Irti yksipuolisesta ihastuksesta

Moi. Avaudunpa nyt sitten tänne. Olen ollut kauan ihastunut mieheen. Toivonut ja odottanut, vaikea sanoa edes, mitä. Varmaan sitä että kohdataan ja jutellaan ja tarina jatkuu. Mutta tällaista tilaisuutta ei ole tullut. Muuta kuin että olen kyllä ottanut yhteyttä mieheen ja kertonut asiasta. Mies ei sanonut tunteneensa samoin, mutta sanoi että voidaan hänen puolestaan tutustua. Mutta eipä mitään ole tapahtunut.

Olen onneksi sisuuntunut ja ajattelen yhä enemmän, etten kuluta elämäni päiviä mokomaan. Jos on kiinnostunut takaisin, tulkoon sanomaan.x) Jos ei, niin ei sitten.

Nyt olen tajunnut vihdoinkin, että asia ei voi mennä niin että minä päivästä toiseen odotan ihmettä ja osoitan hyväksyntääni tuolle miehelle. Onko samoja kokemuksia? Miten päästä irti epämääräisestä roikkuvasta ihastuksesta?
171046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Minulla täysin sama tilanne. Ajan kanssa siitä pääsee eroon, kaikki kuihtuu aikanaan. Pitää vain vältellä paikkoja, joissa voisi törmätä. Ei ota enää mieheen yhteyttä...

Äänestä
  • Niinpä!

    Äänestä

Hassua 16 v sitten olin ihastunut yhteen työpaikan mieheen tänä v, täyttää 50 v silloinkin vaa katsottiin vähän pidempään toisiamme mutta kemiaa oli sen vaistosivat kaikki kumpikin oli varattuja lähdin pois paikkakunnalta oli vaan näkeväni äsken hänen kävelevän täällä :) siksi muistui

Äänestä

on kokemusta...kyllä se vuosien mittaan kuihtuu,kun ei ole enää yhteyttä,eikä nää toista eikä itse mene paikkoihin,missä voisi törmätä...mutta miksi just naiset jää tälläisiin niin tiukasti..?? miks naisilla on sellaset tunteet??

Äänestä
  • No yks mieskin.

    Äänestä

  • lisään vielä,että minulla ainakin meni monta vuotta tajuta se asia,ettei mies tunne samoin minua kohtaan,mitä minä tunsin :) sen jälkeen,kun lopulta sen sisäistin,ymmärsin miten typerää on kuluttaa hetkeäkään hänestä unelmoimiseen,ihmiseen,joka ei todellakaan kuluta aikaansa samoin vaan silläkin hetkellä elää elämäänsä jossain muualla....mutta se vei aikaa...osaapahan vastedes suhtautua eri tavalla...miehiin :)

    Äänestä

  • Tuttujuttutuo kirjoitti:

    No yks mieskin.

    Kuka mies olet, joka ajattelet tuolla tavalla jostain naisesta kuin ap?

    Äänestä

  • Niinpä, puhut asiaa nm. eikivaaollenkaan. Oppia ikä kaikki.

    Äänestä

Samoja mietteitä täällä, elämää jo kokeneella viiskymppisellä naisella. Mikä hitto siinä on, että pitää roikkua jossakin miehessä, joka ei selkeästi ilmaise samanlaisia tunteita - paitsi silloin harvoin, kun jossakin kohdataan!?
Olen miettinyt asiaa lähes päivittäin. Ehkä se johtuu siitä, että tuossa miehessä on minulle haastetta ja olen aina tykännyt "päihittää" tielleni tulleet haasteet. Ei siinä, onhan hän muutenkin kiehtova, mutta järkeni sanoo, että ollaan ihan liian erilaisia; tuli- ja vesimerkki eivät pitkän päälle tule toimeen keskenään.
Silti odotan edelleen, että hän ottaisi yhteyttä...
Olen kuitenkin sitä mieltä, että aikansa kutakin. Asioilla on tapana järjestyä ja tämäkin menee lopulta niin, niinkuin on tarkoitettu. Kaikki muukin on tähänastisessa elämässäni noin mennyt.

Äänestä
  • Niinpä, mitäpä sitä odottelee, jos ei vastapuolelta tule samaa rakkaudenosoitusta. Ei kannata tyytyä sellaiseen. Näinhän se on, tarkoituksensa eri tapahtumilla.

    Äänestä

Mitä puhuitte ? Onko miehellä yhteystiedot ?

Ainakin hän ei ole kertonut minulle tunteistaan tai että olisi mukava tutustua. Jotain katseita on ollut ei muuta.

Äänestä

Hyvä, onhan tuo keino selvittää ihastuuko nainen hetkeksi vai rakastaako oikeasti ?

Äänestä

Muistutuksena kaikille, jotka tiedätte jonkun olevan ihastunut sinuun mutta et ole itse häneen: jos ihastunut kertoo asiasta sinulle, sano suoraan, ettet itse tunne samoin. Inhottavinta on jättää sanomatta ja tilanne jää epämääriseksi toisen kannalta. Toivoisin itse myös sitä, että ei anna mitään toivon kipinän aihetta toiselle varsinkaan pnkittääkseen itseään toisen ihailulla. Tässä oli hyvä juttu ->
https://www.eliittikumppani.fi/blogi/yksipuolinen-rakkaus

Äänestä

Sun kandee hankkiutuu ens eroo siit sun mustiksest miehest ja vasta sit alkaa paneen.

Äänestä
  • Joo kanaattaa panna esim wc-ankkaa sen aamumuroihin.

    Äänestä

On kokemusta. Mulla tarina eteni hiukan pidemmälle .
Pleijeri pelasi tunteillani ja ponkitti ekoaan jä jätti pitkäksi aikaa semmoisen entä jos tilanteen mieleen pyörimään.
Tormäsimme sitten monen vuoden jälkeen uudelleen jossain ja se saakelin sika alko pelailla pelejä uudestaan.
Tälläkertaa tosin niin että huomasin ajoissa etten oo ainoa kohde.
Lyöttäydyin yhteen sitte parin muun kohteen kanssa ja vedätettiin sitä miestä yhteisellä juonella vuorostaan.
Ja tyyppi meni vipuun.
Äikis tuikkis sille.

Eli minun mielestäni miehen pitäis ilmaista suoraa että ei kiitos nopsaan tai naisen näpäyttää takas kostoksi unohtaakseen.

Semmoinen pakomielteinen toisessa roikkuminen on karmeaa mutta biologia peräistä varsinkin nuorena ko etsitään lisääntymis ja perheenperustus kumpania ja lajimme säilyvyysb rakentunu siihen.

Ai saakeli ko pitääki mennä vasten normaaleja tarpeitaa ko se toinen ei haluakkaa ko yhen pytyn lisää valloituksiinsa hetken huviksi pyörittäen useampaa peliä yhtä aikaa tai torjuu kokonaan koska ei vaan oo kiinostunu ja itse uskoi loytäneensä perheenperustajan ja rakkauden mikä on ikuista. Juuri niiku kaikkissa rakkausromasneissa ja elokuvissa käy. Lisääntymiseen liityvät hormoonit ovatb se syy j(otka onvat niinku huumeita) jotka pitää siinä toisessa kiinni. Se on riippuvuus ongelma niinku kaikki muutki ja vaatii ponistelua ja töitä irrottaa ote..
Tämän lisäksi voi olla vielä mm irtipäästämisen tai hylätyksi tulemisen pelko joka ei helpota asiaa yhtää.

Äänestä
  • Tärkeitä pointteja, kiitos että kirjoitit. Että ärsyttää tuollaiset pleijerit, grr! On niin väärin toisen kannalta, jos jättää roikkumaan asian. Mieluummin just selkeä ei tai sitten kiinnostus täytyy olla molemminpuolista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sisuaa kirjoitti:

Moi. Avaudunpa nyt sitten tänne. Olen ollut kauan ihastunut mieheen. Toivonut ja odottanut, vaikea sanoa edes, mitä. Varmaan sitä että kohdataan ja jutellaan ja tarina jatkuu. Mutta tällaista tilaisuutta ei ole tullut. Muuta kuin että olen kyllä ottanut yhteyttä mieheen ja kertonut asiasta. Mies ei sanonut tunteneensa samoin, mutta sanoi että voidaan hänen puolestaan tutustua. Mutta eipä mitään ole tapahtunut.

Olen onneksi sisuuntunut ja ajattelen yhä enemmän, etten kuluta elämäni päiviä mokomaan. Jos on kiinnostunut takaisin, tulkoon sanomaan.x) Jos ei, niin ei sitten.

Nyt olen tajunnut vihdoinkin, että asia ei voi mennä niin että minä päivästä toiseen odotan ihmettä ja osoitan hyväksyntääni tuolle miehelle. Onko samoja kokemuksia? Miten päästä irti epämääräisestä roikkuvasta ihastuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu