Suviseuroihin saapunut jo 35000 vierasta

Säät suosii suviseuroja.
15272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

<eli pensaa on palanut jo satojatuhansia euroja!!?

ja sama turhuus palatessa. epäilen että kukaan ei siellä uudestisynny Jumalan hengestä mutta mevain oppi tiivistyy edelleen joka saarnan kautta.

Äänestä

Kummahan se olisi, jos ei saapuisi. Suviseuroilla käymisestä on vuosikymmenten saatossa tainnut muodostua tapahtuma, josta poisjäänti ei ole vaihtoehto. Toisaalta, onhan se vanhemmille varmaankin helpotus, kun sen lapsikatraan voi oikein virallisesti jättää muiden "hoitoon" ja jutustella tuttujen kanssa ja huokailla paatoksellisten puheiden tahtiin.

Totuus tietysti on se, että lapset pyörivät tyypilliseen VL-tapaan keskenään ja lähinnä isommat katsovat pienempien perään. Sen voin kuvitella, että varsinkin teinit ovat tilaisuudesta innoissaan. Läpi yön voi riekkua kavereiden kanssa. Kontrolli minimissä.

Käytännösä Suviseurat - kuten muutkin uskovaisten tapahtumat - ovat suuria propagandatilaisuuksia. Usko "vahvistuu", kun johto taas kerran määrittelee sen, miten "uskovan omantunnon" on mihinkin asiaan suhtauduttava. Muutamassa lehdessä kerrotaan taas samat jutut nuorehkoista lapsiperheistä, jotka TIETENKIN muistuttavat siitä, miten hyvä on ollut uskosssa elää ja miten joskus on pientä kriisiä ollut, mutta niistä on HELPOSTI yli selvitty. Taustalla "puhujaveli" paapattaa paatoksella samoja vanhoja Raamatun kohtia uudelleen ja uudelleen. Aiheista yksi luonnollisesti on se, miten VALTAVAN hyvä on uskossa olla ja miten elämä ulkopuolella olisi PALJON huonompaa. Päälle muuta vanha virsi. Kaikki huokailevat onnesta.

Äänestä
  • Entä sinun kesäjuhlasi?

    Ole kiitollinen että sinustakin joku on kiinnostunut kysymyksen muodossa.

    Äänestä

  • velkajavanki kirjoitti:

    Entä sinun kesäjuhlasi?

    Ole kiitollinen että sinustakin joku on kiinnostunut kysymyksen muodossa.

    Millä kesäjuhlilla arvelisit minun käyvän?

    Ole kiitollinen, että vaivaudun heittämään Sinulle nyt edes vastakysymyksen.

    Äänestä

Eikös Jumala säädä säätkin miksi hän säätäisi omalle joukolleen muuta kuin auringonpaistetta?

Äänestä

Varokaa: huomenna voimakasta tuulta jopa myrskyä.
Ulottuu etelästä Vaasan korkeudelle.
Itämeren pohjoisosassa ja länsi-Suomenlahdella keskiaallon pituus 4 metriä.
Puita kaatunee.

Äänestä

Täällä on jo parit teltat lähtennä lentoon! Olisiko hotelleissa vielä tilaa?

Äänestä
  • Mahtaako kesäseuraradio toimia?
    Initializing....

    Äänestä

  • Kyllä se kuuluu perjantain kohdalta, avajaisten videolähetys vain päättyi...

    Äänestä

  • vikaako kirjoitti:

    Mahtaako kesäseuraradio toimia?
    Initializing....

    Suljetut ovet on avattu jälleen. Kuuluu.

    Äänestä

Kyllä on Porin suunnalla viinakaupan hyllyt tyhjät mutta kortsuja varmaan hyllyistä vielä löytyy.

Äänestä
  • Olen ihmetellyt kauppiaiden tyhmyyttä. Jo 20 vuotta on aina tavara loppunut liikkeistä. Iso lovi kauppiaan lomapakossa kun unohtaa tilata tavaraa tukusta.

    Äänestä

  • Se on jo yli 30 vuotta. Ainakin 40 vuotta. Muisti pätkii.

    Äänestä

Onneksi Suviseurat ei ole tänään Hangossa!

Äänestä

Suviseuroissa on paikalla tällä hetkellä noin 64000 ihmistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


12222 kirjoitti:

Säät suosii suviseuroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu