruskoulusta yhtä rankalla kuin ylioppilas. Sivut kääntelystä hinkkauttuu yhteen virssikirjan ohuiksi.
On alkanut pännimään kun ei saa tukea opiskeluun.
- pystytsiihenilmankurssia
Oikiksen valmennuskurssien merkitystä sisäänpääsylle liioitellaan aika paljon...en koe itseäni mitenkään erityisen lahjakkaaksi, mutta pääsin nipin napin ekalla Helsinkiin ilman kurssia. Kaikki on kiinni vain ja ainoastaan kirjojen riittävästä pänttäämisestä. Koe on käytännössä pitkälti muistikoe, etenkin monivalintojen osalta. Onnea ensi vuoden hakuun! :)
- 35pistettä
Ainakin itsellä suurin hyöty valmennuskurssissa oli se, että sain kurssipäivinä luettua 2,5h enemmän kuin kurssittomina päivinä. Joka päiväisen 8 tunnin lukemisen jälkeen en itse olisi jaksanut lukemalla lukea tuota noin 2.5h lisää.
Kurssi myös auttoi hahmottamaan ja ymmärtämään niitä asioita, jotka olivat vielä harmaanpeitossa. Ei tarvinnut itse käyttää liikaa aikaa asioiden pohtimiseen, kun ammattitaitoinen opettaja osasi purkaa asiat hyvin kysyttäessä.
Myöskään ei kannata unohtaa kurssitovereiden vertaistukea, joka loppujen lopuksi oli todella tärkeä. Mukavampi se on opiskella hyvässä seurassa.
- avoimenheiluja
Pari kurssia avoimessa yliopistossa on paras valmennuskurssi. Siellä saa myös selville, nappaako oikeustieteen opiskelu lainkaan.
- Pettynythakija
Itse olen kokenut että jos on motivaatio ja itsekuri kohdallaan niin mitään kursseja ei tarvi. Raakaa lukemisesta se sisäänpääsy vaatii ja tehtävien tekoa ja asioiden toistamista. Saman asian saa tilaamalla materiaalipaketin jossa tiivistelmät ja tehtäviä. Ensimmäistä kertaa hakevalla kurssi voi avata silmiä miten paljon työtä pääsy vaatii. Seuraavina vuosina en lähtisi enää rahojani moiseen tuhlaamaan.
Itse olen käynyt artiklan kurssin ja rahoille ei kyllä saanut vastinetta. Surkea laatu ja omia virheitä vain puolusteltiin. Moni muukin koko asian samoin. Petyin ja kehotan muita valitsemaan rahoille paremman sijoituksen! Ei minulla ole tuollaiseen varaa mihinkää kontoutukseen hakea ja takkuinen heti opiskelun tavan kanssa.
Mutta ukkoseni melkein pääsi sisälle yliopistoon.
Voin vinkata niin kuin ukolleni lukemista on enemmän kuin se yksi kirja koska asiaa pitää käsitellä laajemmin eri lähteistä. Muistiinpanojen tekeminen on tehokas avainsanat lauseessa muistaa avamaan tekstiä ja luettava mielummin monisanaisemmat jossa käsitellään tarkemmin kuin pelkästää tiivistelmää.
Tämä vinkki sopii parhaiten niille joilla on hyvä nimimuisti,mistä rakentaa avainsamasta kokonaisuuksia.- erkkimiäs
valtakunta, voisitko kirjoittaa selvää suomea
- Maletsi
Itselläni ainakin valmennuskurssi oli todella tärkeä osa valmistautumista. Kun on vähän maksanut haaveistaan, niin tekee töitäkin ihan eri tavalla :D Toki kannattaa miettiä mikä kurssi itselleen paras.
Laakisvalmennus.fi tarjoaa ilmaisen tutustumisvalmennuksen ja sen avulla löytää helposti itselleen oikean kurssin. Itse olin tyytyväinen kurssiini. Sopivan kokoinen ryhmä, innokkaat opettajat ja tehokkaat opetusmetodit.
Tää sama firma tarjoaa myös harjoituskokeita kotiin tilattavaks eli jos asut hesan ulkopuolella, niin onnistuu kotiintoimitus- ei_hyötyä
mikä hyöty lääkiksen kurssista on oikeustieteen hakijalle? o_O
- oikkari
Moikka vaan sinne lääkisvalmennuksen tiimille, nyt kyllä eksyitte väärään paikkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3522816Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201559Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481380Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151058Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa571007Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta28958En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82933Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149908- 80908
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205849