Jalankulkijoista 15% kävelee punaisia päin

onko.muka.kiire

Laittakaas nyt porukkanne kuriin. Rikesakkoja pitäisi oikeasti jaella, kun kerran ne on määrätty. Tuohon lukuun pitää lisätä ainakin stadissa suojateiden ja punaisten valojen ulkopuolella autojen välistä puikkelehtivat jalankulkijat.
"Liikenneturvan viime vuonna tekemien seurantojen mukaan 85 prosenttia jalan kulkevista pysähtyi punaisiin valoihin. Valtaosalle valo-opasteiden mukaan kulkeminen on siis itsestäänselvyys".

6

288

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4899

      Erään kyselyn mukaan lähes 30% autoilijoista tunnustaa ajaneensa punaisia päin tahallaan tai vahingossa ja lähes kaikki ajaneensa keltaisilla risteyksiin.
      Että sellaista liikennekäyttäytymistä. Mitähän niille pitäisi tehdä?

    • UncleBen

      Pdän kohtuullisen hyvänä osuutena, että 85% noudattaa lakia. Tuo 15% ei tarkoita, että punaisia päin kävelystä on muodostunut näiden takia vaaratilanne.

      Viestistäsi tuli mieleen yleinen lainkuuliaisuus ja Poliisit-sarjan jakso, jossa oli otettu kiinni nuorisoporukka ja yhdellä tytöllä oli kädet taskussa. Poliisi käski ottaa kädet pois taskusta, koska ei voinut nähdä oliko siellä puukko kädenjatkeena. Tyttö vastasi, että "mitä ittua sä mua komentelet?"

      Onhan sinulla tiedossa, että jalankulkija saa ylittää kadun muualtakin kuin suojatiellä eikä se ole silloinkaan saalistettavaa riistaa?

    • Melkein_kuin_totta

      Jos jalankulkijoista 15% ei onnistu suojatiesäännöissä, kuinka iso se prosentti olisi autoilijioista? Ei varmaan ole uskallettu laskea, koska tulos olisi niin masentava.

    • niin-suhteellista

      Tieliikennelaissa lukee näin.

      "Jalankulkijan on ylitettävä ajorata suojatietä kulkien, jos se on lähellä. Muuten ajorata on ylitettävä kohtisuoraan ja yleensä risteyksen vierestä."

      Suojatietä on käytettävä jos se on lähellä. Kaikki on suhteellista. Mikä on kenenkäkin mielestä "lähellä".

      • lähellävaiei

        Joidenkin mielestä 50 m on jo liian kaukana.


      • 37mäni

        Joitakin vuosia sitten sama asia oli myös tapetilla. Silloin TV teki asiasta raportin kuvaamalla Liikenneministeriön henkilökuntaa, kun he ylittivät katua kait lounaalle mennessään.
        Lähimpään suojatiehen taisi olla noin 35 m.
        Olisikohan se oikea laillinen etäisyys vieläkin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      422
      2137
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1898
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1572
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1416
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1256
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1105
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      968
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      955
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      878
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      745
    Aihe