Mistä edullisimmat gluteenittomat ruuat saa?
Mitä eri gluteenittomia ruokia on saatavilla?
Gluteenittomat ruuat
7
296
Vastaukset
- likikaikki
Kaikki kasvikset ovat gluteenittomia. Liha, kala, kannanmunat ovat myös. Kalapuikot eivät ole, koska ne on pilattu jauhoilla.
Maitotuotteet ovat gluteenittomia.
Valmisruoista osa on´.
Leivissä saa olla tarkkana, mutta leipiäkin on.
Ihan tavallisesta marketista saa kaikkea.
Gluteenia on kotimaisissa viljoissa. Osa keliaakikoista voi käyttää pieniä määriä kauraa.- Vatsavaivatjamuu
Kiitos vastauksesta--
Katselin tuossa eri valmistajien gluteenittomia tuotteita.
Hintaeroja on, eli kannattaa katsoa mistä ko. tuotteita ostaa.
Itse en voi käyttää maitotuotteita ollenkaan.
Tässä nyt alkaa sitten, tarkka tuoteselosteiden syynäys.
Parempi kaihtaa gluteenia kuin, että kärsiä vatsavaivoista.
- ghnd
Eikös gluteiinia ole vain viljassa ? Se helpottaa paljon ruokien valitsemista, hankkimista sekä laittoa. Valmisruoissa onkin sitten aika paljon tutkimista, jauhoja on monissa, kiusauksissa, laatikoissa, pinaattiletuissa, pizzoissa (!), purilaisissa jne.
- keliakiavoi
Opletteko tilaneet netistä gluteenittomia tuotteita?
Jos niin mitä ja minkä valmistajan? - Willis11
Kaikissa Suomessa myytävissä ruokatuotteissa on lain mukaan tuoteseloste. Kannattaa lukea niitä.
- gluteenittomia
Prismassa on hyvä valikoima gluteenittomia tuotteita ja nyt on tullut jäätelötuuttejakin erilainen valikoima.
- PipsaAKS
Kun aloitin ruokavalion, gluteenittomat tuotteet olivat kamalia, etenkin leivät, haukuin kaikki, jotkut olivat tottuneet jo niihin. Nyt saa ainakin isompien kaupunkien isoista marketeista kuten Citymarket ja Prisma niin monipuolisia ja hyvänmakuisia tuotteita, että ei voi valittaa. Ko. myymälöissä hintakin on kohtuullinen ja saa myös tuoretta leipääkin, ihan oikean makuista, reikäleipää ja saaristolaisleipää mm. On saatavana myös esim. Lidlissä kalapuikkojakin ja kanapuikkoja, uutuutena pastavalmisruuat. Hinta on kyllä vieläkin korkea, mutta estää ahmimisen hyvin. S- ja K-marketeissa on aina jotakin, mutta ei suurta valikoimaa. Löytyy jo mustaa makkaraakin Tampereelta, mutta mitä eniten vielä kaipaan on sokeri- tai kanelikorput , valikoimassa vain yski laatu ja kallis, sekä vesirinkeleitä, joita ei ole vielä näkynyt. MIKSI. Molemmat tuotteet ovat hyvin säilyviäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482533
- 1801798
- 691623
- 921618
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91221- 80978
- 94965
- 71955
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 65877