Asianajaja joutuu maksumieheksi?

untavaikoei

Yleensä jos juttu häviää oikeudessa, niin henkilö joutuu itse maksamaan oman asianajajansa ja vastapuolen asianajajan kulut. Muistaisin kuitenkin lukeneeni uutisjutun, että kerran asianajaja velvoitettiin maksamaan kulut itse, koska tuomioistuimen mielestä asianajajalle olisi pitänyt olla selvää, että juttu ei voisi menestyä oikeudessa.

Tästä on vuosia aikaa, ehkä joskus 2010 tai 2011. Onko joku muu lukenut kyseisen uutisartikkelin ja onko ylipäätään mahdollista, että asianajaja joutuu itse maksumieheksi? Eikö asianajaja kuitenkin ''toteuta'' päämiehensä tahtoa ja jos päämies haluaa viedä jutun oikeuteen niin ei siitä asianajajaa voi syyttää. Vai olikohan kyse siitä, että asianajaja oli antanut väärää tietoa päämiehelleen siitä, voisiko juttu menestyä ja joutui siksi maksumieheksi. Tai sitten olen nähnyt unta! Asia on mietityttänyt jo usemman vuoden..

6

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Et ole nähnyt unta, mutta erittäin harvinaista se on. Riitajutuissa on pääsääntönä, että hävinnyt maksaa, koska valtion edustaja syyttäjä ei ole jutussa mukana.
      Rikosjutuissa on monia vaihtoehtoja, mutta kyllä sielläkin tuomittu voi joutua korvaamaan niin omansa, kuin kaikki uhrinsakin kulut.

    • 12345654321

      Kovin vihjaileva kuva tuossa vierellä: Malmin nainen.
      Siinäpä olisi paukku jos Kouvolan poliisi ja Malmin naisen sianajaja saisivat maksaa veljeilynsä seurauksista.

    • aa_valvontalautakunta

      Asianajaja/oikeudenkäyntiavustaja voi joutua päämiehensä kanssa maksumieheksi, jos asianajaja on esim. turhaan venyttänyt oikeudenkäyntiä.

      Yleensä maksuvelvollisuus vahingonkorvauksena tulee päämiehelle Asianajajaliiton valvontalautakunnan käsittelyn jälkeen. Sinne voi ilmaiseksi valittaa asianajajan/oikeudenkäyntiavustajan työstä ja vaatia vahingonkorvauksena oikeudenkäyntikulut takaisin.

    • makstut_tuomistuimissa

      Nykyään tuomistuinten käsittelymaksuja ja ulosottoasioiden tilitysmaksuja peritään pelkästään oikeudenkäyntiavustajilta, ei päämiehiltä, joiden asiaa tuomioistuimessa hoidetaan.

    • kuka.saa.kostaa

      Kortekallion sisko, tod.näköisesti viaton huumevälityssyytösten kohde, joutuu rahoittamaan Aarniodilemmaa koko perimänsä maatilan arvolla, arvelen.

    • Koettu

      Usea asianajaja oli samaa mieltä asiakkaan kanssa. Tuomarit olivat kuitenkin eri mieltä.
      Asianajajat eivät ota mitään vastuuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1354
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      874
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      722
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe