aloittamisesta - yksinkö Stalin?
Ketkä päättivät Talvisodan
25
485
Vastaukset
- hohhoijaata
Oli siinä meidän oma ulkopoliittinen johtommekin ja ehkä Englanti syöttämällä johdollemme vääriä tietoja neukun aikeista ja päättäväisyydestä.
- kummeksuttaa
Kaikkia Talvisodan taustoja ei vielä ole avattu eikä varmaan silloin aikanaan edes arkistoihin kirjattukaan. Eikä muuten koskaan avatakaan.
- Talvisota-on
selvitetty perin pohjin alkuineen loppuineen.
Suljettuna on vain Kremlin arkisto. Muut venäläisetkin arkistot on voitu tutkia. - PerusTotuusMuistettakoon
kummeksuttaa kirjoitti:
Kaikkia Talvisodan taustoja ei vielä ole avattu eikä varmaan silloin aikanaan edes arkistoihin kirjattukaan. Eikä muuten koskaan avatakaan.
Mannerheimin natsiaate vaati että Suur-Suomi täytyy saada ja Itä-Karjalan etninen puhdistus. Erkko painosti maan sotaan Mannerheimin viittauksesta. Jatkosodassa se sitten pantiin toimeen tuhoamisleireillä. Mannerheim käski näännyttää ja Erkon miehet varastivat kans.väl. Punaisen ristin ruoka lähetykset.
- Yksin.päätti
Täysin yksin päätti. Mistään merkittävästä ei päätetty ilman hänen lupaansa. Vastustajat menettivät päänsä heti ja välillä ei tarvittu sitäkään. Berija loppuvaiheessa piti huolen käytännön toimista ja nautti siitä. Lähes yhtä julmia olivat päänsäkin menettäneet Buharin, trotski jne. Molotov ja Kuusinen tottelivat kiltisti, mutta heidän omaisiaan olikin panttina Siperiassa.
..kannattaa miettiä Stalinia. Stalin murhautti tuhansia armeijan upseereita, kirjoitti tuhansia teloitusmääräyksiä, harjoitti terroria, joka kohdstui keneen tahansa. KGB:llä, NDKV:llä ,oli vangitsemiskiintiöt.
Neuvostoliitto eli orjatyöllä, hirmuvallassa. On käsittämätöntä , että despootti johtaja pystyi tekemään murhatöitään. On selvää, että Neuvostoliitossa ei ollut mitään järjellistä johtoa. Talvisota oli Stalinin "agressioita", kuten Jeltsinkin kommentoi...- sEfIHRI
Tuo viesti on täysin sääntöjen vastainen. POISTETTAAN KOHTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- PäättäjätMoskovassa
Kysymys kuuluu aloittajalta: " Ketkä PÄÄTTIVÄT talvisodan?
Talvisodan lopettamisesta päättivät 12-13-maaliskuuta 1940 Moskovassa - Risto Ryti, J. K. Paasikivi, Rudolf Walden ja Väinö Voionmaa. Neuvostoliittoa edustivat Vjatšeslav Molotov ja Andrei Ždanov. Stalin ei osallistunut suomalaisten kanssa käytyyn talvisodan "päättämiseen".- iLIMAMUUTA
tÄMÄ VIESTI PITÄÄ POISTAA??!!
- andreipetroskoista
Suomen valkobandiitit tekivät raukkamaisen hyökkäyksen rauhallista kylää vastaan Mainilassa!
Toveri Josif Stalinin oli pakko puolustautua koska valkoiset verikoirat alkoivat tekemään ns. Suursuomea ja yrittivät valloittaa Äitivenäjän! Suomalaiset myöhemmin tuhosivat raukkamaisesti väijyksistä koko uljaan ukrainalaisen 44 divisioonan Suomussalmella. Mutta urheat puna-armeijan sotilaat eivät lannistuneet vaan puolustautuivat ja löivät valkolahtarit takaisin ja voittivat suuren isänmaallisen sodan!- TuttuaJuttua
Falseflag'n käypäsyyttää on toteutettu kautta juutalaisen historian - aina näihin päiviin saakka ..
- Talajuut
Juu.talaiset.
- andreipetroskoista
Da, kylla se on niin että me voimme ottaa Suomen milloin haluamme. Suomen armeijalla ei ole edes ammattimaisia taisteluosastoja niinkuin meillä on monissa taisteluissa kouliintuneita miehia. Suomen ns. sotilaat ovat pelka vitsi kun ammattisotilaat alkavat toihinsa.
60 Hornettihavittajaa ei paase edes ilmaa kun 600 Suhoita tulee vierailulle tarvitaessa!
Saksalaisen vanhat Leopartit panssarit ovat leluja Venäjän uusille taisteluvaunuja vastaan!
Mitä ihmetta te suomipojat oikein kirjoitteletta taalla russiaa vastaan?
Eika teita auta kukaan, ei nato, ei eu, ei ruotsi. Olette kuin Krim. Olkaa siis kunnioittavasti.- Sami.Suomesta
Kiitoksia sinne Tampereelle. Ehkä sinusta vielä persu tulee, muihin puolueisiin noin huonoilla feikkaustaidoilla ei ole asiaa. Eikä tamperelaisia kukaan ole koskaan ottanut vakavasti, heitä itseään lukuunottamatta.
- kokokööri
kasaarit
- mitesseolikaan
Entäpä se seuraava sota? Alkoiko jatkosota vai jatkuiko alkusota?
Kukapas sen aloitti ja lopetti? - beethooven
Suomen armeija oli jo valmiina Kannaksella lokakuusta lähtien v. 1939. Vielä odottamassa mukamas yllätys-sodan alkamista Neuvostoliiton rajavartiojoukoilta myös.
Olihan siinä sotaa aloittamassa myös Hitler. Sitä nimeä vaan ei oikeisto häveliäisyyssyistä kovin halukkaasti mainitse kun kyseessä on hengenheimolainen.
- Oikaisu
Hitler ja Natsi-Saksa ei ollut oikeistolainen vaan kansallisSOSIALISTINEN. Oikeistolaisuus on yleinen väärinkäsitys.
***
Stalinia koskevassa Ylen dokkarissa jokunen päivä sitten tuli esille, että Stalin vihasi Hitleriä, koska piti häntä Stalinin kilpailija Trotskin tukijana. Stalin levitti kommunistisessa maailmassa vihaansa Hitleriä kohtaan.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/11/03/historia-stalinin-ja-trotskin-taistelu
***
Yhteisestä aloitteesta ja sopimuksesta 2 sosialistivaltiota, Natsi-Saksa ja NL, aloittivat 2. maailmansodan kaikkine kauheuksineen.
***
NL ja Venäjä on halunnut puhua 2. Ms vastustajistaan fasisteina häivyttääkseen kiusallisen yksityiskohdan - Natsi-Saksan olleen sosialistivaltion.
- huono.systeemi
Stalin päätti kaikesta. Se on diktaattorin kohtalo. Itse on asemansa luonut.
Nyt siellä päättää asioista Putin. Järjestelmä vain hieman monimutkaistunut.- Observateur_1
Ulkomaisten puolueettomien tutkijoiden arvio on että Talvisota pelasti jatkossa Leningradin ja kaikki liittoutuneet natsien voitolta. Suomi oli manipuloitu itsenäisyydestä lähtien Saksan ja natsien raiteelle. Myös rehelliset nykysuomalaiset kiittävät Josif Stalinia jolle olemme paljon velkaa...
- Alkupaukku
NL yritti MR-sopimuksen kaltaista liittoa 1935 myös länsivaltojen kanssa, mutta ei saanut näiltä lupaa puuttua pienempien naapurimaiden asioihin.
- tekohurskaita.ovat
..... mutta ei saanut näiltä lupaa puuttua pienempien naapurimaiden asioihin. ...
Eivätkö Englanti tai Ranska ole koskaan puuttuneet pienempien maiden ja kansojen asioihin ?
- siltävähänvaikuttaa
Englanti kumppaneineen oli suuressa osassa talvisodan syttymiseen liittyen?
http://magneettimedia.com/suomi-lansivaltojen-uhrina-stalinille-vuosina-1939-1940/
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694452TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153523Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3281886Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241776Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681507
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468