Jyväskylän puoluekokouksen jälkeen on perussuomalaisiin suorastaan virrannut jäsenhakemuksia. Uusia, jäseneksi haluavia on useita satoja - toteaa Matti Putkonen.
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/PSn-Putkonen-Uusia-jäsenhakemuksia-useita-satoja-Tulijoita-on-moninkertainen-määrä-verrattuna-siihen-mitä-on-lähtenyt/1012172
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/PSn-Putkonen-Uusia-jäsenhakemuksia-useita-satoja-Tulijoita-on-moninkertainen-määrä-verrattuna-siihen-mitä-on-lähtenyt/1012172
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näin PS menestystarina etenee...
Perussuomalaisten puoluekokouksen ja sitä seuranneiden tapahtumien vaikutukset näkyvät puolueen jäsenmäärässä. Puoluevirkailija Matti Putkosen mukaan puolueen jäseneksi on nyt tunkua.
– Kyllä uusia hakemuksia on tullut useampi sata.
Lähtijöitäkin on ollut, mutta Putkosen mukaan "sekin on laantunut".
– Tulijoita on moninkertainen määrä verrattuna siihen, mitä on lähtenyt. Ollaan selvästi plussan puolella, Putkonen sanoo.
Tarkkoja lukumääriä jäseneksi hakeneista ja jäsenyydestä eronneista ei vielä ole tiedossa.
– Nyt on hirveä ruuhka ja meillä on varsinainen käsittelijä lomalla, joten käymme hakemuksia läpi vähän apuhommana.
Putkonen korostaa, että kaikki jäsenhakemukset käydään läpi.
– Katsotaan, ketkä pääsee ja ketkä ei pääse (jäseniksi). Ei kaikki noin vain pääse, meillä on hyvin tarkka kontrolli. (Jussi) Halla-aho on korostanut sitä.
Putkonen uskoo, että suurin osa perussuomalaisten jäseniksi nyt hakeneista ei ole ollut ennestään minkään puolueen jäsen. Puolueen vaihtajiakin on mukana.
– Jonkun verran
Hyvä, että päästiin Soinin sontakuormasta eroon. Persut menevät nyt puhtailla rattailla eteenpäin ja vauhdilla.