asuntomessut ja majoituspaikat

Missäköhän voisi kohtuuhintaisesti majoittua asuntomessujen ajan Mikkelissä? Kävin tänään useita majoituksentarjoajia läpi ja kaikki myivät ei-oota. Kalustettua asuntoa etsiskelin. Valmiutta maksaa olisi 200-250 euroa viikolta kalustetusta huoneistosta, mutta 400-1000 euroa viikolta en aio maksaa. Joitain mökkejä oli vapaana kymmenien kilometrien päässä hintahaarukan sisällä, mutta muuta ei löytynyt. Joitain hintavampia hotellihuoneita löytyi. Mutta onko Mikkelissä niin pieni majoitustarjonta kohtuuhintaisesta majoituksesta, että se loppui jo?
19502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Sama ongelma on joka paikkakunnalla. Kohtuuhintaista majoitusta ei ole jos paikkakunnalla on joku suurempi tapahtuma - ja Mikkelissähän niitä on nyt monta samaan aikaan. Turusta sai alkuviikosta su-ma hotellihuoneen jos maksoi 400€, varsinaiselle viikonlopulle myytiin eioota (Ruisrock). Kokeileppa myös löytää sitä nohtuuhintaista majoitusta vaikka Porista (Suomiareena ja Jazz) tai Joensuusta (Ilosaari).

Olen hämmästellyt VR:n onnetonta osaamista näissä majoitusasioissa. Heillä makaa kesäisin makuuvaunuja tyhjillään, kun niihin ei ole kysyntää. Mikkelin ratapihallekin niitä mahtuisi useampi. Vaikkapa seuraavaksi kuukaudeksi.

Äänestä

Tuolla rahalla 200-250€ et asu missään viikkoa oli messut tai ei.
Tuolla summalla saa hätäisesti vaatimattoman hotellihuoneen viikonlopuksi normaalina viikonloppuna.

Äänestä
  • Kukaan ei ole puhunut hotelleista hienoine palveluineen mitään, vaan majoituspaikoista. Eli huoneesta, jossa on sängyt petivaatteineen ja suihku käytettävissä. Lyhytaikaisissa vuokrauksissa ihan normaali vuokra kalustettujen yksiöiden osalta on 200 euroa viikolta. Ei ole niin, ettei sellaisia olisi "missään", vaan sellaisia on Mikkelissäkin, mutta ovat vaan jo aika isolta osin varattuja. Hotelleissa on toki kalliimmat hinnat, kun niissä on käytössä palvelut ympäri vuorokauden. Mikkelistä saa halvimmat hotelliyöt ilman aamupaloja tällä hetkellä asuntomessujen ajaksi Hotelli Uusikuusta halvimmillaan yhteensä 55 eurolla per yö huoneessa, jossa saa majoittua 4 henkeä. Viikkohinta maanantaista sunnuntaihin siellä olisi 330 euroa. Se on edullinen hinta henkeä kohti, jos on 4 henkeä matkassa. Mutta sitäkin halvempia huoneistoja löytyy normaaleista yksiöistä ja kaksioista, jos vain löytää tarjoajan.

    Äänestä

  • Mikkelin Salosaaresta sai 4 kilometrin etäisyydellä keskustasta majoitusta 170 eurolla per viikko huoneissa, joissa sai majoittua 1-2 henkeä, mutta ne huoneet on myyty loppuun:
    http://www.esedu.fi/palvelut/asuntomessumajoitus

    Äänestä

Pihalle pääset telttailemaan tuolla rahalla jos osaat käyttäytyä. Saunasta lisämaksu.

Äänestä

Airbnb kannattaa katsoa?

Äänestä
  • Aika tyhjää on siellä Mikkelin osalta, samoin Forenomissa. Tai siis Airbnb:ssä on ollut asuntoja kohtuulliseen muutaman kymmenen euron yöhintaankin Mikkelissä, mutta ne on kaikki jo varattu. Eikä väki ole laittanut enempää asuntoja vuokralle, vaikka kaupungissa on kuulemma tuhansia tyhjiäkin asuntoja. Ilmeisesti Mikkelissä ei monilla ole tarvetta lisätuloille, vaikka asuntomessujen aikaan voisi tienata ihan hyvät lisätulot ylimääräistä huonetta vuokraamalla.

    Äänestä

  • Ei se ihan niin yksinkertaista ole. Kuka korvaa vahingot jos kaikki rikottu? Entä minne kuljetat omat sellaiset esineesi joita et halua jättää näpelöitäväksi. Muutama satanen on pikkuraha suhteessa riskeihin.

    Äänestä

  • On se silti aika yksinkertaista. Esimerkiksi Mikalo Oy:llä on reilu 3000 asuntoa Mikkelissä, joista osa on tyhjillään. Niissä ei ole esineitä näpelöitäviksi. Pitäisi vaan olla huoneissa sängyt ja joku tuoli ja pöytä, niin kelpaisi oikein hyvin kohtuuhintaiseksi majoituskohteeksi.

    Osa opiskelijoista harrastaa myös esim. huoneistojensa alivuokrausta kesäaikaan. Kelan tuet juoksee täysillä, ja majoittujista saa lisätuloja, jotka ei edes leikkaa Kelan tukia, kunhan toiminta pysyy pienimuotoisena. Ongelmana on vaan se, miten asuntoa tarvitseva löytää asuntoa tarjoavat, kun nämä eivät ilmoita itsestään.

    Äänestä

Teltan saa parilla kympillä, , jää rahaa vielä makuupussiin, patjaan yms. leirivarusteisiin ja ei kun Visulahteen yöpymään.

Äänestä

Eihän tolla rahalla olla edes viikkoa parkkiruudussa!!!!

Äänestä

Tori.fi löytyy paljonkin luhytaikaista kotimajoitusta !

Äänestä

Nuoriso-opisto Paukkula, edullinen, lähellä keskustaa. Yövyimme St Michel viikonlopun ko. majoituksessa. Majoitushintaan sisältyy myös aamiainen.

Äänestä

Lomakoti Mäntyniemi

Äänestä

Miksi tuota Mäntyniemeä ei ole listattu Visit Mikkelin sivuille ja hassua kun Paukkula tarjoaa huoneita vain ryhmille... ei oikein ole onnistunut majoituksen tarjoamisen osalta tämä kesä, vaikka isoja tapahtumia olisi....

Äänestä
  • Kyllä me ihan kaksistaan mieheni kanssa Paukkulassa olimme St Michelin aikaan ja niin olemme olleet edellisinä kesinäkin. Kannattaa tiedustella siltikin vapaita huoneita.

    Äänestä

Gesthaus Kirjalassa hyvä ja edullinen...

Äänestä

Kuovilan maatila matkailu on n.20 km Jyväskyläntietä.Melko hyvä mesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muualtatuleva kirjoitti:

Missäköhän voisi kohtuuhintaisesti majoittua asuntomessujen ajan Mikkelissä? Kävin tänään useita majoituksentarjoajia läpi ja kaikki myivät ei-oota. Kalustettua asuntoa etsiskelin. Valmiutta maksaa olisi 200-250 euroa viikolta kalustetusta huoneistosta, mutta 400-1000 euroa viikolta en aio maksaa. Joitain mökkejä oli vapaana kymmenien kilometrien päässä hintahaarukan sisällä, mutta muuta ei löytynyt. Joitain hintavampia hotellihuoneita löytyi. Mutta onko Mikkelissä niin pieni majoitustarjonta kohtuuhintaisesta majoituksesta, että se loppui jo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu