Varkaushan on kituva ja pois kuoleva. Mökkiläisille korkeintaan sopiva. Onko joku seurannut mitä asunnon arvolle on tapahtunut viimeisen 20:n vuoden aikana. Joensuussa ja Kuopiossa neliöt huitelee 4000€:ssa. Pieksämäellä 800€. Varkaudessa 400€.ssa. Paljonko elinaikaa jäljellä ja löytyykö tekohengittäjää? Vai tuleeko vain kengittäjä vai pelkkä nahkuri?
Kuollut ja kuopattu
vitutukseenvoikuolla
1153242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 115
Vanhimmat
Saattohoidossa on ollut jo pitkään tämä kaupunki ja kituuttelee pikkuhiljaa takaisin kauppalaksi. Nuoret muuttavat pois ja eläkeläisten ja hoitoa vaatien määrä kasvaa entisestään.
Surullista katsottavaa kun entinen 25 000 asukkaan kaupunki on taantumassa takaisin 15 000 asukkaan kirkonkyläksi.
Infran ylläpitoon ei ole enää varaa. Kadut ja rakennukset rapautuvat. Asukkaiden puuttuessa purkukelpoisia autiotaloja tulee lisää eikä esim. Kommilan kerrostaloja kannata enää remontoida.
Kouluja on jouduttu sulkemaan ikäluokkien pienentyessä ja eikä urheiluseuroihin meinaa enää riittää edes tarpeeksi harrastajia ja pelaajia. Ei yksinkertaisesti ole enää tarpeeksi lapsia ja nuorisoa, jotta toiminnalla olisi jatkuvuutta...
Olen erimieltä. Varkaus on toimiva kaupunki. Ihan luonnollista, että eläkeläisten määrä kasvaa, kun syntyvyys laskee.
Koko ajan vaan taantuu enemmän ja enemmän. Eli se mikä vielä saattaa tällä hetkellä toimia, niin voi olla jo lopetettu kokonaan 10 vuoden päästä.
Suunta on ollut laskeva jo monta monituista vuotta
Mitäs meinaatte tehdä, jotta suunta muuttuu ?
Itse ainakin muutan pois kun saan työpaikan joensuusta varmistettua. Mitä tälle paikalle voisi oikeasti tehdä? Miksi tänne joku tulisi?
Höpö höpö. Onko jäänyt juomat saamatta liiterin kulmilta vai resepti savontieltä kun taas noin ahistaa :D
Työttömyys varkaudessa tippunut huomattavasti, mutta valitettavasti työkykyiset ovat muuttaneet varkaudesta pois. Ei mene enää pitkään, kun olemme alle 20000 kylä.
Kyllähän työttömyys alenee, kun kaikki työttömät muuttavat pois, sinne missä on töitä. Kun ei ole ihmisiä, niin ei ole työttömyyttäkään. :)
2019 ovat ennustaneet että alle 20 000 asukkaan mennään (VRK).
Turhaa valitusta. Eivät valittajat muuallakaan pärjää. yli 20 000 asukkaan kaupunki on Suomessa vielä keskikokoa. Varkaudessa pärjää, jos ei ole niin tyhmä kuin avaaja.
Joopa joo, katsohan vähän tilastoja ja kaupunkikuvan kehitystä viimeisen 25 vuoden ajalta, niin huomaat helposti mihin tämä kylä on menossa.
Varkaus taantuu eikä sille taida enää kukaan voida mitään.
Kerro miten pärjää? Mikä kannattaa ja työllistää? Miten omaisuusarvot pysyvät stabiilina? Mitä oikeata annettavaa paikkakunnalla on muihin nähden? Ettet vain ole itse tyhmä?
Ihmiset ovat Varkauden paras myyntivaltti !
On paljon ihmisiä jotka kaipaavat jotakin uutta elämäänsä ( kunnon naapurit ) - ja siten on kuten etelä Suomessa sanottaisiin WIN WIN tilanne !
Ihmiset? Siis niin kuin naapurini repe joka on rakentanut pihastaan tunkion ja makaa harvase päivä nurmella omassa paskassaan. Miten tuon myyt ja minne?
Varkaus tarvitsee jotakin - UUTTA ja sellaista mitä ei / ole / valmisteta / muualla !
Olen itse koettanut miettiä / keksiä jotakin sellaista miten Varkaus saisi nimeä ja lisää tunnettavuutta - niin että kaikki haluaisivat tulla Varkauteen käymään & tutustumaan !
Vesitorni - Asuntomessualue -sekä Vekara Varkaus - Sampea & Shampanjaa ovat molemmat hyviä tapahtumia !
paskat millään kakara varkaudella tai sampi hunulla kukkaan tule tänne ja lähti poies se esa pakarisen museokin muutti rääkkylään pohjos karjalaan perkeles eivät osanneet kaup joht stupari ja muu klaani pitää ees tuota museota täällä kattokaapas vaikka hotelli oskaria tai kunto rantaa ne on rappiolla eli maalit karisee ja home haisee ei ne enää ees sijota noihinkaan maja paikkoloihin saati muihin firmoihin warkaus taitaapi kaatua kohta ja ne kapakat katoaa onneksi on lännen tie ja kommilassa savon tiellä se kavaljeeri!!!!!!!!!!!!!
varkaus kituu hiljakseen kuoliaaksi. viimeinen niitti tulee kun tehdas sammuttaa lamput. siihen asti kitkutatte
Eikös siellä ole edullista asua kun asunnot noin halpoja?Ja palvelut pelaa, on kauppoja ja koulut ja terkkari.Vai onko?Mikä paikka se Kommila on? Muuttaisko?
Ex Valokuvaamo Jänis "paljasti" eilen TV:ssä.....
Mitä vielä. Varkaudella menee hyvin. Isoa teollisuutta. Suunta eteenpäin. Olisin pikemminkin huolestunut Kuopion tilanteesta.
Akkutehtaita ja mutasampia...Oletko ihan vakavissas huolissasi ennemmin Kuopiosta?
Punavalta pitää loppua ensin, vas/sdp ajatuksineen tukahduttaa kehityksen. Samalla kuolee patruuna-ajattelu ja ihmiset alkaa elää.
Höpö höpö. Työpaikat on se mitä tarvitaan. Tamperekin on niinsanottu "punikki" kaupunki, entinen tehdas- ja työläispaikkakunta. Eikä tuolla kovin huonosti mene. Silloin kun ihmisillä on työtä, he voivat hyvin ja kaupunki myös.
Tampere on ns. entinen punikki kaupunki.. Mutta ei silti on Tampereellakin ongelmansa. Kaupunki vetää paljon väkeä, mutta elinkeinotoiminta ei kehity samaa tahtia.
350 asuntoa myynnissä Varkaudessa pelkästään etuovi.comissa.
Asukasluku laskenut jo 30 vuotta eikä loppua näy. Hankala yhtälö.
Eikä pelkästään myytävien määrä mutta hintataso. Kertoo karusti sen ettei markkinoita ole. Varkaus on paikka jossa kannattaa asua vuokralla niin kauan kunnes muuttaa pois. Omistaminen on rahan kaivoon heittämistä.
Halvalla saa hyvää. Kun on työpaikka, niin ostajan markkinat. Ei Varkaus huono paikka ole asua.
Tehkää perkele jotain itsekin. Istutte ja makaatte ja valitatte, kaikkiko valmiiksi pitäisi tehdä .Ette osaa herroille suutanne avaata, makkara ja mehu kelpasi hymisijät.
Timo käski sanoa, että meillä menee hyvin.
Hyvä ketju sinänsä mutta ei yhtään konkreettista ajatusta siitä voisiko kaupungin saada elvytettyä. Siis konsteja - onko niitä? Vai sammutetaanko valot ja lähdetään kehä kolmosen sisään lorvimaan.
Helpommin sanottu kuin tehty. Karu totuus taitaa valitettavasti olla, että elvytys ei taida olla enää edes realistisesti mahdollista. Toki pöhinähöpinää ja taivaanrannan maalailua aina riittää, mutta tilastot ja tulokset puhuvat puolestaan.
Varkauden kaltaisia taantuvia pikkukaupunkeja Suomessa riittää eli ei tässä sinällään ole mitään ihmeellistä. Maaseutu tyhjenee ja pikkukaupungit siinä samalla.
Koskakohan modernin ajan Suomessa tapahtuu ensimmäinen kaupungin lakkauttaminen? Hyvästellään kaupunginvaltuusto, pannaan kunnan ovet munalukkoon ja laudat ikkunoihin sekä luovutetaan kunta haja-asutusalueena jollekin naapurikunnalle, joka vaan huolii sen?
Tätähän kuntaliitokset käytännössä ovat... Kun menee liian pieneksi ja heikoksi niin naitetaan jäljellä oleva johonkin toiseen kiinni. Mihinkähän Varkauden naittaisi kun ei ole oikein lähellä mitään toimivaa kuntaa.
BugaUga :
https://www.youtube.com/watch?v=MwHWbsvgQUE
Demari huuto, kun akkutehdas avattiin.
Varkaudessa on potentiaalia,vain erittäin huomaamaton sellaista. On salamyhkäistä ja kuollettavaa kateutta - tätä voisi myydä etelän keskiluokkaisille, jotta kokisivat jossain olevansa jotakin - ja Varkaudessa on myös paljon pähkähulluja ideoita. Akkuja, sampia, samppakaljaa ja ties mitä. Tästä viimeisestä saisi kunnan talouden pelastavan reality sarjan aikaiseksi. Jokainen duudsoni tms. perustuu pähkähullulle koheltamisella ja sitä meillä on. Tehdään siitä vuosikymmeniä jatkuva tv-sarja ja talous on pelastettu!
Vaikea ymmärtää miksi kukaan olisi ainakaan toiselle varkautelaiselle kateellinen. Samassa uppoavassa veneessä kaikki ollaan loppupeleissä.
Varkaus tarvitsee UUSIA IHMISIÄ & AJATUKSIA !
Varkaushan on keskellä SAVOA ja logistisesti keskellä ja lyhyt matka 5tietä ja 23tietä !
Pieksämäki on logistisesti vielä parempi.. So what? Mitä oikeasti Varkaus voisi tuottaa typeryyden lisäksi?
Kyllähän sitä kaikenlaista työnsä puolesta pöhinän puhujaa on tullut vastaan, mutta fakta on, että uusia työpaikkoja tulee edelleen aivan liian hitaasti korvaamaaan menetettyjä ja väkiluku jatkaa laskuaan Ei täällä ole enää edes kouluja, jotka vetäisivät nuorisoa.
20 vuoden päästä kuollu kylä, kun nykyiset eläkeläiset alkaa olla jo mullan alla.
Varkauden tulevaisuus on vanhuksissa ja palvelutaloissa !
Moni eläkeläinen on ansainnut & tahtoo pois pääkaupungista - pienemmälle paikkakunnalle asumaan !
Kun auto & kortti otetaan pois niin silloin välimatkoilla on arjessa suuri merkitys !
Tuskin tahtoo pois ja eläkeläiset vaativat myös palveluja ja kunnollista toimivaa terveydenhuoltoa jollaista Varkaudelle ei valitettavasti taida olla tarjota. Kuluerä ovat vain kunnantaloudelle ja paikallisille päättäjille nämä vanhat ihmiset.
http://www.warkaudenlehti.fi/mina-elan-nippa-nappa/
http://www.warkaudenlehti.fi/sisatauti-osasto/
http://www.warkaudenlehti.fi/warkauden-ensiavun-toiminta/
jne. jne.
Kovin vanhoja ja yksittäisiä ovat viitteesi. Varkaus on ikääntyneille hyvä paikka verrattuna esimerkiksi Kuopioon.
Hehe, vai WL 6.8.2017 on jo vanha?
Mutta joo, ei ole eläkeläisiä muuttajia Varkaudessa näkynyt eikä niitä ole tulossakaan.
Jos jotain muuttoliikettä on etelästä tapahtuu, niin kyllä se suuntautuu etelän lämpimään eikä minnekään pois kituuttavaan pikkukaupunkiin Itä-Suomeen, jossa ei kunnon palveluitakaan ole tarjolla.
Varkaudessa on edullista asua ja palvelut pelaa. Jää rahaa jopa talvella käydä rantalomalla.
Varkaudestahan voisi tehdä esimerkiksi matu-keskittymän. Jos kaikki ahmetit keskitettäisiin yhteen paikkaan Suomessa, niin säästettäisiin. Ja se paikka voisi olla Varkaus. Pelastaisi myös kuntatalouden.
Kannatetaan!!
Purkukuntoisten talojen korjauskustannukset mitattaisiin todennäköisesti sadoissatuhansissa euroissa. Arvaatteko kuka maksaa?
Oliskohan muuttotappiokunnassa rahalle muutakin käyttöä?
http://www.warkaudenlehti.fi/juttu/molemmat-niittylt-kuntoon/
Nittylän talot ovat Varkauden historiaa. Kannattaa pitää kunnossa.
Olisi ehkä kannattunut pitää kunnossa, mutta ei pidetty. Nyt ei enää kannata. Liian kallista ja eikä tarpeeksi vastinetta panostuksella.
Varkaus tarvitsee ideoita joita ei muualla voi toteuttaa !
Suomessa on monta paikkakuntaa jotka ovat kuuluisia vain yhdestä kesätapahtumasta ja siitä että ihmiset ovat ulospäinsuuntautuneita ja siten harrastavat erittäin laajasti asioita ja omaavat hyvät verkot muualle Suomeen !
Nuoret ovat YOUTUBEN kautta paremmin verkostuneita kuin moni aikuinen 25 - 45 ja siten Varkaus on hyvä paikka esim tehdä Tubeen juttuja ja näyttää että miten täällä voi harrastaa !
Yhdet ajavat mopoilla ja toiset taas skeittaavat !
Hienoja videoita Varkaus tarvitsee että ihmiset alkavat viihtymään !
https://www.youtube.com/watch?v=H-FAf5WigZU
Moni näkee ensikertaa että miten kaupunki on muuttunut ja varsinkin ne jotka ovat muuttaneet pois haluavat nähdä että miten kehitys on kehittynyt !
Luin ensin lopun, että miten kehitys on pysähtynnyt. Sitten huomasin virheeni, minkä jälkeen tajusin edellisen kirjoittajan virheen.
Peukalo pois perseestä ja oikeasti kertokaa mikä on se Juttu Varkaudelle?
runosuonikohjulle
Kehitys pysähtynyt ?
Jokapäivä elämä menee eteenpäin - haluat sitä taikka et !
Tänäänkin tapasin kaverin joka oli ostanut RISTISANA vihkon - ja kertoi että nyt hän on löytänyt eläimilleen sisällön !
Kaupunki tukehtuu velkoihinsa.
Ei hättää, joku ne aina maksaa tai on maksamatta. Myö vuan nuatiskellaan halvasta asumisesta ja tehtaan tuoksusta.
Ne velat maksaa kuntalainen vähentyvinä palveluina ja kasvavana veroäyrinä.
Halvat asunnot ovat myytti, joka ei pidä paikkaansa. Jos laitat rahaa pankkiin ja et saa sitä sen jälkeen enää halutessasi takaisin, niin aika kallista pankkitoimintaa. Sama ongelma Varkauden asuntojen kanssa.
Ja kun tässä kylässä eläkeläisten määrä vaan kasvaa ja kokonaisasukasluku kutistuu, niin siinä sitä riittääkin töissä käyvälle kuntalaiselle maksettavaa. Huoltosuhde alkaa olla mahdoton.
Ei hättää. Me vain ollaan onnellisia ja nautitaan.
sekin "onni" loppuu aikanaan palvelujen mukana....
Lopetan sinäkin tuo hättäily. Relaa. Ota vaikka paukku, jos pipo kiristää. Sinulla nimittäin kiristää. Nauti Varkauden ätmösfääristä. Et ole penaalin terävin kynä. Yritä kestää.
Ätmösfäärin pilaa troposfäärin rikkikatkut. :D
Karu totuus Varkauden ja muiden taantuvien alueiden "halvoista" asunnoista....
http://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005345984.html
Kun ei ole kysyntää ja on tarjontaa... Kysyntää ei ole ja tarjontaa on, koska paikkakunnilla ei ole mitään todellista elinkeinoelämää ja ikäjakaumakin on perseestä. Hautaustoimistot kannattavat.
Varkaus on kuopattu VAIN typeryksille, joilla ei ole älyä pärjätä.
Niin, fiksuimmat ovat jo nostaneet kytkintä ja häipyneet ajat sitten.
Turha yrittää luoda tappiomielialaa. Varkaudella menee P-Savossa paremmin kuin Kuopiolla.
jepjep
Varkaus kituuttelee vuosi vuodelta yhä enemmän takaisin kauppalaksi, jossa eläkeläiset suurin ikäryhmä ja tyhjiä asuntoja riittää.
Mustaa ei pöhinähöpinällä valkoiseksi saa ja taivaarannan maalailun sijaan vain lopputuloksella on merkitystä.
Asukasluku nousussa ja asunnot menevät todella hyvin kaupaksi. Varkaus on kohta maksanut kaikki velkansa pois ja Sote-päätös tuo tänne toimivan huippusairaalan. Kyllä nyt kelpaa!
Näen on näpykät! NASA perustaa hypersalaisen uffokeskuksen Kämäriin ja Varkaudesta tulee astrologinen mualimannapa. Samalla Varkauden alta löytyy mualiman suurin timangiessiintymä ja jokainen varkautelainen on millioniääri. Varkaudesta kasvaa pohjoosen pallinpuoliskon suurin metropoli ja eurostoxxkin siirtää toiminnot Lontoosta ja Frankusta keskelle kaupunkia, joka kukkii toinen toistaan komeampia pilvenpiirtäjiä. Myö ollaan nii voittajia!
Tuon nimimerkin takaa kirjoittaa vekkuli kaupunginjohtajamme.
Tilastot eivät puhu pöhinähöpinää tai ole taivaanrannan maalareita.
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005355601.html
Karu totuus on, että maaseutu ja pikkukaupungit taantuvat ja tyhjenevät eikä sille magatrendille mahda mitkään Hannu Tsuparit ja Timo Suhoset höpinöillään ja näpertelyllään yhtään mitään.
https://yle.fi/uutiset/3-9818150
Näin se vaan menee. Ei ole vetovoimaa ja nuoret muuttavat pois.
Ainoa asia mikä Varkaudessa harmittaa on se että asun täällä edelleen. Lähtisin jos voisin tai voisin myydä talon pois.
Nuoret muuttavat Kuopiostakin Helsinkiin. Niin se vain on.
Varkaus tarvitsee jotakin uutta ja uusia asukkaita !
Eikö sinulla ole muuta kommenttia, kuin tuo iänikuinen: "Varkaus tarvitsee ..." Joka asiaan tuo sama juttu.
Truuno aikoinaan uhosi palstalla eläkeläisten tsunamista. Ei ole näkynyt. Asukasluku on noista vuosista varmaan parilla tuhannella tippunut.Siinä sinulle jotain "uutta".
just niin. turha huudella jatkuvasti "Varkaus tarvitsee jotain uutta...."
Lopeta tuo "Varkaus tarvitsee"...Ei tarvitse, koska täällä on kaikki hyvin.
sote tuo
varkaudessa on vetovoimaa
liikuntapuistojen lisääminen tuonun viihtyisyyttä
Hertunrannasta lasten liikuntaleikkipuisto aikoinaan poistettiin jostain syystä. Nyt siinä samalla alueella on senioreille kaliita hankalannäköisiä kuntolaitteita, joita juurikaan kukaan ei käytä. Tämä on ollut suuntana kaupungissa jo vuosia. Alaikäiset ei voi äänestää, joten eihän heihin kannata poliitikkojen panostaa kun äänen on saanut helpommin vappuna torilta. Samaanaikaan ihmetellään hyväveliverkostossa miksi nuoret katoavat opiskelemaan muualle.
järvenpaljous venehet vesille tuo
Vuosi vaihtuu.. ennusteita siitä paljon väki vähenee ja mitkä firmat lopettavat toimintansa?
Nyt kannattaa heti alkaa ulkoistaa ihan kaikki ylimääräinen työ lumitöistä aina kynsienleikkausta myöten. Tällä saadaan Varkauteen valtavasti lisää työpaikkoja, jättimäinen muuttoliike ja iso asuntotuotanto kaupungin uuden uljaan strategian mukaisesti ja päästään kaavailtuun 65000 asukkaan hyvinvointikaupunkiin.
Tottapuhuen tällaisen vision luoneet päättäjät hyvä vaihtaa seuraavissa vaaleissa.
Pieksämäelle nauretaan tuolle varkauden lehden uutiselle.
Ei ole syytä naureskella koska ovat samassa kuopassa. Nyt on menossa heikkojen pikkukaupunkien alasajo. Mm. Savonlinnassa kova poismuuttobuumi meneillään. Harvat pienet kaupungit kasvavat. Poikkeuksiakin löytyy. Porvoossa sijainti ja viihtyvyys ovat hyviä, on positiivista muuttoliikettä ja uusia taloja rakennetaan.
Varkaudessa rakennetaan myös parhaillaan yhtä rakennusta. Palvelutaloa. Täällä edellinen kaupungin strategia oli hankkia eläkeläisiä mm. pääkaupunkiseudulta. Ökytalo valmistui keskustaan ja ei kovin hyvin mennyt kaupaksi noilla hinnoilla. Ei kuulosta kovin pitkäjänteiseltä ajattelulta. Samaan aikaan fiksut nuoret katoavat täältä pois opiskeluiden perässä, koska heihin ei ole panostettu täällä riittävästi.
Asukaslukutavoite olisi voinut olla yhtä hyvin 100 000 tai miljoona. Ketä oikeasti hyödyttää tuommoinen täysin irti todellisuudesta oleva hölynpöly?
Ei ihme, että asiat ovat vidurallaan, jos päätösksenteossa toimitaan näin irti todellisuudesta.
Savonlinnassa on rakennettu paljon viimevuosina. Kauppakeskittymä sijoittui sokoksen ympäristöön, josta löytyy vierestä myös motonet. Piakkoin aletaan rakentamaan casinonsaarelle isoa tornihotellia.
Kesällä savonlinnassa käy matkailijoita enemmän kuin teillä varkaudessa 100-vuoteen.
Heh ! Hyökkäys on paras puolustus.
Savonlinnasta kirjoilta poismuuttajien määrä oli lähes kaksinkertainen Varkauden vastaavaan joten sama ilmiö sielläkin. Slinna on hyvä kesäkaupunki, mutta maantieteellisesti vähän syrjässä. Huonona puolena on lisäksi se että Suomessa sitä kesää on vain 2-3 kk, joten ei ole vetovoimaa riittävästi sielläkään.
Herää kysymys että mikä muualla on paremmin ?
Kun katsoo Helsingin uutisia niin siellä on asuntopula / aamuruuhkia sekä sopeutumattomuutta !
Helsingissä ei ole juurikaan työttömyyttä, löytyy aktiviteetteja, asuntojen arvo nousee jatkuvasti, alkoholisteja ja muita omavalinteisesti elätettäviä on suhteessa vähemmän. Ei huonovaihtoehto nuorelle koulutetulle perheelle. En moiti jos sinne päättää lähteä. Se on heidän ratkaisunsa.
Myös Varkaudessa tai muualla voi elellä tyytyväisenä. Asenne ratkaisee.
Mietippä sitä, miksi sitten ihmiset muuttavat pois varkaudesta.
Ehkä se on hyvä, että asetetaan tämmöisiä täysin fantasiamaailmasta olevia tavoitteita.
Sillä sitten kun asukasluku on laskenut taas lisää 1000 asukkaalla, niin onkin myös uusien vaalien aika.
Josko silloin vihdoin saataisiin uusia naamoja päätöksentekoon ja lämpimikseen lässyttäjät ja töpeksijät pihalle.
No eihän siinä sitten muuta kuin aletaan porukalla miettimään kaupunginvaltuutetuille ja tsupelle mistä väki tänne saadaan. Ei puutu enää kuin 40000 ihmistä. Hyviä ja huonoja ehdotuksia ?
Kuntaliitos Kuopion kanssa....
Varkaushan on malliesimerkki liian kapeaan elinkeinoelämään nojanneesta kaupungista, jonka johto ei silloin, kun ajat oli vielä hyvät, nähnyt nenäänsä pidemmälle. Kerran menetettyä on hankala saada takaisin.
Ja kun katsoo nykyistä kaupunginhallituksen kokoonpanoa, niin samat touhut jatkuu. mm. yhden asian tehdasmies puheenjohtajana.
No Varkaus on demarinsa ansainnut, itsepähän ovat äänestäneet hyvässä uskossa.
Varkaus tarvitsee uusia ihmisiä ja ideoita !
Jotain ruokaa voitaisiin alkaa valmistamaan Varkaudessakin !
Esim karamellejä taikka jäätelöä & panemaan olutta - taikka vaikka Varkauden piirakoita !
Taas lähti 10 henkilöä pois, kun "Varkaus tarvitsee"-tyyppi laukoo loitsujaan.
Olisikohan hyvä miettiä että nimi VARKAUS - jonkun mielestä saattaa sisältää hieman
NEGATIIVISIA - mielikuvia ?
Jos nimi olisi joku toinen - niin olen melko varma että ns kasvojen kohoitus
olisi hyvä alku Varkauden nousulle takaisin MAAILMAN kartalle !
Kommila tai sitten Demarila sopisi nimeksi vanhan poliittisen historian mukaan.
Turisteille varmasti mieleenjäävä vierailu olisi pysähtyä Siitinselän kaupungin vetovoimakeskuksessa. ;D
Manhattan olisi sopiva ja kaikille jo entuudestaan tunnettu !
Kaurukaudenkaupungille
Hyviä ehdotuksia ja siten saadaan sitä veto voimaa lisää !
Minusta Facebook kannattaa perustaa ryhmä jossa - kaikki voivat nimellään kertoa
että mikä on hyvin ja mikä mättää !
Nimiehdotuksia voisi myös laitta sinne !
Miten pitkä matka on Helsinkiin ?
ja miten pitkä matka on sieltä pois ?
Jos ymmärrät yhtälön - niin miolempiin suuntiin on yhtä pitkä matka !
Eli - ei matkan pituus riipu kumpaan suuntaan ollaan menossa !
Jotenkin huvittavaa katsoa paikallisten päättäjien touhuja. Kunta ollut saattohoidossa jo vuosikausia ja asukaskato vähentänyt porukkaa rankalla kädellä, mutta vasta nyt aletaan voivottelemaan, että pitäisiköhän asialle tehdä jotain.
Myöhäistä se enää on, vaikka eipä näiden paikallisten vihreän napin painajien toimilla ole tähän asiaan muutenkaan vaikutusta. Turhakkeita ovat.
Taas meni hinnat alaspäin asunnoissa.
Hyvä homma. Olen juuri muuttamassa Helsingistä Varkauteen. Katsoinkin että asuminen on tuplasti kalliimpaa Hesassa.
Olimme pohjasakkaa ennen koronaa, nyt tilannen on menetetty.
Vuosikausia samaa virttä rankutatte. Vasta on tulossa uutta prismaa ja sairaalaa. Muuttaa voi jos ei kelpaa.
Helsinki on henkisesti kuollu. Jupit asuvat siellä. Täysin aivopestyä porukkaa
Varkus on mualima napa
piirakat