Moro, mulla on noin kaksi-vuotias sateenkaariboa, joka on hyväkuntonen, syö hyvin, ei nirsoile, luo nahat hyvin, terve kun pukki yms. Mietin että sain isältäni pakkaseen paljon täysin maustamattomia porsaanfileitä, mutta mulla ei olis itse sille kaikelle käyttöä, että voisko tolle boalle syöttää ns. "herkutteluna" sitä lihaa? En viitsis roskiinkaan heittää että onko aivan hölmö ajatus silloin tällöin antaa sitä lihaa? En usko että luikeron vatsa menis kovin sekaisin koska syö aina eri ruokia (lintua, jänistä, rottaa, marsua)
Boan ruokinta muulla lihalla
2
546
Vastaukset
- helvetinhuonoidis
Jollet tiedä sitä, ettei käärmeelle anneta mitään pihvilihoja, niin pitäisiköhän sitä käärmettä olla ollenkaan? Vakuuttavampaa olisi myös kysellä ja etsiä tietoa herppi.netissä.
Sitä et sinä tiedä, miten käärmeen vatsa reagoisi lihamönttiin vain sen perusteella, että se syö eri saaliseläimiä. Nehän se syö KOKONAISENA vai mitä? Kokonaisena syöminen on käärmeen hyvinvoinnille ja ruoansulatukselle olennainen asia, siihenhän se on kehittynyt. - kauempaakatsellen
Täällä missä asun, niin kerrostalon avoimesta ikkunasta on kuulunut joskus kovin käärmemäistä musiikkia, kuin olisi monimetrisiä pythoneita siellä. Mutten itse tiedä käärmeistä. Nyt tänä iltana ulkoa kuului huilun ääntä, kuin joku olsii soittanut käärmeille ja käärmeet pitäneet, mutta tavallista huiluahan ei voi käärme soittaa kuin perusäänen vain. Mutta panhuilussa tarvitsee vain osata puhaltaa kuhunkin putkeen, eli sitä voisi iso käärme soittaa. noitarumpu.fi myy kai ihan hyviä panhuiluja parillakympillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867