https://www.avaruus.fi/index.php?id=9441
Tarvittaisiin joko halkaisijaltaan n. 53 kilometrinen antenni Maahan tai metrinen 90 miljardin kilometrin etäisyydelle Auringosta.
Eikö tuollainen 53 kilometrinen (ja reilusti ylikin) virtuaalinen olisi työstettävissä jo nykyisten Maapallolla sijaitsevien antennien keskinäisen tietoverkon avulla?
Hypoteettiset viestintäongelmat ratkaistaneen hypoteettisella teknologialla, mutta menisi tuo linkissä kuvattu varmaan jo "olemassa olevalla" teknologiallakin. Mielipiteitä?
Videoita Alfa Kentaurilta?
5
187
Vastaukset
Kiitos linkistä.
Tuossa olisi siis tarkoituksena käyttää Aurinkoa gravitaatiolinssinä keräämässä vastaanotettavaa signaalia Aurinkoa avaruudessa ympäröivältä kehältä. Tällä saadaan antennin suuntavahvistusta kasvatettua todella paljon. Ongelmana on vaan se, että gravitaatiolinssillä on hyvin pitkä polttoväli. Jos samaa yritettäisiin esimerkiksi Jupiteria käyttäen niin polttoväli olisi vastaavasti huomattavasti suurempi.
Vertailukohteena mainittu 53 - kilometrinen antenni ei tarkoita muutamaa pientä antennia 53 kilsan päässä toisistaan vaan kokonaan 53 kilometrin halkaisijaisen alueen peittävää parabolista heijastinta. Etäällä toisistaan olevilla pienillä antenneilla saadaan aikaan hyvä resoluutio mutta vahvistuksen saaminen edellyttää suurta pinta-alaa.Radioastronomiassa käytetyissä interferometreissä vahvistus ei välttämättä ole kovin kummoinen eikä sen tarvitsekaan olla, sillä katseltavana on yleensä hyvin kirkkaita kohteita. Ilman riittävän suurta keräyspinta-alaa jää vastaanotettavan signaalin teho lähes absoluuttiseen nollapisteeseenkin jäähdytetyn vastaanottoelektroniikan kohinan jalkoihin.
Nykyisellään suurin rakennettu yhtenäinen mikroaaltoalueen antenni on Kiinan halkaisijaltaan 500 - metrinen radioteleskooppi. Sitä pienempi on Arecibon 300 - metrinen heijastin. Mainittu 53 - kilometrinen heijastin antaisi Kiinan antenniin verrattuna satakertaisen vahvistuksen eli 20 desibeliä lisää signaali/kohinasuhdetta. Arecibon antennilla on noin 70 dB vahvistus ympärisäteilevään antenniin verrattuna 2.4 GHz taajuudella ja Kiinan antennilla vastaavasti noin 75 dB.
Ne viimeiset desibelit suurilla suunta-antenneilla ovat todella kalliita.- Kuukäyntiuskovainen
ExB kirjoitti:
Radioastronomiassa käytetyissä interferometreissä vahvistus ei välttämättä ole kovin kummoinen eikä sen tarvitsekaan olla, sillä katseltavana on yleensä hyvin kirkkaita kohteita. Ilman riittävän suurta keräyspinta-alaa jää vastaanotettavan signaalin teho lähes absoluuttiseen nollapisteeseenkin jäähdytetyn vastaanottoelektroniikan kohinan jalkoihin.
Nykyisellään suurin rakennettu yhtenäinen mikroaaltoalueen antenni on Kiinan halkaisijaltaan 500 - metrinen radioteleskooppi. Sitä pienempi on Arecibon 300 - metrinen heijastin. Mainittu 53 - kilometrinen heijastin antaisi Kiinan antenniin verrattuna satakertaisen vahvistuksen eli 20 desibeliä lisää signaali/kohinasuhdetta. Arecibon antennilla on noin 70 dB vahvistus ympärisäteilevään antenniin verrattuna 2.4 GHz taajuudella ja Kiinan antennilla vastaavasti noin 75 dB.
Ne viimeiset desibelit suurilla suunta-antenneilla ovat todella kalliita.Hienot kommentit, kiitoksia!
Muistelin lähinnä Event Horizon Telecopen (ks. esim. http://news.nationalgeographic.com/2017/04/black-hole-event-horizon-telescope-pictures-genius-science/) tapausta, enkä huomannut tilanteen eroa Starshotiin nähden.
PS. Entä jos myös lähetin käyttäisi hyväksi gravitaatiolinssiefektiä? Kiertäväthän useimmat exotkin omia emotähtiään ja nanoluotain ehtisi varsin pian sopivalle etäisyydelle sellaisesta tehostaakseen hetkellisesti lähetystään. Jos kummassakin päässä olisi 90 dBi:n antennit niin lopputuloksena olisi 180 dB:tä vahvistusta verrattuna ympärisäteilevään antenniin (ei suunta-antenni vaan samanlainen kuin esimerkiksi kännykässä). Etäisyyden kaksinkertaistaminen pienentää pinta-alaa kohti tulevan tehon neljäsosaan eli siitä aiheutuu 6 dB:n vaimennus. Yhden antennin tuottama 90 dB:tä vahvistusta vastaisi siis etäisyyden puolittamista 15 kertaa (15*6dB= 90dB). Kahdella samanlaisella vastakkain suunnatulla antennilla etäisyys puolitettaisiin 30 kertaa.
Matkan puolittaminen kymmenen kertaa on 1/(2^10) eli 1/1024 eli noin tuhannesosa alkuperäisestä. Matkan puolittaminen 30 kertaa on miljardisosa alkuperäisestä matkasta.
Yksi valovuosi on noin 9 460 000 000 000 km.
Neljä valovuotta on 37 800 000 000 000 km
Miljardisosa siitä on 37 800 km.
Kaksi gravitaatiolinssillä vahvistettua antennia vastakkain Alfa Kentaurin etäisyysvälillä vastaisi aika tarkkaan geosynkronisella radalla olevan satelliitin kuulemista maan pinnalla ilman suunta-antennia kummassakaan päässä. TV - satelliiteissa on tuolla yhteysetäisyydella suunta-antenni lähetyspäässä ja parabolinen suunta-antenni vastaanotossa. Yhteys ei siis olisi tuolloinkaan ongelmaton eikä yhteysnopeus kovin suuri.
- hurnipoius
Aloittajan linkissä on taiteilijan maalaama kuva.
Koko teksti on aivan sama; siis mielikuvituksen tuotetta. Pitäisikö noita todellakin uskoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1353786Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362454Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442108Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet171081Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701041- 46925
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63886En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31865- 43790
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97772