Kannattaisiko jo luovuttaa?

En enää kykene mihinkään. Milloin olisin.
Sama, mitä päätöksiä teen, teen vain tyhmiä ja sitäkin tyhmempiä päätöksiä.
Kun joudun selvittelee asioita, en niihin kykene. Aivoni lyövät tyhjää.
Jos koko elämäni on yhtä selviytymiskamppailua, niin kysyn,
onko tässä enää mitää mieltä?!

Olen järkyttävän hidas sitä paitsi tekemään päätöksiä. Kun viimein on saanut puristettua itestä voimia irti, niin aika on kulunut umpeen. En jaksa tämän tarkemmin selvitellä tilannettani.
Joka tapauksessa kaikki tulee kaatumaan sulaan mahdottomuuteen. Aivoni ovat päättäneet jumiutua. Mikään ei enää huvita, eikä mihinkään enää riitä usko.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syrjäytyneen_vanhempi

      Voisit yrittää hakea tukihenkilöä. Googleta tukihenkilö, niin saat tietoa.

      • Eivätkö nämä tukihenkilöt ole lapsia ja nuoria varten?
        Itse en ole syrjäytynyt, ainakaan vielä. Ihmeen kauan oon pystynyt olemaan ihmisten kanssa, vaikka viimeiset vuodet onkin ollu mieletöntä rämpimistä. Ystäviä en kuitenkaan tahdo kuormittaa omilla huolilla. Eiväthän he edes tiedä, missä mudassa uin.
        Ainoastaan muutamalle olen kertonut jotain ja he ovat rehellisesti sanoneet, ettei jaksa kuunnella niin raskasta tekstiä. Haluan säästää ystäviä, etten menetä niitä lopullisesti.
        Vaikeuksistani johtuen en jaksa olla aina hirveän sosiaalinen, mitä normaalisti olisin.


    • GudsBarn

      Rakas ystäväni, Luzer. Älä koskaan luovuta! Huuda Jeesusta avuksesi. Hän auttaa sinua.

      • Välillä se vain vaikuttaa nukkuvalta tuo Jeesus. Eilen sain muutaman asian etenemään. Pieniä asioita ne on normikunnossa olevalle ihmiselle, mutta minulle todella suuria ponnistuksia. Vielä on paljon ponnisteluja edessä päin. Mulla on taipumus pelätä pahinta, koska menneisyyteenkin kuuluu niin paljon monenlaisia epäonnistumisia ja takkiin ottamisia.


    • Ihme moderoija tuolla masennuspalstalla. Kaikki kirjoitukseni poistetaan, mutta muiden paljon rankemmat kirjoitukset saa säilyä. Minulla ei ole oikein mitään muuta kanavaa enää avautua, kuin tämä vanhoillislestadiolaisuuspalsta :(. Ihan samanlaisia kirjoituksia olen sinnekin kirjoitellut, mitä tänne, mutta sieltä ne putsataan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      3996
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2055
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1303
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      79
      1168
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1118
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1096
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1027
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      915
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe