kymmenen tai parikymmentätuhatta porilaista kävi paikan päällä Kirjiurinluodossa viikonvaihteessa.
Siistiä ja hyvin käyttäytyvää porukkaa näytti olevan. Vaikka paikalla oli lähes 100.000 ihmistä niin poliisilla ei ollut alueelle yhtään hälytystä.
Satakunnan Kansan pääkirjoitus 3.7. antoi tosi myönteisen kuvan tapahtumasta.
Nyt paikka hiljenee ja purkajat siirtävät tämän viikon aikana juhlakaupunkinsa Äänekoskelle.
Siistiä ja hyvin käyttäytyvää porukkaa näytti olevan. Vaikka paikalla oli lähes 100.000 ihmistä niin poliisilla ei ollut alueelle yhtään hälytystä.
Satakunnan Kansan pääkirjoitus 3.7. antoi tosi myönteisen kuvan tapahtumasta.
Nyt paikka hiljenee ja purkajat siirtävät tämän viikon aikana juhlakaupunkinsa Äänekoskelle.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kaikinpuolin onnistunut tapahtuma. Pori näytti kykynsä vastaavien tapahtumien järjestämiseen. Paikka ihanteellinen keskustan lähellä. Lestat eivät silti keskustaan tulleet kun näkivät etelärannassa vanhat ravintolat/laivanrähmät joissa porilaiset puliämmät olivat ryyppäämässä ja oksentelemassa. Kääntyivät takaisin alueelleen ennen kuin noin kamalien ihmisten kanssa joutuivat olemaan tekemisissä.
On se ihme ettei RMJ menestynyt samalla paikalla.
Olispa ollu meno kun vaikka 50 000 ihmistä olis ajellu eestaas sitä väliä.
Paljonko jäi roskia alueelle. Onko kukaan käynyt katsastamassa.
"On se ihme ettei RMJ menestynyt samalla paikalla."
RMJ:läiset olivat tottuneet meren läsnäoloon juhannusjuhlassa, täällä sisämaassa ei ojanvarrella olo herättänyt samanmoista tunnelmaa
Kiva että välillä on näitäkin juttuja kun kaikki toimii eikä lieveilmiöt kiusaa sivullisia.
Vikkula lehdessä jo itki että pitää kasata raati miettimään miten voitaisiin kaupallisuutta kehittää.
Eli siis lestoille paella ja kaljakojuja varmaankin.
Onneksi ei rmj pesiytynyt poriin. Kännisiä ja mölyäviä teiniapinoita jotka pysäköi mihin sattuu kuseksii nurkkiin ja sammuilee sijoilleen ym. Tätätän se pori on aina kaivannut. Lisää näitä.
"Onneksi ei rmj pesiytynyt poriin"
ei porissa ollut puitteita tarjota mitä RMJ vaatii
Itse en käynyt, mutta ei tapahtuma millään tavalla myöskään häirinnyt. En itse asiassa kuullut kenenkään porilaisen valittavan asiasta.
Ainoa minun korviini kantautunut valittaja oli SK:n toimittaja Aalto, joka moitti jälleen porilaisia ja loi sitä iänikuista negatiivista Pori-kuvaa, jota muka vastustaa. Monet kuulemani kehut eivät saaneet palstatilaa, mutta toimittajan iänikuinen moittiminen kylläkin. Yhdenkään todellisen porilaisen en kuullut moittivan tapahtumaa. Moni tutuistani, ei-uskovaisia, kävivät jopa paikan päällä ja kehuivat järjestelyä ja tunnelmaa.
Ainoa kritiikkini siis tapahtuman osalta kohdistuu SK:n juttuun. Olen asunut Suomen väkiluvultaan kolmessa suurimmassa kaupungissa, ja sanoisin, että paikoin porilaiset erottuvat jopa edukseen. Meitä porilaisia ei vaivaa muu kuin meistä luotu ja ylläpidetty väärä kuva.
Suviseuroista jäi pyhää henkeä leijumaan Poriin mutta kyllä se siitä haihtuu ja jo jazzien aikaan vanha tuhnu tuoksahtaa taas.
Ei suviseuroissa kannata kortsuja myydä.
Osallistujat haluavat lisääntyä.
En ole huomannut mitään henkiä leijumassa Porissa.
Kiurjurinluodossa oli 87.000 kävijää, siis samaan aikaan lauantaina paikalla olleet. Seurat kestivät 4 - 5 päivää. Poliisia ei alueella tarvittu koko aikana kertaakaan.
Sampolassa 2000 asukasta. Samassa ajassa poliisi kävivät Sampolassa yli 20 kertaa.
Suviseurojen porukkaa lähti sinne riehumaan.
Mitäs nyt sanotte uskikset?
Satakunnan Kansan toimittaja ainakin tuntuu olevan kovin pettynyt siihen että seuraväki ei jättänytkään kaupunkiin rahaa niin paljon kuin toimittaja oli kuvitellut. Pitkä kirjoitus aiheesta löytyy tämän päivän lehdestä.
Samassa jutussa suviseurojen päätoimikunnan puheenjohtaja Timo Valli muistuttaa, että hän varoitti useaan otteeseen etukäteen siitä että vaikka ihmisiä tulee paikalle paljon niin ei siitä silti kaupunkiin kovin suurta rahapottia jää.
porilainen ruokailemassa siellä. Ruoka oli hyvää ja halpaa. Ei siitä järjestäjienkään pussiin mitään jäänyt kun ruoka myytiin omakustannushintaan ja talkoilla se oli tehty. Eihän ole aivan yksinkertaista ruokkia päivttäin 80.000 ihmistä.
ja hyvin käyttäytyvää porukkaa oli. Katsotaanpa, montako hälyutystä poliisi saa Jazzien aikaan.
Kyllä hälytyksiä oli suviseurojenkin aikaan, niin miksei myös jazzien aikaan.
Joka päivä on jotain hälytyksiä.
jenkin aikaan oli hälytyksiä niin kuin Satakunnan Kansassa kerrottiin, mutta ne kaikki tulivat muualta kuin suviseura-alueelta. Kun 87.000 ihmistä kokoontuu niin sairaustapauksiakin sattui. Esimerkiksi lauantaina vietiin keskussairaalaan 10 suviseuravierasta. Päivystävä lääkäri oli iloinen, ettei kukaan heistä ollut juovuksissa. Suviseura-alueella on parisenkymmentä omaa lääkäriä suviseuraviraina. He , talkoilevat ne neljä-viisi päivää ja hoitavat polikliinisesti ne, jotka eivät tarvitse jatkotoimenpiteitä.
Suviseuroissa on 70 000 "poliisia" jotka seuraavat ja kyttäävät toistensa tekemisiä. Kotipaikkakunnan seuroissa sitten annetaan noottia "isän" kädestä.
Lestojen lapset pelotellaan jumalallaja. Monet menettävät siinä "kasvatuksessa" mielenterveytensä.
SK:ssa oli hyvä juttu yhdestä tapauksesta.
Väkisin tulee mieleen erään puolueemme mestarin pelottelutaktiikka.
200 000 joukosta löytyy hyvin moneen junaan ja joka vaunuun joku matkustaja.
Näin on.
Moni pikkutyttö on saanut kokea aikuisten junailua.
heinolalainen eläkeläinen Kalevi, joka himoissaan haaveilee pienistä heinähattutytöistä, joista hän on meuhkannut palstoilla jo yli kymmenen vuotta.
katsella näitä pieniä suloisiaa uskovaisia tyttöjä:
https://www.youtube.com/watch?v=kFXqNtbsHLE