Mistä uber-sana johtuu?

Otsikossa kaikki.
Jossain olen nähnyt kirjoitetun über. Viittaisi saksankieleen "yli" tai "ylitse".
4150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lyhenne Uberner:istä ja jäljet johtaa iSipilän avustuksella Sveitsistä takaisin Suomalaiseksi ja pientä puolueveivaamista siinä välissä mutta se oli sovittu juttu.

Äänestä
  • Ja tästä samasta suomalaisesta syystä käytetään tätä nimikettä ympäri maailmaa? Melko hienoo...

    Suomalaiseksi kirjoitetaan pienellä ellei se ole virkkeen alussa kuten tässä.

    Äänestä

  • TULEE SANASTA UBERSTANDARTFUHRER

    Äänestä

Perustaja oli laskettelemassa Uuperissa Kotkanseudulla. Siitä se keksi nimen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hbfgh kirjoitti:

Otsikossa kaikki.
Jossain olen nähnyt kirjoitetun über. Viittaisi saksankieleen "yli" tai "ylitse".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu