Halla-aho on kuulemani mukaan...

PieniMiesKoneeseen

...sivari ja aseistakieltäytyjä.
Olen viime aikoina miettinyt, miten tällainen mies voi ajaa isänmaallisia arvoja, kun kerran on vierittänyt siltäkin osalta vastuun maamme ja kansamme suojelemisesta muille?
Olen aina kuvitellut että ns. Halla-aholaiset, eli jyrkimmät perussuomalaiset mielellään pukeutuvat armeijan voimia kuvaaviin vaatteisiin (maihinnousukengät, -takit ja maastokuvioidut housut), sekä kantavat joko koruina tai tatuointeina Suomemme sotavoimien tunnusta leijonaa.
Miten tämä kaikki on sopusoinnussa sen kanssa, että heidän ns. johtajansa ja esikuvansa on kieltäytynyt itse sotapalveluksesta?
Vai onko tässäkin kyseessä jonkinlainen takinkääntötemppu, jollaisia perussuomalaisilta on ennemminkin nähty?
Voisiko tähän ASIALLISESTI vastata joku sellainen, joka oikeasti ymmärtää ko. aatteen ja osaa uskottavasti selittää tämän minulle, ihan tavalliselle oriveteläiselle nuorelle miehelle, joka astuu ensi tammikuussa ilmavoimiin asepalvelusta suorittamaan?
Tämä ei siis ole provo.

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MiesMaaltaUudeltamaalta

      Tietääkseni Halla-ahon pääharrastuksiin kuuluu ammunta, joten ei voi olla aseistakieltäytyjä. Hän on katunut sitä että nuorena miehenä ei mennyt armeijaa käymään. Elämä on valintoja joita kukin tekee ja ei ihmistä pidä tuomita siksi ettei ole käynyt armeijaa. Esimerkiksi en minäkään ole vaan kuulun varareserviin (en siis ole myöskään sivari). Isänmaata kun voi palvella myös ilman armeijaa käymällä. Tosin omalla kohdallani koska isäni oli vääpeli ja sotaveteraani niin sain kyllä sotilaallisen kasvatuksen jo kotona ja tiedän paljon aseista, niin ei tarvitse käydä armeijaa ja kyllä sitä isänmaanpuolustamiseen sodan aikana voi osallistua aseissa ilman sitä armeijaa. Niin ja eihän nuo armeija ajatkaan ole kun muutaman kuukauden mittaisia. Pelaa vaikka tietokone peli simulaattoreita niin hyvin voi niissä jo oppia nykyajan sodankäyntiä ja sitä simulaattori kolutusta se nykyajan koulutus siellä armeijassakin alkaa olemaan. Ainut vaan että nukutaan samassa huoneessa. Niin ja kyllä sitä sivarikin voi aikuistuttuaan muuttaa ajatusmaailmaa isänmaallisempaan suuntaa. Turha sitä koko elämäksi on tuomita ketään, jos on tehnyt valintoja kutsunta iässä. Esimerkiksi itse oppisin ajamaan panssari vaunua, parin päivän koulutuksessa, no toisaalta täällä maataloudessa joudun ajaa monenlaista vempainta :D Vaikka sisi en ole päivääkään ollut armeijassa niin koneita ne on ja ampuminen ei ole kovin vaikeaa, sen oppii jo ilmakiväärillä perusteet. Tosin Halla-aho taitaa kyllä ampua ruuti aseilla harrastuksena, niin olen asian käsittänyt mitä olen lukenut. (ps. en ole perussuomalaisten jäsen ja en minkään muunkaan puolueen jäsen.)

    • HaaveenaLentäjänUra

      Kiitokset asiallisesta vastauksesta.
      Tuo antoi ajattelemisen aihetta vaikkei ehkä
      aivan tyhjentävästi vastannut kysymykseeni.
      Mukava kun joku kuitenkin osaa keskustella fiksusti tällaisiin voimakkaasti mielipiteitä jakaviin kysymyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe