Hyökkäävä puhelinmyynti

Ennen oli tapana sanoa, että kuluttaja/asiakas on kuningas. Tätä nykyä hän on lähinnä uhri, jota kaikenmaailman verenimijät koettavat saada asiakkaakseen myyjän omia etuja vahvistaakseen.
Mistä ihmeestä menee tieto sähkönmyyjäfirmalle asukkaan muutosta johonkin osoitteeseen ?
Tätä ihmettelen. Eikä siinä paljon painanut, vaikka asukas vakuutti, että sähkösopimus on jo tehtynä.
Pakko neuvoa nuorta, että laita hyvä ihminen puhelin tylysti kiinni, kun soittavat.
2459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paras tapa on olla antamatta soittajalle suunvuoroa ja itse hoitaa kaikki kyselemiset ja haukkua soittajaa kaikilla osaamillaan keinoilla. Kyllä ne kaikki uudetkin kesäharjoittelijatkin tietävät mistä on kysymys tai ainakin heidän pitäisi tietää. Eli valistakaa heitä ja pitkittäkää puhelua loputtomasti, jos teillä on aikaa.

Yksikään rehellinen yritys ei nykyisin suoramarkkinoi mitään puhelimitse, ellei asiakas ole sitä erikseen pyytänyt. Kaikessa rehellisessä markkinoinnissa sekä myyjällä ja asiakkaalla on oltava näkyvissään (tiedossaan) joku sama kirjallinen "paperi", jonka perusteella neuvotellaan asiasta.

Siis kaikki markkinointipuhelut, joista te ette ole etukäteen tietoisia ja joita te ette odota, ovat epärehellisiä ja kaikki niitä tehtailevat yritykset ja niiden johto ja yritysten käyttämät puhelinmarkkinointiyritykset ja niiden työntekijät ovat rikollisia huijareita. Poikkeusetta! Väittävät tekevänsä vain työtään ansaitakseen rahaa ja tästä syystä se on heidän mielestään OK.

Äänestä
  • Osa puhelinmyyjistä ei aidon oikeasti tiedä eikä koskaan saa tietää, mitä heidän seulomilleen asiakkaille tapahtuu jatkossa (vuoden parin päästä) ja miten näiltä pyritään suunnitelmallisen epärehellisesti kynimään mahdollisiman paljon rahaa mitään keinoja kaihtamatta. Joka vaiheessa provisiot kannustavat työntekijöitä maksimaaliseen epärehellisyyteen. Ei pelkoa syytteeseen joutumisesta.

    Puhelinmyyjät on aivopesty uskomaan kaikenlaista valetietoa tehtävän antaneesta yrityksestä ja markkinoitavasta tuotteesta tai asiasta. He esiintyvät aluksi ko yrityksen nimissä, mutta kyselemällä selviääkin, että he ovat käytännössä aina jonkun heidät palkanneen usein nimettömän puhelinmarkkinointiyrityksen tai sen tytäryhtiön palveluksessa. Huijauksessa on siis mukana useita osapuolia, joista kukaan ei tunnusta tietävänsä tekevän mitään väärää kaikki syyttelevät vain toisiaan. Usein koko huijauksen idea on saada joitakin maksuja perintään, ja perintäkuluilla katetaan suurin osa huijausketjun kustannuksista..

    Ja tämän lystin maksavat puolustuskyvyttömät vanhukset, muistisairaat tai hyväuskoiset kokemattomat tiedotusvälineitä seuraamattomat höppänät. Kaikkia riittää. Mitä tekee yhteiskunta? Maksaa ko yrityksille erilaisia avustuksia ja työllistämistukia ja oikeuslaitos takaa sen, ettei konkursseissa tarvitse maksaa veroja, palkkoja, lainoja tai vuokria. Kaikki jää puhtaana käteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiroonko kirjoitti:

Ennen oli tapana sanoa, että kuluttaja/asiakas on kuningas. Tätä nykyä hän on lähinnä uhri, jota kaikenmaailman verenimijät koettavat saada asiakkaakseen myyjän omia etuja vahvistaakseen.
Mistä ihmeestä menee tieto sähkönmyyjäfirmalle asukkaan muutosta johonkin osoitteeseen ?
Tätä ihmettelen. Eikä siinä paljon painanut, vaikka asukas vakuutti, että sähkösopimus on jo tehtynä.
Pakko neuvoa nuorta, että laita hyvä ihminen puhelin tylysti kiinni, kun soittavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu