2/17 aloittanut palveluksen. Kysymykseni on, että millaisen ihmisen kannattaa pyrkiä AUKkiin ja millaisen jättää pyrkimättä?
Olen koulussa erittäin menestynyt ja yliopisto alkaa vasta seuraavan vuoden syksyllä, eli opiskelut eivät olisi periaatteessa este olla vuotta.
Kuitenkin jo alusta saakka on tuntunut ikävältä olla kaukana kotoa ja totutella armeijan menoon, joten onko aukkiin järkevää pyrkiä?
Saako sieltä mitään etua tulevaisuuteen ja jääkö myöhemmin harmittamaan että tuli oltua vain puoli vuotta?
Mitenkään johtajaksi en kyllä itseäni tunne ja kuntokin on suunnilleen keskinkertainen, joten kannattaisikohan pyrkiä puolen vuoden hommiin vai aukkiin?
Niin ja aion kyllä mennä sinne mihin käsketään, mutta jo alussa olisi hyvä olla ajatusta asiasta jonka voisi kouluttajille kertoa kun alkavat kyselemään...
Kannattaako AUK?
6
5501
Vastaukset
- SurkeaIntti
Kannattaahan se jos haluaa tuhlata elämästään lisää aikaa turhuuteen...
Voin kertoa kokemuksesta, ettei siitä ole mitään hyötyä työelämässä eikä missään muuallakaan, kuin ehkä jossakin pubissa kaljaa kitatessa jankuttaa paskaa.
- Anonyymi
Näin on. Ja sielläkin pubissa pidetään vain idioottina kun ei muusta osaa puhua . Saattaa saada turpiinkin.
- Salpa
Jos Aukkiin pyrkii, on syytä olla tavoitteena päästä Rukkiin.
Loppujen lopuksi, jos aikaa on käytettävissä armeijaan, kannattaa se käydä kunnolla. Rukissa pääsee tutustumaan oman saapumiseränsä parhaaseen 5%, eikä se ole ollenkaan huono kokemus. Parhaat verkostot alkavat muodostua jo siellä ja siitä todellakin voi olla jonain päivänä etua siviilissäkin.
Toki on niin, että pientä halua johtajuuteen tai ainakin menestymiseen pitää olla jos Aukkiin pyrkii pääsemään. Pieni määrä nörttiyttä on sitten vain hyväksi Rukkiin pyrkiessä, eikä siellä kaikki koulutettavat tehtävät edellytä alaisten "käskyttämistä", vaan näkemystä, osaamista ja itsenäistä päätöksentekoa.- Anonyymi
Siis käydä kunnolla? Siellähän annetaan arvosana siitä palvelusta. Sama sille mitä hommia teet. Ei niitä nykyaikana kukaan arvosta, kun jokainen tietää sen intin heikon tason.
Itse jätin johtajakoulutuksen väliin, koska sinne hakeutui se heikoin aines vapaaehtoisena. Minua siis kysyttiin sinne. Mutta saipahan joku luuseri paikkani. Näki siitä sinne lopussaan vapaaehtoisista rillioäistä ja finninaamoista valitusta porukasta, että heidän kanssaan ei sotaan kannattaisi lähteä. Varma kuolema. Juuri ne penaalin ei niin terävät kynät ja huonoin kunto, mutta näitä lukion puupäitä joilla ei käytännön osaamista ja -järkeä sinne hakeutui. Tämä oli kyllä jo 90-luvulla.
Peri eissua kriha-tehtäviin on sitten tullut heitettyä. Samaa paskaa oli nekin, mutta tulipa käytyä ja suhteellisen helppoa rahaa. Se jo on jotain CV:ssä. - Anonyymi
Näkemistä, osaamista ja itsenäistä päätöksentekoa ei nörtit osaa. Säälittävää tasoa sinne ruukkiin menee. Pitäisi taas alkaa pakottamaan se OIKEA porukka sinne, niin ei niitä yliopiston ällisköjä jouduttaisiin ottamaan, kun ei muita saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1504916- 1883973
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1223639Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia452940- 1381896
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441697Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.321430Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631404Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261309Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211281