Vene Kalaisa 8 varustettuna yläohjaamolla. Se ei kuitenkaan toimi. Mistä saa apua?
Yläohjaamo ongelma
Ohjaamo-ongelma
18613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Laita se toimimaan.
Yläohjaamohan toimii vaikka joku seinämä puuttuisi, tuulee vain enemmän. Älä anna sen häiritä. Mutta jos lattia on pettänyt kabiinin suuntaan niin se tosiaan tekee yläohjaamosta toimimattoman. Silloin voi virittää pari lautaa reunojen väliin jos ne ovat ehjät, joilloin yläohjaamo toimii taas. Voit istua laudoilla ja heilutella jalkoja kabiinin puolella. Tällöin sadekelistä voi olla haittaa ellei pidä kosteista olosuhteista hytissä. Jos näin on, ei auta kuin kuin korjata yläohjaamon lattia, ja ylähjaamo toimii taas!
Jospa kysyjä tarkoittaa että ruori, sähköt ym ei toimi yläohjamossa. Itsellä ei voi konetta käynnistää yläohjaamosta, sähkövikojen vuoksi (Virtalukko vaihdettava). Myös kaikki mittaristot ovat näyttämättömiä eivätkä näytä mitään yläohjaamossa (kosketukset läpikäytävä). Tosin itsellä ruori toimii, kunhan käynnistää koneen ensin veneen sisältä.
En tiedä muuta apua, kuin että itse pitää korjata. Jos hinnoista sovitaan, niin voin tulla korjaamaan aloittajallekin.
Laita nyt ensin oma yläohjaamo kuntoon, ennenkuin tarjoat asiantuntemustasi muille.
Onko tuo luettelosi toimimattomista flaykkaritoiminnoistasi mielestäsi hyväkin referenssi?
Nauroin kippurassa kun luin kyönäinon kirjoituksen.Juttu lentää.
Suomen oloissa vaihtuvissa kylmä/lämmin, on aivan tavallista, että kosketushäiriöitä tulee. On vähän kuin määräaikaishuoltoon liittyvää peruskauraa. Jo aurinko paistaisi kuin Espanjan aurinkorannoilla, ei varmaan vikojakaan olisi.
Kosketushäiriöitä on kaikkialla, missä "kosketellaan", ilmastosta riippumatta.
Onpa ruma vene!
Aloittaja varmasti tarkoittaa sitä, ettei venemalli toimi yläohjaamolla koska se nostaa painopisteen ylös ja veneestä tulee vieläkin kiikkerämpi.
Sahaa pömpeli pois.
Kyllä yläohjaamo tietyissä tilanteissa toimii. Esimerkiksi erityisen humalassa ajaessa tuulenvire pitää hieman virkeämpänä. Tätä sopii myös kompensoida kahviliköörillä.
Siis Kalaisa 8 ei toimi, vai sen yläohjaamo ei toimi? Toimiiko alaohjaamo? Vai tarkoitatko "ei toimi" ettet saa kalaa veneen nimestä huolimatta? Toimiiko oma yläohjaamosi?
Tietääkseni Kalaisa 8 veneessä (siis malli jossa on kajuutta veneen takana) ei ole vakiona yläohjaamoa. Jos jostain löytyy, niin jonkun on täytyny jälkeenpäin väsätä se sinne. Ja kytkennät saattaa olla miten sattuu.
Kannattaisi tarkistuttaa asia ammattilaisella, jottei satu kolaria vesillä, jos ohjaus lakkaa toimimasta alaohjaamostakin.
Kovin montaa kytkentää ei yläohjaamo tarvitse, mutta voihan se olla vaikea rasti kokemattomalle. Minimissään pitäisi saada nopeutta ja suuntaa vaihdeltua ja jos alkaa hifistelemään, niin äänimerkin piuha ja moottorin sammutusnappi olisi hyvä vetää sinne myös.
Jos leikitään ajatuksella, että yläohjaamo on joskus "toiminut" jollain tarkoituksenmukaisella tavalla eikä sieltä ole purettu mitään pois, niin kyse on vain perushuollosta, joka on koulutetun apinan hommaa. Tosin aloittajan tekstistä voisi päätellä, ettei hän ole ihan perillä siitä, minkä tai miten yläohjaamossa pitäisi toimia, joten annetaan hänelle hetki aikaa pohtia eri pyörien ja vipujen tarkoitusta :D
Riippuu millä tekniikalla ohjaus on toteutettu. Periaattessa neljä vaihtoehtoa. Hydraulinen, sähköhydraulinen, sähköinen, tai perinteinen kaapelivälitteinen ohjaus. Viimemainittu on toimintavarmin, mutta sisältää melkoisen kaapeliviidakon.
Mihin unohtui vaijeri-, tanko- ja ketjuohjaus?
Tässä keskustelussa on aika paljon wannabe -"veneilijöitä" (=Perseaukisia kaljakuppilan puolijuoppoja) jotka nurisevat huonoa osaansa omaan partaansa. Kiroavat kun ei itsellä ole varaa veneeseen, vaikka haluaisi veneen.
Äly ei vain ole riittänyt sellaisiin töihin, että nyt olisi venettä hallussa.
Siksi onkin mukava kateissaan jurputtaa oikeille veneilijöille, ja pyrkiä ainakin päivän saada aloittajalta pilatuksi, aloittajalla kun on vene, ja jurputtajalla ei.
Sekös jurputtajaa kismittää, kun aloittaja on alunperinkin ollut fiksumpi.
Varmaan noinkin, en sitä tiedä, mutta jos sellaisia on, aloittaja ilmeisesti kuuluu siihen ryhmään. Taidat sinäkin kuulua.
Ja bluffiin kuuluu että aloittaja ei osallistu keskusteluun millään lailla !