Semmonen firma kun 1 2 3 tuulilasi jossain Hakamäellä vaihtaa tuulilasin sikahalvalla. Kellään kokemusta, miten vaihto onnistui ja onko laatulasi? Yhdeltä kiveniskemän korjaus epäonnistui, mutta ei maksanut kun vitosen.
Uusi tuulilasi
volkkaribora
7513073
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Ihan asiallisesti hoitui ja oli satasen halvempi kuin kilpailija.
Eipä nuo kiven iskemien korjaus tunnu toimivan missään
Jaa. Toimii, kun hoksaa, ettei talvella laita kuumaa puhallusta lasille. Toinen poraus kestänyt jo pitkään. 123 lasi ja edullisempaa saa Suomesta hakea. Loistopalvelu ! La onnistui poraus.
Hyvin on lasi pysynyt kolmen vuoden ajan. Loistavasti Homma hoitui. Vei ja tuli vielä hakemaankin minut kaverilta odottamasta
Ja sitte heräsit:)))
Hyvä tietää, aina epäilyttää halpa hinta.
Verot kun jää maksamatta niin hintakin tuntuu pieneltä.
Maksat Pilkintonista, et vaihdosta extra hinnan! Hyvin toi Laatulasikin hajosi!
Ei mitään pahaa sanottavaa, hinta satasia halvempi kuim esim kotkan autolasilla. Merkkinä heillä on nordglass joka on jopa parempi kuin esim pilkington mitä monet käyttää. Uudet pilkkarit naarmuuntuu kun lyijyin käyttö kiellettiin.
Kotkan Autolasin hinnat ovatkin ihna tapissa. En maksa ilmasta.
Joo autolasin hinnat ihan taivaissa, ilmeisesti vakuutusyhtiöt korvaa nuo summat, ainakaan kukaan tervejärkinen omasta pussista maksa 600e kun 123 tekee 250e.
Joo autolasin hinnat ihan taivaissa, ilmeisesti vakuutusyhtiöt korvaa nuo summat, ainakaan kukaan tervejärkinen omasta pussista maksa 600e kun 123 tekee 250e. !!!
Tuulilasin vakuutusmaksu Fennialla on 300€/ vuosi ja omavastuu 150€!! Ei paljon kannata.
Ei kannata tuulilasi vakuutus. Hinnoiteltu bisnekseksi. Halvempi vaihdattaa itse. Riippuu tietysti mitä hienouksia lasissa on..
150€ omavastuu. Auto pois työmatkakäytöstä 2 työpäivää. Seisontaraha vakuutusyhtiöltä 100€. Eli kasin uusiminen maksoi MINULLE 50€.
Täytyy olla hieno lasi että kannattaa. Kolmen vuoden maksut 900€ ja omavastuu 150€ tekee 1050€.
Tein valituksen autotalon työn luokattomuudesta vakuutusyhtiölle. Muoviosia irroteltu ruuvimeisselillä ja jälkiä paikat täynnä. Kusettajan paikka.
Rädyn kosketus...
Liikemiehenä täysin kykenemätön, ihmisenä täysin epäluotettava.
Kiveniskemien korjaus on aina ruurikauppaa. 1 2 3 korjannut 3 iskemää, ei valittamista. Muutenkin ollut ystävällinen joskin hiljainen, kun lasi menee vaihtoon menen sinne ihan kannatuksen vuoksi. Autotaloon en mene vaikka olisi viimeine paikallinen.
Kyllä ois syytä laskea hintoja näitten kotkan kusetuspuljujen (en tarkoita 123) kun esim ne kellä on viisumi saa uuden lasin asennettuna 100e viipurissa. Ja laatu merkkiä vielä!
Näin on, varaosat, huolto-osat, renkaat ostanut viipurista viime vuosina. Nelipyöräsuuntaus säätöineen n.28€. Yhdeltä akselilta kotkassa 50€ säätö erikseen. Talvirenkaat pirellit 300€ työt 27€. Kotkassa 540€ töineen. Ei ole ylimääräistä rahaa liikaa käytössä, viisumi otettu niin otettava kaikki hyöty irti. Ei omantunnon tuskia eurojen valumisesta ulkomaille. Virosta juomat ja kesärenkaat samalla hankook 290€. N.500€ kotkasta. Kiinasta tilaamalla samaa pientä tavaraa kuin kaupoista paljon halvemmalla.
Tiedetään, että ostat sieltä myös edullisesti homoseksiä.
Ei kait 123 lasi mitään homostele kuitenkaan.
Onko Viipurin Nesteellä myöskin homoja? Harmittaa etten tiennyt. Mutta palataan siihen tuulilasiin, eiks jee...
Minulta kiveniskemän korjaus epäonnistui 123 liikkeessä. Ei mennyt liima sisään. Kävin Kouvolan lasiliikkeessä kysymässä paikkausta. Sanoivat ettei enää voi mitään, se on pilattu. Talvella lasi halkeaa ja pakko uusia, muttei 123 liikkeessä.
Ooot homo?
Itsekkin ostin talvirenkaat viipurista, laatumerkkiä ja hinta kotkassa olis ollu asennettuna 650, viipurista 300e alle laitettuna. Sairaat hintaerot, sama auton korjauksessa.. boschin korjaamolla 20e tunti kun suomessa 90e. Viinat kannattaa muuten hakea nykysin latviasta, hyvää vodkaa 3.50e 0.5l. ja kaljaa 8e laatikko, pantteja ei tule päälle kuten virossa!
"Viinat kannattaa hakea latviasta... Pantteja ei tule päälle kuten virossa!"
Säälittävää.
Meneehän se elämä niinkin.
Kun ei ole varaa ostaa edes viinaa Suomesta, sitten Latviaan.
Menkää sosiaalipummit töihin.
Henkilöllä, joka saa asumistukea, ei tulisi olla passia ollenkaan.
Henkilön joka ei tiedä toisen henkilön taustoista mitään, ei kannattaisi kommentoida mitään.
Henkilön joka ei osaa ku kusettaa pitäis olla liiketoimintakiellossa
lasin vaihto sujui ok . ei valittamista. nuori pari ja kuitin kannsa työ. suosittelen,
En suosittele. Vaihto sujui ongelmitta mutta seuraavassa vaihdossa paljastui että olivat rikkoneet peilin kiinnitysmekanismin. Kuulemma samaa vikaa laajemmalti ko. 123- firman töissä havaittu. Lisäksi seuraavassa paikassa kotimainen firma ja tekijät hinta halvempi! Mieluummin sentään rahat suomalaiselle firmalla kuin virolaiselle.
Mikä oli tämä salainen parempi ja halvempi kotimainen?
Eiköhän tuo ois hajonnu sulla kaikissa paikoissa... jos on kiinniitysmekanismissa vikaa niin turha siitä on lasinvaihtajaa syyttää?
faktalla on tosi huono tuuri, puoli vuotta ja taas uusi lasi. Ostin eka auton 1965 ja yhen lasin olen vaihdattanut. Sen vuoksi että mustasukkanen naapurinpoika heitti kivellä. Kävin kiveniskemän takia 123 liikkeessä, ei onnistunut liiman imetys. Porasi reiän ja täytti uudestaan, vielä jäi vajaaksi. Pyysi vitosen ja maksoin. Tampereella kävin lasiliikkeessä ja pyysin täyttämään, sanoivat ettei enää onnistu. Mutta, kolmas talvi eikä ole lähtenyt leviämään, joten halpa remontti.
LAITTAISIVAT VIELÄ NE TIIVISTEET ETTÄ PYSYIS LASI PAIKOILLAAN
Eikös ne liimalla tule kiinni, eikä tiivisteillä. Toki onhan niitä 70luvun autoja tiivistelaseja.
Vaihdoin kuukausi sitten lasin siellä. Mukava tyyppi, vaihtoi laisin nopeasti ja oli edullinen hinta. Suosittelen!
katsastusäijä ei tykänny Auriksen lasista ja määräs uuden. Kotkan autolasi pyysi 410 euroo ja 123 teki sen hintaan 250 euroo. Lasi on ja pysyy!
Uudehkon E-mersun lasi halkesi viime viikolla. Halkeama näkökentässä, joten vaihto tulee kesää mennessä ennen katsastusta. Autossa on nyt alkuperäinen lasi. En pahemmin ymmärrä mitä eroja laseissa ja niiden laaduissa on, mutta Kotkan seudulta uusi lasi asennuksineen pitäs löytää. Missä homma toimii hinta laatu suhteeltaan hyvin?. Onko mahdollisesti OEM lasi asennettuna saman hintainen kuin tarvike? Kertokee ken tietää asiasta... kiitos.
Hyvää palvelua saannut hakamäen 123 tuulilasi palvelusta. Kaikki autoni jossa tuulilasin vaihdon/korjauksen tarve, käyttännyt kyseisessä palvelupisteessä. Miksi maksaisin liikaa kun saman saa tässä paikassa halvemalla.
Kattokaa arvostelut esim. autojerrystä. On meinaan laatutyötä 123:ssa ja vielä edullisesti.
Erittäin hyvää palvelua ja hyvät hinnat. Asiallinen henkilökunta joka tietää mitä tekee. Suosittelen kaikille!
Testattu ja hyväksi todettu. Nopea laadukas työ. Kuitti ja ystävällinen palvelu asioidessa. Miksi maksaa liikaa kun hyvää näköjään saa halvallakin ;)
Ei ole kuin hyvää sanottavaa 123 tuulilasista. Parit lasit käynyt vaihdattaa, palvelu hyvää ja nopeaa sekä työn jälki oli hyvä. Sain vielä sijaisauton tilalle kun piti juoksevia asioita hoidella. 150km kannatti ajaa jo pelkästään työn jäljen perusteella ja oli huomattavasti halvempi kuin kotimaisemissa. Suosittelen!
Nyt laittaa omistaja parastaan, parin minuutin välein.
Oon itte käyttänny 123 tuulilasin palveluita ja niin on moni muuki kaveri eikä koskaan oo ollu ongelmia. Lasit on ollu hyviä ja toiminu niinku pitääki. Useammasta autosta oon myös käyny tummennuttamassa lasit ja teippauttamassa listoja korin värisiks yms auton teippaus hommia. Laatu on hyvää ja hintataso on kyllä kohillaa. Aijjon kyllä tulevaisuudessaki käyttää kyseistä firmaa ja suositella muillekki hyvää työtä ja mukavaa porukkaa 👌
Erittäin hyvä palvelu on ollut. Aikataulu joustaa asiakkaan mukaan vaikka viikonlopuksi.
Hinta Suomen edullisimmasta päästä. Laatu hyvä. Lasien tummennuksen laatu
Voin kyl suositella, nopea ja puolet halvempi ja hyvä jälki työstä jäi!
Täysin samaa mieltä, saat tarvittaessa myös sijaisauton. Ystävällistä palvelua.
Jaa,itse olin ilmoittanut tarvitsevani sijaisauton,joka olikin sitten hetkeä aiemmin annettu toiselle asiakkaalle ja tuulilasi jäi sillä kertaa vaihtamatta,käytin myöhemmin toisessa firmassa laitattamassa lasin ja hyvä tuli.
Kyl autotalolla osataan. Muut harjoittelee
Listat paskana ton jäljiltä, muuten ok. TOsin ne saattaa hajota muutenkin lasia vaihtaessa... en tiedä.
Listat hajoaa monesti vaihtaessa. Jotkut vaihtaa ne vaikka ei hajoaisi irrottaessa.
2015 Transittiin vakuutuksen piikkiin uusi lasi (940 euroa).
Vesi tuli ohjaamoon eikä takuukorjausta. Olis tuupattu liimaa rakoon, mutta
se ei ole kait mahdollista. Hyvitystä olis saanu 50 euroa. Huh!
Kokemus Kouvolan 123-Tuulilasista
Halpa hinta tulee siitä, että käytetään pimeää työvoimaa ja rikottuja osia ei korvata täysimääräisesti.
Autoni Seat Altea XL lasinvaihdon yhteydessä rikottu toisen pyyhkijänvarren kiinitys, koska siinä on vasenkätinen kierre, josta he ei tienneet mitään. Ei ihmekkään, koska työn suoritti yrittäjä itse ja hänen kotona raksa remonttia tekevä mies, joka ei ole lasiliikkeen työntekijänä, eli pimeissä hommissa.
Uuden vivuston hinnasta (280) suostuttiin korvaamaan vain puolet.
EN SUOSITTELE KENELLEKKÄÄN.
Kouvolan liikkeestä todella huonot kokemukset,valehtelua ja vastuusta kiemurtelua päivänselvässä asiassa,omat rahani sain takaisin kuluttaja-asiamiehen kanssa.Älkää missään nimessä viekö tänne autoa laittoon!
Miten olis Lasipaikka, vaihtoi Fiat henkilöauton lasin hintaan 250 €.
Fiat 600 lasi on helppo vaihtaa.
Nubira 323€ lasin vaihto ja kaikkien lasien pesu.
miksi minnekään nyrkkipajaan pitää viedä....merkkiliike on paras ja saa alkuperäisen valmistajan lasin niillä ominaisuuksilla jotka siinä kuuluu ollakin.Vakuutushan sen maksaa.
Kerran vein jonnekin hakamäkeen lasin vaihtoon vanhemman auton, tuli sellainen pilipali lasi, jotta puolisolla pää kipeä jokakerta autossa istuessa, kun lasin alareuna vääristi kaiken....kuin vääränlaiset silmälasit....En uskonut, mutta kun katsoin samalta korkeudelta kuin puoliso, niin kas vain, niin oli jokasuuntaan kieroa näkymää että itseänikin päätä pakotti.Sitten vaihdoinkin uuteen autoon, josta lasi ekana keväänä kivenmurikasta rikki.
Siitä lähtien aina merkkiliikkeeseen lasinvaihtoon.
Ei vakuutus korvaa jos ei ole lasivakuutusta. Ilman lasivakuutusta ei kannata viedä merkkiliikkeeseen tuulilasinvaihtoon. On reippaamat hinnat.
kehnoa palvelua, huonoa suomen kieltä, varauskirjat hukassa. mitä vielä..
Meillä toiminut lasin vaihdot hyvin, ei mitään valittamista
Minun kokemukseni kyseisestä firmasta tampereen seudulla on hieman huonompi.
Noin kuukausi sitten autooni piti vaihtaa takalasi, otin 123tuulilasiin yhteyttä ja sain heiltä lasinvaihdosta huomattavasti edullisemman hinnan kuin merkkiliikkeestä. (hintaero oli lähes 1000e)
Lasia ei löytynyt varastosta joten se tilattiin ja sovin heille ajan vaihtotyölle.
Menin sovittuun aikaan auton kanssa paikalle ja heidän tilaama lasi oli väärä, autoni on porrasperä ja tämä lasi oli farkkuun. Tämä tuntui käsittämättömältä, he olivat kuitenkin katsoneet oikean lasin siihen rekisterinumeron mukaan. Harjoittelija oli kuulemma tilannut lasin.
Aloimme katsomaan oikeaa lasia autooni, tässä kohtaa hinta jostain syystä pomppasi reilu 250e.
Jouduin taas myyjäliikkeen kanssa vääntämään uudesta korvaushinnasta, sillä auto oli juuri ostettu ja myyjä luvannut maksaa x summan lasinvaihdosta.
No, nielin tämän pitkin hampain ja tilasin uuden lasin sieltä, he sanoivat toimitusajaksi 6-7 arkipäivää.
Kahden viikon päästä lasi (vihdoin) tuli ja ajoin taas paikalle, toiveissa että tällä kertaa homma sujuisi ongelmitta. Tässä kohtaa hommaa oli virvottu jo noin kuukauden päivät.
Olin jättämässä autoa heille ja varmistin vielä että hinta pitää.
Hinta oli 100e kalliimpi, mitä puhelimessa oli sovittu.
Tässä kohtaa sanoin kaverille, että etsin suosiolla toisen liikkeen.
Löysin onneksi toisen liikkeen mihin autoni menee ensiviikolla lasinvaihtoon.
Asiakaspalvelu oli heillä mielestäni todella huonoa. En voi suositella kyseistä liikettä. Hinnat eivätkä puheet pidä.
Kannattaa viedä auto suosiolla joko merkkiliikkeeseen tai muuhun ammattimaiseen yritykseen.
123tuulilasi tampere kokemuksia.
Kirjoitit sitte kotkan palstalle. Taisit vahingossa tilata väärän lasinkin. Mulla vaihdettiin hakamäessä lasi ja kaikki meni niinkuin pitikin, oli muuten halvin tarjous ja huomattavasti.
Joo, luotin kovasti heihin että osaavat oikean lasin tilata, itse en päässyt juuri vaikuttamaan. Toki inhimillinen virhehän se oli.
Nämä kaikki vain samassa projektissa alkoi ärsyttämään.
Kyllä heillä halpaa on, niin kuin mainitsin. Se on sitten kuitenkin oma valinta haluaako sellaisessa paikassa vaihtaa tai sitä toimintaa tukea, jos kaikki muu menee vihkoon.
Taisit vahingossa tilata väärän lasin, asiakkaatko itse tilaa 123 tuulilasilla uudet lasit autoonsa?
Kateellinen lasiyrittäja ulisee kun 123-lasista saa parisataa halvemman tarjouksen.
Sun firmas menee konkurssiin, ei siinä nettimaalitus auta. Se on sitä kilpailua.
Eei kait tässä konkurssiin mennä, kun ei olla edes samalla alalla.
Itse olen ymmärtänyt asiakaspalvelun tärkeyden, joten sillä tänne tämän kokemuksen jälkeen kommentoinkin.
Kateudestakaan en niin tiedä, onko sinulla omakohtaista kokemusta?
Jos firman nimi on 123tuulilasi, ei kai sinne kukaan mene takalasia vaihdattamaan?
Meille vaihdettiin siellä uusi lasi. Hinta oli ok ja kaikki hoitu niin kuin oli sovittu. Lasi oli laadukas ja kiertätetty toiseen saman malliseen autoon samassa firmassa. Iso suositus täältä.
Ensimmäinen rivi oli jotenkin ymmärrettävää, mutta sitten alkaa sekava kerronta ?
Niin se aina alkaa, tämän palstan ominaisuus. Ei viitsitä panostaa viesteihin.
4.5.2018 illalla muutaman minuutin välein laitetut viestit on selvästikin saman henkilön laittamia. Ihme, jos ei ole kyseisen firman edustaja kyseessä. Lisäksi samalla "käsialalla" on kirjoitettu positiivisia kommentteja myös vähän myöhemmin. Jo tämä haiskahtaa aika huonolta, että firman edustaja kirjoittelee tänne "kokemuksia".