Tässä VW-tylsyyskonsernissa, joka valmistaa äärettömän tylsiä pääosin etuvetoisia kippoja, joiden ajo-ominaisuudet ja ajonautinto ei yllä millään takavetoisen tasolle.
Porsche Boxster 718 uudella turbomoottorilla on muuten auto, joka on teholuokassaan aivan ylivoimainen suorituskyvyltään ja kokoluokassaan ajettavuudeltaan (huom: Takaveto).
Porsche 718 PDK (350hv) takaveto:
0-50 km/h: 1,5s
0-100 km/h: 4,0s
PS. Yksikään nelivetokaan ei pysy tässä teholuokassa takavetoisen Porschen perässä. Kaljupäiset pullaposkisten Octavia RS:t ja teinilippis Cuprat katsovat pahasti takavaloja.
Onko muuten metriäkään kokemusta Porschestakaan pärinäpettereillä? Harmittaako?
Porsche Boxster 718 uudella turbomoottorilla on muuten auto, joka on teholuokassaan aivan ylivoimainen suorituskyvyltään ja kokoluokassaan ajettavuudeltaan (huom: Takaveto).
Porsche 718 PDK (350hv) takaveto:
0-50 km/h: 1,5s
0-100 km/h: 4,0s
PS. Yksikään nelivetokaan ei pysy tässä teholuokassa takavetoisen Porschen perässä. Kaljupäiset pullaposkisten Octavia RS:t ja teinilippis Cuprat katsovat pahasti takavaloja.
Onko muuten metriäkään kokemusta Porschestakaan pärinäpettereillä? Harmittaako?
Vastaukset 15
Vanhimmat
RS-pojut kuten kqlmeraajaarakki ja jokke luulevat ajavansa porschella
No sehän se onkun volsulla on ylivoimaiset resurssit tehdä erilaisia autoja.
Tuollaisen frikin aivokapasiteeetti ei mitenkään pysty ymmärtämään että volsu tekee XL1, bugatto veyronin ja Porsche 918 kaltaisia autoja. Ja siinä sivussa poloja, ocuja ja golfeja.
Audin RS-divisioona alkaakin valmistamaan takavetoisia autoja, koska ovat vuosikymmenien kiertelemisen ja asian kieltämisen jälkeen joutuneet myöntämään, että takavetoinen auto on ajodynamiikaltaan ja käsiteltävyydeltään ylivertainen.
Edes Audin pitkittäismoottoriset quattro mallit eivät ole päässeet eroon tiettyihin nelivetojen ajo-ominaisuuksiin liittyvistä ongelmakohdista kuten puskemistaipumyksesta kuivalla, kostealla pinnalla ja ohjauksen epätarkkuudesta.
Vuosien varrella Audi on yrittänyt rakentaa neliveto RS-mallien takajousitusta, voimanjakoa ja takatasauspyörästöä (esim. TORQUE VECTORING) siihen suuntaan että auto tuntuisi enemmän takavedolta ja "tanssisi" yhtä nautinnollisesti mutkateiden läpi. Onnistuminen ei ole ollut mitenkään erikoista tässä pyrkimyksessä.
Näin se rinkelimossejenkin ajettavuus kehittyy:
https://www.motor1.com/news/149950/audi-rs-models-getting-rwd/
On ollut jo pitkään tiedossa että VW tekee mitä haluaa, muut tekevät mitä osaavat. VW valitsee etuvedon, takavedon tai nelivedon se mukaan mikä toimii parhaiten tarkoitukseen missäkin tapauksessa. Ja usein kuluttajalle tarjotaan valinnanvapaus.
Olen itsekin valinnut takavetoisen, mutta tämä pelle on kyllä nin kuutamolla kaikesta. Hankkisit elämän niin ei tarvitsisi nolata itseään jatkuvasti netissä.
Miksi Audi tekee takavedon jos se on kerta paska?
Kuka on sanonut että takaveto on paska?Ainoastaan sulla friikillä on isoja tunteita eri vetotapojen suhteen.
Rauhoitu ja hengitä välillä. Takaveto on pikkaisen hidas talvikelillä mutta ei siihen kenenkään maailma kaadu. Ja jos takaveto juuttuu kiinni niin aina voi tilata nelivetoisen taksin jolla pääsee perille. Niitä löyty myös mersulta ja bemarilta.
Sinä tässä ketjussa moneen kertaan. Takavetovihaajien lahko ei ole niin suuri että suolipalstalle mahtuisi niin montaa kuin on viestiä.
Skodistit vihaavat myös nelivetoja koska skodaan ei saa sellaista. Skoda-lahko muistuttaa entistä Lada-väkeä, joiden mielestä kaikki lisävarusteet olivat turhia - kunnes niitä sai joskus sitten Ladaan
Vajaavetoisella pärjää kuivalla kelillä. Suomessa neliveto on ehdoton kurko.
TM:n talviautovertailussakin Mersu oli koko joukon hitain. Jopa etuvetoiset kirput pitivät Meseä täysin pilkkanaan.
Kuinka monta kertaa sinullekin kädettömälle ja kokemattomalle pellelle pitää kertoa, että Mersu oli massaltaan vertailun suurin. Miksi takavetoinen Jaguar pieksi kaikki etuvetoiset Ivalon talvitestissä paikaltaan kiihdytyksessä jäällä ja lumella?
Milloin hankit kokemusta, ettei sinulle tarvitse nauraa täällä?
Porsche Boxsterin 45/55 painonjakaumalla se muuten lähtee kunnon talvirenkailla jäälläkin todella liukkaasti. AIniin, ethän sinä ole edes kuivalla kesäkelillä tuollaisella päässyt ikinä metriäkään ajamaan.
Lapset ne kinaa isoista asioista. Kohta kouluum sivistymään ja menestymään, niin saatte joskus ikioman Auriksen.
Mutta porscheeen ei saa mallimerkintää rs eikä challenge tekstejä ympäri koslaa
Rahalla saa mitä vain, mutta sinulla ei sitä ole. Eikä käytöstapoja.
Miksi takaveto on paska kriitikon mielestä?
Koska ei saa edes rahalla ocuun