Marsut ei oikein suostu jakamaan mitään

Marsunomistaja

Siis meillä on ollut jo vähän päälle vuoden 2 tyttö marsua ja ne ei suostu oikein jakamaan mitään, siis esim. mökkiä ruokakippoa yms. Joten sitten vähän mietin et huolehdinko ihan turhaan et onko se normaalia vai onko täs nyt jotain muuta.?

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsumuikkunen

      Naaraat tuppaavat joskus olemaan vähän matameja... Vaikka urosten toimeentulemisesta jupistaan vaikka mitä kaupunkilegendaa, kokemuksella voin sanoa, että selvästi useammin naaraat tuollaisia jöröjukkia ovat, vaikka eivät varsinaisesti tappelisikaan. Niillä ei vaan kemiat ihan kohtaa.

      Leikatun uroksen ottaminen kolmanneksi helpottaa usein tilannetta, mutta ei sinun huolissasi sinänsä tarvitse olla. Siinähän kiukuttelevat. Toki tytöille on tarjottava vähintään kaksi mökkiä ja ruokakuppia, jotta voivat molemmat elellä mukavasti.

      Kertoisitko myös, kuinka suuri häkki tai muu asumus matameilla on? Kerrothan tilanteesta myös kasvattajalle? Häntä saattaisi (tai pitäisi) kiinnostaa miettiä ko. linjan kasvatusta uusiksi. Itse pidän marsujen luonnetta äärimmäisen tärkeänä, sillä suurin osa on kuitenkin puhtaasti lemmikkejä. Jos laumaeläin on tuollainen kiukuttelija, niin ainakin harkintaan pitäisi juuri kyseisen linjan kasvatus pistää ennen kuin tilanne pahenee sukupolvien mittaan. Yksittäistapauksien takia ei toki kasvattajan tarvitse reagoida, mutta hän ei tiedä, miten paljon kasvateissa kiukuttelijoita on, jollei kukaan asiasta ilmoita.

    • Laumaelämää

      Omat kopit on minulla kaikki marsut halunneet. Ihan normaalia. Ruokailessa vähän nahistaan syömävuoroista, tökkästään toista ja muuta. Sekin normaalia. Huolestu sitten jos tapellessa purevat verille tai yksi marsuista selvästi masentuu ja on eristetty laumasta. Tai jos yksi marsu ei pääse syömään lainkaan. Normaalia on että alempi arvoinen saattaa joutua odottamaan omaa vuoroaan ruokakupille.

    • reaaliiaaa

      Jakaminen ei kuulu eläimen luonteeseen. Oikeastaan mitkään eläimet eivät halua jakaa mitään, vaan jokainen kahmii itselleen sen minkä voi, puolustaa ruokaansa ja ne eläimet jotka harrastaa pesiä, myös pesäänsä, se pätee hiirestä hevoseen ,ja myös ihmisiin monessa suhteessa- Laita siis marsuille kolme häkkiä ja kolme ruokakippoa, niin siinäpä pyörivät piiriä ja kumpikin saa syödäkseen

    • äläpäs.höpise

      Ei pidä paikkaansa. Normaalisti marsut laumaeläiminä nimenomaan nauttivat siitä, että saavat syödä yhdessä ja usein yhden mennessä ruokakupille muut seuraavat perässä. Siinä sitten syövät saman kupin äärellä kylki kyljessä. Tietenkään sitä omassa suussa jo olevaa herkkupalaa ne eivät toisilleen luovuta ja tuoreruokaa tai muuta suurta herkkua syödessä saattavat nurista, jos muut yrittävät sitä varastaa, mutta pääosin marsut nimenomaan jakavat kaiken tekemisen syömisestä aina siihen pesämökkiin oikein mielellään - varsinkin naaraat!

      Kuten marsumuikkunenkin tuntui vähän vihjailevan, niin on hyvin paljon jalostuksestakin kiinni millaisia marsut ovat. Jos joku on siis onnistunut pilaamaan marsuille normaalin laumakäytöksen niin pahasti, etteivät ne halua olla muiden marsujen kanssa juuri tekemisissä, niin ainakin luonteen puolesta on jalostus mennyt metsään. Kyllä meillä on marsut aina mahtuneet samaan mökkiin, vaikka muitakin olisi tarjolla. Mutta kun nimenomaan valitsevat olla samassa. Ja kuten jo kerroinkin, niin ruokakupillekin änkeävät aina samaan aikaan kun seurassa on kivempaa syödä. Varsinaisesti ei huolestua tarvitse, jos näin ei tehdä kunhan ei esim. purra muita, mutta toisin kuin Laumaelämääkin sanoi, niin en minä sitä ihan normaaliksi kuitenkaan menisi väittämään, jos laumaeläin käyttäytyy antisosiaalisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      238
      14935
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      22
      2291
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      41
      1898
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      177
      1385
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      102
      1300
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1189
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      938
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      764
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      718
    Aihe