https://fi.wikipedia.org/wiki/Sotilasansiomitali
Ei edes Mannerheimristin mitaleissa ole numeroa, vaikka ritarit on lueteltu sen mukaan, missä järjestyksessä prenikoita on jaettu.
Mannerheim itse oli kahdeksastoista mannerheim-ristin ritari. Mutta mitalissa ei ole järjestysnumeroa, ei edes Mannerheimin allekirjoittamissa kunniakirjoissa.
Ei edes Mannerheimristin mitaleissa ole numeroa, vaikka ritarit on lueteltu sen mukaan, missä järjestyksessä prenikoita on jaettu.
Mannerheim itse oli kahdeksastoista mannerheim-ristin ritari. Mutta mitalissa ei ole järjestysnumeroa, ei edes Mannerheimin allekirjoittamissa kunniakirjoissa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jos sotilasansiomitalissa olisi järjestysnumero, se varmasti mainittaisiin tässä asetuksessa.
https://fi.wikisource.org/wiki/Asetus_sotilasansiomitalista
Vai onko leikkimajuri eri mieltä?
Pistetään vielä kuvatkin sotilasansiomitalin molemmista puolista sekä omistuskirjasta:
http://www.medal-medaille.com/images/FI290d.jpg
http://www.medal-medaille.com/images/FI290b.jpg
https://www.ampumaurheiluliitto.fi/download/sotilasansiomitalin.jpeg
Tällainen on kai tullut mukana, kun GGEM allekirjoitti noita omistuskirjoja. Siinäkään ei ole järjestysnumeroa.
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/87608267.jpg
Mutta olkoon nyt itsensä ylentäneellä majurilla sitten numeroitu mitali, en viitsi mokomista kinata. Itselläni ei ole mitään mitalia ja se palkinnoksi saatu alpakkalusikkakin kansakoulun hiihtokilpailuista meni hukkaan.
Mutta jos jotakuta mitaliasiat kiinnostaa, laitan heille linkin.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000000328402.html?nomobile=2
Yksi Mannerheimristin ritari oli 1918 punaisten puolella sotinut.
Mutta kuka? Ja millä järjestysnumerolla? Vaikka se ei siinä mitalissa ollutkaan.
Arvid Janhunen ritari numero 43.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Arvid_Janhunen
Mielenkiintoista. Numero 43. Onko sattumaa, että joku jankuttaja käyttää juuri tuota numeroa joissain kirjoituksissaan?
"Arvid Janhusen saama Mannerheim-risti joutui kadoksiin hänen leskensä mentyä uusiin naimisiin. Ristiä seurasi suurikokoinen pronssinen hautaplaketti, joka on nykyisin Jalkaväkirykmentti 26:n perinnejoukko-osaston Kaartin Jääkärirykmentin perinnehuoneessa Helsingin Santahaminassa.
Arvid Janhusen saama Mannerheim-risti huutokaupattiin Helsingissä 1. huhtikuuta 2017. Mannerheim-ristin lähtöhinta oli 30 000 euroa. Merkille on asetettu myös vientikielto, eli sitä ei saa viedä pois Suomesta. "
Kohta "majuri" alkaa tarinoimaan täällä omistaneensa Janhusen Mannerheim-ristin ja huutokaupanneensa sen.
"Arvid Janhusen saama Mannerheim-risti joutui kadoksiin hänen leskensä mentyä uusiin naimisiin. Ristiä seurasi suurikokoinen pronssinen hautaplaketti, joka on nykyisin Jalkaväkirykmentti 26:n perinnejoukko-osaston Kaartin Jääkärirykmentin perinnehuoneessa Helsingin Santahaminassa.
Arvid Janhusen saama Mannerheim-risti huutokaupattiin Helsingissä 1. huhtikuuta 2017."
Sekin mitali meni hukkaan. Majurillakin meni.
Mutta kuinka tuo tulee ymmärtää, että hukkaan mennyt mitali myytiin 2017?
Missä välissä se löytyi?
Tuo juuri todistaa että mitallit numeroidaan. Kuinka muuten voitaisiin tietää kenen mitali se on jos on ensin vuosikausia hukassa ja sitten löytyy?
On ritari numero 43, mutta ei hänen mannerheim-ristissään ollut numeroa. Mitään mitaleita ei numeroida. Jos niin tehtäisiin, sillä halvennettaisiin mitaleita sitä mukaa, mitä suurempi numero niissä olisi.
Norjan kuningas Harald V:n Oulun kaupungilta saamalla mitalilla on sama numero, mikä Arvid Janhusella on Mannerheimin ristin ritareiden luettelossa.
https://www.radiopooki.fi/uutiset/uutiset-ja-haastattelut/a-131944?_ga=2.155337464.27439446.1499183171-1895428458.1499183171
Voi helskata sentään! Onko varmaa, ettei turskakuningas kantaisi kaulassaan Arvid Janhusen Mannerheimin ristiä?
On numeroitu mitali tuokin. Majuri oli taas oikeassa.
:D
Täytyy muistaa, että pankkomajurille on äiti tehnyt pahvista mitallin ja kirjoittanut siihen numeron. ja reppana luulee, että kaikissa on se numero.
Numero 43 tulee siitä
että me maalaisliittolaiset Kekkosen esityksestä perustimme mustalaisille keskitysleirin 43
muistan miten
Urho Kekkonen tuumi, että "mustalaisia varten lienee perustettava keskitysleiri, eihän niistä muuten selviä https://yle.fi/uutiset/3-7949312
Onkohan tuo "majuri" sama tyyppi, joka kertoi enonsa saaneen jo talvisodassa tuon mannerheimmitalin? Lopulta eno muuttui sedäksi ja sedästäkin taisi tulla jossain vaiheessa jo täti, joka oli lottana kiristellyt Mannerheimin luukorsetin nauhoja.
Itsensä ylentänyt majuri elää netissä omaa mielikuvituselämäänsä mukauttaen kertomuksiaan uuteen muotoon sitä mukaa kuin ne todistetaan valheiksi.
Talvisodassa ei noita mannerheimhiluja edes jaettu, joten jo siinä sattui jo paha lapsus tälle "majuri Münchhausenille".
Majuri kuin kapin sotilasansiomitali
Ei muuten "majuri" ole kuin Kapin mitali.
Kapin mitali todistetusti olemassa, mutta "majuri" on mielikuvituksen tuotetta oleva palstahörhö.
Kapi sai mitalin keittiön kautta,ei ole saanut lisämerkkiä siihen, kun ei ole mitalinsa kirjoissa eikä kansissa.Kyllä nämä esikunnissa osasi itsensä saada myös.
"Kyllä nämä esikunnissa osasi itsensä saada myös"
Kuten tiedämme pankkolängvits on erittäin vaikeaselkoinen kieli. Voisiko arvoisa pankkolängvitsin taitaja kertoa mitä ylläoleva tarkoittaa suomeksi?