Se oli persujen suurvoitto.
Mutta kuinka kävi?
Kertokaapa persuja 2015 eduskuntavaaleissa äänestäneet, miten koette tämän hetkisen tilanteen nyt tuon kannattamanne puolueen suhteen? Voitte kertoa myös mielipiteitä Soinista, jonka populistisiin puheisiin uskoen silloisia persuja äänestitte.
Soinihan ei enää ole persu.
Miltä nyt tuntuu? Tuntuuko kuin olisi kustu linssiin? Tunnetko itsesi hyväuskoiseksi hölmöksi?
Arvotaanko seuraava loikkaaja ja mistä loikkaa ja mihin?
Mutta kuinka kävi?
Kertokaapa persuja 2015 eduskuntavaaleissa äänestäneet, miten koette tämän hetkisen tilanteen nyt tuon kannattamanne puolueen suhteen? Voitte kertoa myös mielipiteitä Soinista, jonka populistisiin puheisiin uskoen silloisia persuja äänestitte.
Soinihan ei enää ole persu.
Miltä nyt tuntuu? Tuntuuko kuin olisi kustu linssiin? Tunnetko itsesi hyväuskoiseksi hölmöksi?
Arvotaanko seuraava loikkaaja ja mistä loikkaa ja mihin?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Toivotaan että Kiken lisäksi löytyy muitakin kolmiloikkaajia.
Se siinä ihmeellistä on, kun vasuritkin nyt kaveeraa persujen kanssa ?
Eihän sen näin pitänyt olla. Nämä kun laittaa sormukset sormeen, ei se heillä kestä avioliitto kuin hetken, sitten kun samankaton alle muuttavat.
Mikä se oli, joka lähti kokoomukseen? Ja miksi se sinne?
Nimimerkki "politiikka.ihmeellistä" ei sitten tajunnut, mitä kysyttiin, tai välttelee kysymykseen vastaamista.
Joka sana totta,Soini kusi meitä hyväuskoisia silmään.Ei olisi arvannut,että Soini olisi sutki.
Vituttaahan se,että annoin ääneni.On niin mellevä,kun on ULKOMINISTERI,PETOLLINEN luikuri.
Kehtaako tulla toreille valehtelemaan,tuskin häpeää se kai itsekkin,jos on omatuntoa nimeksikään.
"Ei olisi arvannut,että Soini olisi sutki."
Kyllä minä arvasin jo silloin, kun puheet yltyi megalomaaniseen mahtipontisuuteen, ettei taida patulla käytännössä olla realistisia mahdollisuuksia seistä niiden takana.
Voi sitä vaahtoamista, mitä oppositio-Soini piti eduskunnassa. "Te luikertelevat madot, kuinka te kehtaatte? Ja kyllä te kehtaatte"...jne...loputtomiin, vuodesta toiseen ja kun paskan jauhaminen tuotti lopulta sitten tosi ison jytkyn, sitten muuttui ääni kellossa. Edes VVM:n salkkua ei patu uskaltanut ottaa..
Soinin tavoite hallituspaikan auettua oli kasvattaa persujen kannatusta hallituskauden aikana entisestään. Siitä muodostui paradoksi, kun Soini joutui ensin ilmoittamaan, ettei asetu enää ehdolle puheenjohtajavaaliin ja sen jälkeen luikerteli koko puolueesta pois. Mennessään huusi, että puolue on kaapattu häneltä.
Ja nyt siellä on persujen puheenjohtajana natohullusivari Brysselin lihapatojen ääreltä asioita hoitelemassa.
Samanlainen on koko hallitus kuin on rehvastelija Soinikin siinä. Oikeistolobbarien viesteihin luotetaan ja viedään niiden asiaa eteenpäin. Heitä pidetään asiantuntijoina. Muista asiantuntijoista viis. Tämä johtaa siihen, että lainvalmistelu on huonoa. Perustuslakivaliokunnalta tulee yksimielisiä päätöksiä, jotka osoittavat tämän rikkaita suosivan hallituksen lakiesitysten kehnouden. Soini on tämän hallituksen todellinen lempilapsi. Ulkoministeriksi, koska Soini halusi. Hallitukseen lisää ministereitä, jotta saadaan pedattua lisää meriittiä Sampo Terholle, jota Soini ajaa persujen uudeksi puheenjohtajaksi. Ei neuvotella uutta hallitusta, vaan muhinoidaan ja jatketaan soinilaisten loikkarien kanssa jne.
Minulla on sellainen kutina, että Halla-aho analyyttisenä ja selväsanaisena miehenä tulee puhkaisemaan tämän kuplan ja kertomaan Suomen kansalle yksinkertaisin ja osuvin sanoin tämän omien sanojensa mukaan Suomen etua ajavan porvarihallituksen toiminnan.
Halla-ahon kommentteja kaipaan minäkin. Hallituksen hyökkäilevä politiikka oikeina pitämiensä lobbariasiantuntijoiden tukemana tuntuu pahalta. Suuryritykset ovat vetäneet suuria voittoja vuodesta toiseen ja jakaneet ne voitot osinkoina omistajilleen. Siitä huolimatta hallitus on jatkanut yritysten tukemista jopa työväestöä kurittamalla. Vientihintoja ei ole alennettu. Omistajien osinkotulot ovat vain lisääntyneet.
Halla-ahoa nyt kurmuutetaan, vaikka mies on ojentautunut. Uusia rikoksia ei ole tullut. Jopa julkisia katumusharjoituksia vaaditaan. Oikeastaan kaipaan Kekkosen aikoja. Silloinhan kokoomus pidettiin hallitusten ulkopuolella. Ja nytkin kepun kenttäväki pari vuotta sitten toivoi yhteistyötä demareitten kanssa.
Kuinka monen kansalaisen adressi tarvitaan, jotta hallituksen saa nurin.
"Oikeastaan kaipaan Kekkosen aikoja. Silloinhan kokoomus pidettiin hallitusten ulkopuolella. Ja nytkin kepun kenttäväki pari vuotta sitten toivoi yhteistyötä demareitten kanssa."
Kepuloisin on pesitynyt oikeistopolitiikkaa ajava uusliberaalia ryhmä, joka on lähellä kokkareita oleva syöpäkasvain ja näille on lahjoitettu nyk.hallituksen kaikki ministeri paikat. Viimeisimpänä sotkuna tästä on nykySOTE, joka läpimennessään olisi radikaalisti hunontanut palveluiden saatavuutta syrjäseuduilla ja keskittänyt ne maakuntakeskuksiin yksityisille sote yrityksille.
Tämän tiimoilta nähtiin jälleen, perustuslaki valiokunnan torpattua esityksen, hallituksen pressitilaisuudessa viattomia naamoja, jotka olivat jääneet rysänpäältä kiinni itseteosta, tyyliin ei olisi tullut mieleenkään, että tässä olisi näin paljon epäkohtia, vaikka monet eri tahot ovat pitkin talvea ja kevättä varoittaneet tulevista ongelmista perustuslain kanssa.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/224395-sotesta-varoittanut-professori-ryopyttaa-miksi-meita-ei-kuultu
Nyt kun kokkareilla on kaikki ministeripostit on vaarana, että urkin sanat käyvät toteen.
"JOS KOKKAREET PÄÄSEVÄT HALLITUKSEEN; NIIN SE TUHOAA SUOMEN TALOUDEN" tämä kaikki on nyt mahdollista kun suomen poliittisenhistorian suurin pettäjä sai pitää audin kyytinsä ja hillotolppansa, loikkari uusurveloiden avustuksella, eikä tämä omanedun edelle ilaittaminen edes rajoitu tähän pettäjäporukaan, koska monissa hankkeissa on johtavana ajatuksena omien bisnesten (tiet,vedet bio, yms.) maximaalinen edistäminen
>> Oikeastaan kaipaan Kekkosen aikoja. Silloinhan kokoomus pidettiin hallitusten ulkopuolella.<<
Ei pidetty. Kokoomus oli Kekkosen presidenttikaudella mukana kolmessa hallituksessa. Lisäksi Kekkonen antoi vielä 1979 kokoomuksen Harri Holkerille hallitustunnustelijan tehtävän, joskaan Holkeri ei onnistunut muodostamaan hallitusta.
Kekkosen aikaan keskustalla oli privilegio hallitukseen.
Tuo Holkerin hallitustunnustelijan tehtävä 1979 oli lähinnä pakon sanelema muodollisuus. "Yleiset syyt" estivät Kokoomuksen hallituskelpoisuuden silloin.
Rikollistatoimintaa kirjoitti: "Tämän tiimoilta nähtiin jälleen, perustuslaki valiokunnan torpattua esityksen, hallituksen pressitilaisuudessa viattomia naamoja, jotka olivat jääneet rysänpäältä kiinni itseteosta, tyyliin ei olisi tullut mieleenkään, että tässä olisi näin paljon epäkohtia, vaikka monet eri tahot ovat pitkin talvea ja kevättä varoittaneet tulevista ongelmista perustuslain kanssa."
Muistuttaisin kuitenkin siitä faktasta, että tuon lakipaketin keskeisin koostaja on ollut henkilö, josta pian tulee Suomen seuraava oikeuskansleri. Kun hän katsoi, että ne kiistanalaisetkin kohdat mahtuvat perustuslain raamien sisälle, niin minusta se todistaa, että kyseessä on perustuslain erilainen tulkinta. Valtaosa perustuslakivaliokunnan kuulemista juristiasiantuntijoista näyttää edustavan ns. perustuslakifundamentalistista siipeä, jonka tulkinta perustuslaista on hyvin tiukka.
Pakkoyhtiöittäminen ei ollut itseisarvo, ja se voidaan melko helposti korvata jollakin toisella välineellä. Näin saadaan Suomen perustuslain aiheuttamat ongelamt pois päiväjärjestyksestä, mutta tilalle voi tulla ongelma EU:n kilpailulainsäädännön kanssa. Pakkoyhtiöittäminen olisi mennyt varmuudellä läpi EU:ssa, mutta sitä korvaavan menettelyn kanssa voi käydä toisin.
Miten Ruotsissa? Käsittääkseni siellä julkisia palveluja ei ole yhtiöitetty, mutta ei kuitenkaan ole tullut EU:lta huomautuksia.
Hyvin suurelta osin halla-aholaisten äänillä. Soinin petos tuli siinä, että halla-aholaisten haluamia asioita ei pidetty riittävästi esillä. Soini alkoi "parantamaan" maailmaa, samoin kuin muutkin puolueet, joten halla-aholaiset äänestivät soinilaiset ulos.
Haittamaahanmuutto tulee olemaan suomen pahin ongelma. Kaikista muista asioista pystyy neuvottelemaan, paitsi muslimien kanssa ei, heillä ei ole aikomustakaan asua maassa maan tavalla.
Mitä mieltä olet Halla-ahon natomyönteisyydestä?
"Oikeastaan kaipaan Kekkosen aikoja. Silloinhan kokoomus pidettiin hallitusten ulkopuolella." Nykyään perSut ovat perineet tuon mantelin, eikä kukaan halua tehdä yhteistyötä noiden PÖLÖHÖKUSTAIDEN kanssa.
"..eikä kukaan halua tehdä yhteistyötä noiden PÖLÖHÖKUSTAIDEN kanssa."
Mutta kokoomus haluaa tehdä kepun avustuksella sitäkin enemmän yhteistyötä soinilaisten kanssa. Ja Soini oli persu, kun hän vei persut hallitukseen. Ja siellä näköjään haluaa pysyäkin, sanansa syöjänä ja itsensä sekä aatteensa myyneenä.
Halla-ahoon en luota tippaakaan enempää kuin koskaan olen Soiniinkaan luottanut,
Miksi luottaisin siihenkään valehtelijaan?
https://seura.fi/isanpikajuna/2017/05/25/halla-aho-piilotteli-kiusallista-salaisuutta-valehtelemalla/?shared=7921-61564b76-1
Yleiset syyt, sanoi Johannes Virolainen. Mutta olihan kokoomus Kekin aikana hallituksessa. Kekkihän oli syntynyt vuonna 1900. Kaipaatko niitäkin aikoja, kun Kekki oli riehumassa Iisalmessa ja Haminassa harmaat sarkavaatteet päällä aseen kanssa? Kaipaatko?
Kaipaatko niitäkin aikoja, kun hän suunnitteli Aunuksen retkiä?
Kekki on yliarvostettu henkilö, jonka musta menneisyys on pyritty valkaisemaan osatotuuksilla ja suoranaisilla valheilla. Pelkkä opportunisti, josta ei koskaan olisi ollut sellaiseksi periaatteen mieheksi kuin esim. tämä:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Arndt_Pekurinen
Ehei... Kekki oli valmis ihan mihin vaan pelastaakseen oman nahkansa. Pelkuriopportunisti kun oli. Takinkääntäjä, jonka takinkäännön syynä oli pelko omasta kohtalosta.
Onneksi joskus Suomen ja hänen omat etunsa sattuivat yhtenäisiksi. Mutta oma etu oli Kekin ykkösprioriteetti. Ei se valkoisella totuudella ja muullakaan valehtelulla muuksi muutu.
Ruplavasalli ensisijaisesti tasavallan presidenttinä.
Pekurista on natosivarihalla-ahonkin kiittäminenkin mahdollisuudesta siviilipalvelukseen..
"Pekurisen aseistakieltäytymisen saama julkisuus vaikutti ratkaisevasti vuonna 1931 Suomen ensimmäisen siviilipalveluksen mahdollistavan lain eli niin sanotun Lex Pekurisen säätämiseen".
:D
Tänään se totuus tuli uutisissa aamulla, Soinin uuvateille. Onnistuminen hallituksessa huono tai erittäin huono. Siinä jytkyä siniseen tulevaisuuteen taapertaville, ei löydy luvattua kotia.