Onko PK alueella yhtään täyssähkötaksia? Tesla S olisi tietysti herkuin. Olisi kiva käydä joskus kuuntelemassa miltä tulevaisuus kuulostaa.
Sähkötakseja Hki seudulla?
eTaxi
9244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sähköauto on epäonnistunut jo syntyessään. Jos ajat taksia niin et voi lataa autoa koko ajan joten muutamassa tunnissa talvella akku on finito. Samoin jos saat keikan Hakunilasta Turkuun niin miten ajat sinne ja takaisin kun ei voi ladata välillä? Sähköauto sopii kotirouville jotka ajavat sen 5km C-marketille ja takaisin. Esim. minulla on käytössä VW-transporter 4MOTION joten mikä sähköauto korvaa sen?
Kommentin typeryydestä päätellen ihan aito rattireino
en tiedä onko helsingissä mutta Inkossa on
On jo aika montakin ja hyvin tuntuu toimivan. 15-vuoden päästä tuskin enää polttomoottoreita onkaan, yritä nyt vaan totutella tähän hyvään kehitykseen.
Ensi kesänä Tesloja voi muutama tulla ajoon ja myös Ferrari ja muuta mukavaa. Kiitos Bernerin ja taksan vapauttaisen. Kyytihinnat vaan eivät ole ainakaan ferrarilla samat kuin taksimersulla, vaan 50€ vartista lähellä todellisuutta. Teslalla pystyy ajamaan lähes perushintaan.
Otin Tesla taksin ja mentiin Joensuuhun ja sieltä Ouluun, latauksineen matka kesti 3 vuorokautta, bensataksilla olis menny 10 tuntia.
Toroidion-systeemi on taksissa parempi, koska silloin vaihdetaan vain akku. Niin sanottu tankkaaminen ei kestä sen kauempaa kuin bensaversion täydentäminenkään. Eihän kaasupullojakaan täytetä huoltamoilla, vaan ne vaihdetaan täysiin.
Mistä näitä oikean ajattelutavan autoja voi ostaa?
Ajatus tulevaisuudesta. Tammikuinen pakkanen, sähköverkkojen kestokyky ja sähkön riittäminen äärirajoilla v. 2017. Vuonna 2027 kaikki autot toimivat sähköllä, mistä verkosta ne ladataan?
Jos haluan ajaa kuten nyt bensa-autollani Kuopion ja Helsingin väliä käymällä päiväseltään Kuopiossa, miten teen sen sähköautolla?
Ajatus sähköautosta on ihan OK ja se toimii joillakin, kaikki eivät voi enää säköautoilla toimia, kuten toimitaan bensa-autolla. Joku myyntitykki saattaa ajaa 1000 km päivässä, miten se onnistuu sähköautolla?
Hybridit on ihan OK, täyssähköauto ei sovi kaikille.