Huomasin tässä että myös lehdet ruotsissa kirjoittavat suviseuroista:
http://www.dagen.se/87-000-besokte-laestadianernas-sommarmote-1.991686
Hienoa että lestadiolaisuuden tunnettuutta kasvaa ulkomailla.
Myös ruotsin lehdet kirjoittavat suviseuroista
11
462
Vastaukset
Mitä hienoa siinä on?
Viestini poistettiin ilman syytä, mutta kirjoitin että pidän sitä hienoa että lestadiolaisuuden tunnettavuus paranee ruotsissa, koska meidän suunnasta on paljon uskovaisia ruotsissa.
Nyt Ruotsin suurin kristillinen lehti kirjoitti suviseuroista. Se lisää tunnettavuutta josta myös muut suunnat hyötyy.
- gottochväl
Det är irriterande pingstvänner , bedragare, när de inte citeras av vem som helst.
- tätä.kaikki.toivovat
""Hienoa että lestadiolaisuuden tunnettuutta kasvaa ulkomailla.""
Toivottavasti samassa yhteydessä kerrotaan myös vl-herätysliikkeen Raamattua raiskaavista valheopeista.- DetÄrBra
Niin ja traumatisoituneesta Heinolan kannonpää kahjo tennispelaajasta.
- Kerro_meille
DetÄrBra kirjoitti:
Niin ja traumatisoituneesta Heinolan kannonpää kahjo tennispelaajasta.
Miksi häiriköit asiallista keskustelua?
Missä kohtaa Raamatussa sanotaan, että vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita uskovaisia koko maailmassa? Ja että kaikki vl-herätysliikkeen ulkopuoliset uskovaiset menevät helvettiin.
Näin SRK ja vl-saarnamiehet opettavat.
- AlkuperäMaa
Ruotsista lestadiolaisuus onkin lähtöisin. Ja sitä edeltänyt lukijaisuuskin on ollut Ruotsin maalla.
- Laestadius
Sanoisin että ruotsissa on sitä alkuperäistä lestadiolaisuutta (itälestadiolaisuus).
- Itälä
Laestadius kirjoitti:
Sanoisin että ruotsissa on sitä alkuperäistä lestadiolaisuutta (itälestadiolaisuus).
Valitettavasti itälestadiolaisuus ei ole alkuperäistä Laestadiuksen raittiuusliikettä.
- Kysyjä3221
Itälä kirjoitti:
Valitettavasti itälestadiolaisuus ei ole alkuperäistä Laestadiuksen raittiuusliikettä.
Mikä on sitten alkuperästä lestadiolaisuutta? Sekä esikoislestadiolaiset, itälestadiolaiset (lff, rauhan sana) ja vanhoillislestadiolaiset väittävät edustavansa alkuperäistä lestadiolaisuutta.
Pidän siitä että ruotsin lehti kutsuu seurat lestadiolaisten suviseuroiksi, ei vanhollislestadiolaisten.
Meitä on paljon muitakin lestadiolaisia joka tapaa osallistua suviseuroihin, ja ainakin minä pidän suviseurat liikkeen tapahtumaksi, ei vain vanhoillislestadiolaisten, vaikka he järjestävät sitä. Kertaakaan minua ei ole ajettu pois suviseuroista, vaikka tapaan keskustella ihmisten kanssa ruokapäydissä ja kertoa että olen rauhansanalainen.
http://www.dagen.se/87-000-besokte-laestadianernas-sommarmote-1.991686
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt384496Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522409Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481452- 931288
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.281257Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä541159Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan139994Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161975- 60931