Pelastakaa Kölvi -kansanliike perusteilla

Tule sinäkin mukaan hyvän asian puolesta: pelastetaan Kölvi lahtipenkistä.

Jo riittää ihmisten ylivalta. Kölvillä on oikeus elää.

Pelastetaan Kölvi yhdessä.
20426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mene ostamaan se itsellesi äläkä täällä uhoo.

Äänestä

Todellakin.

Kölvi-Lounatuuli toimi lajilleen tyypillisesti, joka asia pitäisi jokaisen ihmisen ymmärtää.

Mikäli Kölvi lopetetaan, asia ei mene kuin ihmistuomioiden kohdalla: "varoittavana esimerkkinä muille samanlaisille", sillä sonnit käyttäytyvät sonnien tavoin ja mikäli joku uskalias taas jälleen ehdointahdoin laittautuu karja-aitauksiin, käy hänellekin mahdollisesti yhtä huonosti, kuin nyt mainitulle miehelle.

Siksi Kölvin teurastus nyt tapahtuneen johdosta olisi epäoikeudenmukaista. Ei ole mitään järkeä lopettaa sitä juuri tämän tapahtuman syystä, sillä aina tulee lisää puskuri-sonneja. Se on niiden olemus, suojella omaa laumaansa.

Käsittääkseni syy ei myöskään ole Ängön maatilan, sillä sen karja oli omassa aitauksessaan ja ulkopuolinen tunkeutui aitojen sisään, näin olen asian ymmärtänyt. Kölvin lopetus olisi kuin maatilan omistajien syyttämistä asiassa, joka käsittääkseni ei mitenkään ole heidän syytään.

Ei tarvita varoituskylttejä. Jokaisen tulee muutoinkin ymmärtää, että missä on aita / ovi / portti, sitä ei luvatta ylitetä. Siellä on toisen koti. Ei vieras ihminen sille puolen, eikä esim. aidattu eläin tällepuolen.

Asiaa ei tarvitse tikkukirjaimista vääntää. Tämä kuuluu yleissivistykseen.
.

Äänestä

Siis mitä, mitä ! Eikös lehmiä ja sonneja kasvateta syötäväksi. Ei nyt kannata tähän niin kovin tunteellisesti suhtautua. Sonneja menee ja sonneja tulee. Sonni on kuin linja-auto. Kun yksi lähtee, toinen jo on tulossa...

Äänestä
  • Juuh, kyllä. Tämä on vain hiukan eri tilanne. Nyt ei ole kysymys ruokateurastuksesta.

    Lounatuulen teurastus siirtäisi "syyn" tapahtuneesta, eli osoittaisi tilan omistajien syyllisyyttä tapahtuneeseen. Näin ei ole.

    Samaten se olisi syytös sonnia itseään kohtaan, aivan kuin kyseessä olisi jonkinlainen poikkeavasti käyttäytynyt "tappajasonni", joka nk. olisi etsinyt ulkopuolisen uhrinsa. Näin ei ole.

    Olisi tietysti helppo ratkaisu "lopettaa sonni", mutta se ei olisi moraalisesti oikein. Ei sonnia itseään kohtaan, joka käyttäytyi omalla laitumellaan sonnin tavoin. Ei sonnin omistajia, eli karjatilaa kohtaan, joka ei millään tavoin ole syyllinen tapahtuneeseen.

    Syy tapahtuneesta on yksin miehen itsensä. Hänen tekonsa, ilmeisesti toistuva, luvaton tunkeutuminen toisten maalle, karja-aitaukseen, jossa tiesi olevan isoa karjaa, vaikuttaisi näin vieläkin enemmän vahingoittavasti mainittua karjatilaa ja sen eläimiä kohtaan, jotka vain rauhaisasti märehtivät omalla niityllään. Lounatuulen puoliso oli juuri saanut vasikoita.

    Lounatuulen suojeluvaisto oli vahva. "Eihän mies voinut sitä tietää!" Ei niin. Juuri siksi hänen ei tietentahtoen olisi pitänyt laittautua toisten omistaman karjatilan aitauksen sisään, jonka olosuhteita hän ei edes voinut tietää.

    Valitettava asia, että miehelle kävi noin huonosti, mutta syyn siirtäminen asiassa viattomille ihmisille ja heidän eläimilleen, olisi hyvin väärin. Siksi Kölvi / Lounatuulta ei nimenomaan tästä syystä saisi lopettaa.
    .

    Äänestä

Kansaliike- vapautetaan lehmät ja sonnit luontoon ja metsiin kirmailemaan.

Äänestä

Kylllä minä tulen siihen kansanliikkeeseen kun sitä viedään teurasautoon.Säkki päähän niin
tulen vääntään hännästä.On niitä ennenkin kuljetetttu.

Äänestä
  • Lounatuuli edusti maatalousnäyttelyssä Ikaalislaista karjanjalostusosaamista.

    Äänestä

Lounatuulen" puoliso" saanut juuri vasikoita. Puhutaan kuin ihmisestä.

Äänestä
  • Eläimet tuntevat syvää kiintymystä nk. puolisojaan kohtaan. Monet eläinlajit, esim. linnut ovat nk. yksiavioisia, eli valitsevat puolison. Lehmien rakkauselämä en tarkemmin tunne.

    Eläimet ovat älykkäitä, jopa linnuilla on yksilöllinen persoonansa ja käytöksensä.

    Olen eläinsairaalassa nähnyt kukon jonka lempikana oli kuollut ja murtuneemman näköistä eläintä en ole nähnyt. Raukka oli syönyt hiekkaa suruunsa.

    Eläinsairaala hoiti fyysisen puolen, hiekat pois, mutta kukon koko olemus kuvasti syvää surua: heltta roikkui, kaikki roikkui.
    .

    Äänestä

Yksi tyhmä, kenties duunarisuvun ihminen joka on mennyt suljettuun aitaukseen onkin joutanut poistoon...

Äänestä
  • duunarit ne on rakentanut kaikki suomen kaupungit, muuten täällä ei olisikaan muuta kuin paskakasoja siellä ja täällä.

    Äänestä

Eli pysykööt niissä kaupungeissaan eivätkä työntyisi muiden suljettuihin aitauksiin!

Äänestä
  • Tuollaisella vajakkilässytykselläkö vajakit aikovat sonnin elämää jatkaa,
    löytyykö vajakeilta tekoja ja rahaa?

    Äänestä

Mihin sitä rahaa nyt tarvitaan??

Äänestä

Olinpas tyhmä, tietysti rahaa palaa kun maanomistajan / maanomistajien uusittava aitansa sellaisiksi (mallia Berliinin muuri tms) että pitävät tyhmätkin ihmiset ulkopuolella.
Ja siihen ei pieni rahamäärä riitä!

Äänestä
  • Vajakki tietää nuo hommat.

    Äänestä

Onko tietoa, onko Kölvi vielä elossa, vai ehkä sittenkin jo autuaammilla laidunmailla, mikä olisi selvä oikeusmurha? Ei saa sonni rauhassa laiduntaa haaremissaan...
.

Äänestä

IS:n uutisen mukaan Lounatuuli on tänään lähtenyt autuaammille laidunmaille.

Baibai Lounatuuli!
.

Äänestä

Ihmettelen näitä poistoja. Täysin asiallinen viesti. Mutta kaikenlaista herjaavaa Hoikkala-paskaa Aller-Ruotsi24 Viemäri sen sijaan pitää sääntöjenmukaisena.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PelastetaanKölvi kirjoitti:

Tule sinäkin mukaan hyvän asian puolesta: pelastetaan Kölvi lahtipenkistä.

Jo riittää ihmisten ylivalta. Kölvillä on oikeus elää.

Pelastetaan Kölvi yhdessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu