Onkohan kovinkaan moni hoksannut tätä, että esim. ATT:n hausta uudiskohteesta saamansa kämpän voi sille päälle sattuessaan irtisanoa surutta jo kohteen rakennusaikana?
http://www.att.hel.fi/sites/default/files/pdf/asumisoikeuden_luovutusilmoitus.pdf
"RAKENNUSAIKAISEN ASUMISOIKEUDEN LUOVUTUSILMOITUS
...Luovutusaika on 3 kk, ja se lasketaan alkavaksi siitä päivästä, kun luovutusilmoitus on
saapunut myyjälle. Asumisoikeuden haltija vastaa myös valmistumisen jälkeisistä
vastikkeista, mikäli asumisoikeuden luovutuksesta ei ole kulunut kolmea kuukautta.
Mikäli asukas on tilannut lisä- tai muutostöitä, vastaa hän itse niistä urakoitsijalle..."
Eli jos ei ole tilannut muutostöitä ja yli kolme kuukautta ennen vastikevelvollisuuden alkamista irtisanoo uudiskohteesta saamansa kämpän, niin vältyy vastikkeilta ja saa (3 kk kuluttua) asomaksun ja vakuuden lyhentämättömänä takaisin. Rakennusaikaista katumismahdollisuutta näytetään myös käytettävän - päätellen siitä, että ATT:llä tupsahtaa silloin tällöin uudestaan haettaviksi kämppiä sellaisistakin HASO:n kohteista, jotka ovat olleet rakentailla jopa yli vuodenkin (eli niiden hakujonot käyty läpi jo aikoja sitten).
Esim. jo ensi keväänä valmistuvan HASO Luutnantinpolun kohdesivua on päivitetty 5.7. ja huoneistolistaukseen on ilmaantunut taas vapaita kämppiä - jopa kaksi 47 m2 kaksiotakin (3. ja 4. kerros, valoisia ja hyvin tuulettuvia kulmakämppiä - pihan/idän puolella suojassa radan melulta ja kuumimmalta auringonpaahteelta). Tämä kahden edullisen ja monessakin suhteessa aika kivan kaksion juuri nyt yks kaks samaan aikaan vapautuminen saa muuten uumoilemaan sellaistakin, että ko. kämppien irtisanominen saattaisi selittyä sillä, että HASO Rantapuiston kämppiin 1. sijalla olleet saivat ATT:ltä tarjoukset runsaat viikko sitten.
Eli olisiko kahta tuolta Malminkartanon Luutnantinpolulta jo HASO:n kaksiot (ehkä ikään kuin vain varmuuden vuoksi) napannutta lykästänyt nyt sitten (lähemmäksi kantakaupunkia) Rantapuistoon hakiessaan - ja olisivatkin he sitten yksin tein nyt hetimiten sekä hyväksyneet ATT:ltä Rantapuistosta saamansa tarjoukset että irtisanoneet aiemmat Luutnantinpolun asosopimuksensa? Ja jos ei ollut erityinen kiire uuden HASO:n kämpän saamisen kanssa, niin miksipä ei? Vähäksi aikaa sitoutuu toki asomaksu tuplana mutta jos tähän ei omia varoja, niin eiköhän pankista järjesty (alle) kolmeksi kuukaudeksi siltarahoitus. Korkeintaan muutaman satasen lisäkuluilla voi siis pankinkin apua tarvittaessa hoitua rakenteilla olevan HASO:n kämpän "lennosta" mieluisampaan vaihtaminen. Kätevää useilla jemmatuilla asonumeroilla pelaavien edullisten HASO:n kämppien hakijoiden kannalta - mutta ei niin kivaa ATT:lle.
Asumisoikeudesta luopuminen rakennusaikana
7
1821
Vastaukset
- OdotanOdotan9
Juurikin tästä syystä, mitä viimeisessä lauseessa tuot ilmi, en itse voisi alkaa tähän tapaan kikkailemaan. Minulta kun ei löydy jemmassa olevia vanhoja numeroita. Onneksi mahdollisuus tähän kikkailuun loppuu tulevaisuudessa, kun uusi asolaki tulee voimaan.
- EiAinaPahinta
Toisaalta pari vuotta on pitkä aika odottaa asunnon valmistumista ja sen aikana voi monella elämäntilanteet muuttua esim. työ ja sen sijainti sekä perhetilanne. Varmasti on myös asunnoilla "kikkailua", mutta uskon, että monella on muitakin syitä asunnosta luopumiseen.
- EriVinkkelit
Luutnantinpolun aso-asunnot ovat minun mielestäni houkuttelevammat kuin Rantapuiston. Vieressä on nopea kehärata ja samalla tontilla sekä pihapiirissä on vain asoja ja omistusasuntoja (Hitaksia ja peruskorjattava asunto-osakeyhtiö). Rantapuiston talot ovat samalla tontilla kiinni Hekan vuokratalossa, mikä on näköjään uusi "trendi" kunnallisessa rakentamisessa. Mutta makuasioitahan nämä ovat. Autoton ja lapseton katsoo asuinalueita ihan eri näkökulmasta kuin perheelliset, jotka joutuvat ottamaan huomioon muun ympäristön/turvallisuuden lisäksi myös koulut ja päiväkodit.
- sittenkinasumaan
kysymys tähän liittyen! hain yhtä uutta hason kohdetta. en saanut asuntoa. olenko vielä jonossa (siis parikin vuotta valmistumiseen!) vai pitääkö täyttää uusi hakemus? kenelle, att:lle vai hasolle? jos joku vaikka peruu :)
- OdotanOdotan9
Olet jonossa. Ei tarvitse täyttää uutta hakemusta.
- mummopupu
mikä on hassua, se että asuntoa ei ole nähnyt kuin pohjapiirrustuksella ja sopimus tehdään kuitenkin reilusti ennen kun talot on edes pystyssä, eli kuten ennen olis sanottu :sika säkissä.
- VäärässäPaikassa
Näinhän se on. Itsellekin oli hieman epämiellyttävä yllätys huomata katselmuksessa, että uudessa aso-asunnossa olohuoneen lämpöpatteri oli sellaisessa paikassa seinää, mikä haittaa merkittävästi huoneen kalustamista. Eipä tuosta mitään vihiä ollut ostohetkellä asunnon pohjapiirustuksessa. Vähältä piti, että olisin perunut koko kaupan, mutta järki voitti. Pk-seudun ylihinnoiteltu asuntotilanne ja edullinen vastike vaikuttivat päätökseen pitää asunto.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1425482Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1914535Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764480Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24447Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa544325Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874143Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast393824Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL703734Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043670