Leppävirta on avoin ja hyvä kunta asua.

unnukanukko

Leppävirta on hyvin toimiva ja hallinnoltaan avoin kunta. Kunnan asukkaiden kannalta tärkeitä tietoja ei kätketä ja peitellä.
Toisin taitaa olla naapurissamme Varkaudessa. Katselin tuossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raporttia 22.2017, jossa kerrottiin perusterveyden huollon antamista tiedoista, koskien pääsyä erikoissairaan hoitoon, odotus ajoista ja hoidon tarpeesta. Varkauden perusterveydenhuolto ei antanut tietoja.
Mikä Varkauden mallissa mättää.
Joku vuosi taaksepäin, kirjoitti, olikose nyt" Sinutellen" vaalilehti, jossa tohtori perusteli vanhemman väestön erikoissairaan hoidon ja potilastutkimuksen alas ajoa kalleilla taksimaksuilla.

5

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lepipppäää
    • 20vuotta

      Kesällä ihan ok paikka,talvella"persereikä"

      • sivustaseurannut

        No jaa. Ei mahda mitään (ed viestiin viitaten). Pienet kunnat rapistuvat (isotkin) kun ei ole työtä eikä tekemistä tarpeeksi. Lisäksi kaikki maksaa maltaita. Ehdotan ilmaisia harrastuspaikkoja (muutakin kuin nuokkari) nuorille ja edullisia vähän vanhemmille. Millaista roolin koulujen liikuntamaikat voisivat ottaa, hehän tuntevat nuoret parhaiten. On perustettu työryhmiä ja projektiryhmiä turhimmastakin syystä. Tässä olisi sellaisen paikka ja pikainen sellainen. Kuka tekee aloitteen ?


    • faktahomma22

      Kyllä täällä kunnassa pimitetään asioita eikä uskalleta tuoda epämiellyttäviä asioita päivänvaloon. Kuntalaiset joutuvat itse tuomaan epäkohdat ja faktat esille kun ei lehdetkään toimi täällä päin savoa. Monenlaista vihjailijaa ja perättömien asioiden levittäjää kunnasta löytyy. Yritetään pönkittää egoa tällä tavalla. Kun käry käy niin menee vellit housuun. Toivottavasti jatkossa löytyy enemmän rehellisyyttä.

    • Toosamies

      On kunnassa fiksuakin porukkaa valtuustossa ja lautakunnissa. Mutta lisäksi löytyy näitä jotka eivät uskalla kasvotusten tulla huutelemaan vaan toisaalta saa kuulla perättömistä jutuista.
      Taitaa olla pahin tää jäähallin perättömiä levittävä järjestyksenvalvoja vuodelta 2016.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2583
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      782
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      703
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      51
      602
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      526
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      525
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      484
    Aihe