galant on mitsun paras henkilöautomalli. Tosiaan jos toi ei ruostuis niin paljon. Heikot kohdat ruostumiselle taka-apurungon eli kelkan kiinnitykset runkoon helmakotelot.
Carisman ongelmat usein rikkoontuva apukuskin penkin anturi (väitän että on jokaisessa nettiauton Carismassa ollut). kallis laittaa
Sigma on kuin lentokone eli täynnä electroniikkaa joka VIKAANTUU omistajat tietää
Carisman ongelmat usein rikkoontuva apukuskin penkin anturi (väitän että on jokaisessa nettiauton Carismassa ollut). kallis laittaa
Sigma on kuin lentokone eli täynnä electroniikkaa joka VIKAANTUU omistajat tietää
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paljon autolehtiä lukeneena muistelen että vertailutesteissä oli Galant äänettömin! Myös Honda Accord EX -mallia kehuttiin TM:n koeajossa v.1982. Muistaakseni "melutaso S-mersun luokkaa". Tosin tuon ajan Hondat olivat myös kovia ruostumaan.
Elektroniikkavikoja voi korjata itsekin, ottaa vaan kolvin käteen ja vaihtelee esim. pullahtaneita kondensaattoreita, uudet konkat tietysti täsmälleen samoilla sähköisillä arvoilla kuin alkuperäiset ja katsoo että konkan navat tulevat oikein päin piirilevylle, katsoo ennen alkuperäisen irrotusta miten päin se alunperin on.
Kylmäjuotoksia voi parannella myös itse kolvilla ja juotostinalla.
Jopa piirilevyn vauroituneita johtimia voi korjata esim. hyppylangoilla.
Elektroniikkaa on siitä mukava korjata että boksin voi irrottaa autosta ja mennä sisälle lämpimään työskentelemään mukavassa asennossa ja hyvässä valossa hyvällä työtasolla (keittiön pöytä :D ). Siihen nähden mekaniikan korjaus on hankalaa jos osaa ei voi irrottaa kohtuudella helpommin käsiteltäväksi.
Näyttö kuvan.?