Viessmann( ex.Norpe-viessmann, ex Norpe Oy) - hakee taas kusetettavia duunareita vuokrafirman kautta. Pari kuukautta urakkatahtista työtä surkealla palkalla, Viikon 5 ensimmäistä ylityötuntia menevät menevät työaika pankkiin ja sitten seuraavista vasta saa 50% kahdesta enismmäisestä ja seuraavista 100% Kun työsuhde loppuu vuokrafirma maksaa työaikapankkiin kertyneet tunnit 1:1 jos maksaa. Vuokrafirmoilla on ollut tapana jättää maksamatta myös kertyneet lomapäivät. Viessman (Norpe) on tehdyt työtunnit vuokrafirmoille aina maksanut, mutta työntekijä ei niitä rahoja välttämättä ole nähnyt.
Muutenkin tehtaan touhu on parhaat päivänsä nähnyt, kun vanha kunnon työnjohto siirtyi eläkkeelle.
Viessman hakee taas kusetettavia duunareita
4
3021
Vastaukset
- Anonyymi
Vuokrafirma maksaa ne palkat.
- Anonyymi
Vanha aloitus mutta hommahan ei ole muuttunut eli mennyt vaan pahemmaksi,pätkäduunii snadilla palkalla tuollahan ei voi suunnitella tulevaisuutta edes vakiduunarit.Mielenkiintoista että kutsuvat itseään kylmäalan ammattilaisiksi kun oikea käsi ei edes tiedä mitä vasen käsi tekee.
- Anonyymi
kurja on meininki nykyään. Parepi se on kuitenkin mitä enstolla
- Anonyymi
Se firma voi huonosti nykyään. Nytkin se hakee uusia työntekijöitä, mutta määräaikaisia.
Juuri helmikuun lopussa potki porukkaa ulos, jotka ovat olleet pitkään siellä töissä.
Elokuun lopussa loppuu irtisanomisaika ja kiire on hakea halvempaa porukkaa ennen kuin tulee 9kk esto ettei saa ottaa uusia työntekijöitä.
Keskieurooppaan rakentavat uuden tehtaan, joten siirtyykö porvoosta tuotanto sinne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462727- 402375
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131851Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61426Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387