jos on rakastunut toiseen?
Mitä järkeä olla toisen kanssa
Ylsinkertaista
30800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Siinäpä juuri se: järki.
Ei tuossa ole järjellä jakoa.
No yleensä lapset yhdistää, ei osaa olla yksin tai sit pelkää ettei sais ketään toista.
Itectajusin et toi lääke vie mun unet ja halut. Toki samalla ehkä lamauttaa
Sanoppa muuta. Jos sulla ei ole parempaa tarjottavaa joten jää toisen kanssa? Kysyitkö syytä? Mitä tuolla toisella on parempaa kuin sulla? Jos sulla taas enempi rasitteita velkoja, ex:siä, lapsia, vai mikä tuon rakkauden estää? Mieti mitä sulla olisi tuotavaa tuolle rakkaudelle sieltä ne vastaukset löytyy.
No niin ..sanoppa se...
Ei järkee...👁 👁
Huolehdi vain omista asioistasi. Kukin tyylillään, en jaksa enää näitä samoja ketjuja päivästä toiseen. Tylsää juttua pukkaatte.
Joo ja toisen varat velat ja sairaudet ei kuulu millään tavalla. Ainut jos lapsia on ja toista ei kiinnosta ni sit ovi kii
Tuossa voi todeta faktan, että romanttiset tunteet kohdistuvat johonkin toiseen. Onko se järkevää toimia tunteiden mukaan on toinen asia. Joskus ihminen päätyy elämään kaksoiselämää joko irl tai esim. täällä. Se on kuluttavaa ja tuntee tekevänsä väärin kaikkia osapuolia kohtaan. Ehkä rakkautta on monenlaista ja tasoista.
olet ihastunut SE mee ohi
Onjoo. Mulla on romanttisia tunteita veljeä kohtaan, kukkia suklaata kynttilöitä. Muttei mitn seksuaalisia : D mut näköjään romantiikka on se joka ohjaa nykyään. Puhu vaan omasta puolestas omasta kulumisesta ja omista ongelmista.
Tuntus teennäiseltä asua jonkun lapsellisen miehen kaa yhessä ja esittää et on romanttista ja on kynttilöitä croisanttia ja aamucapoucino jos mies varsin loppuunkoluttu
Miksei jonkun yh-isän kanssa vois olla romanttista ,ei kai se lapsi tee ihmisestä toisenlaista ihmiseenhän sitä rakastutaan ,minua se ei ainakaan haittaisi jos hän olisi valmis tekemään myös yhteisen lapsen.Hänhän olisi jo osoittanut että on vastuullinen ihminen.En ymmärrä näitä juttuja.
Aloit kertoon mulle et rakastat ex vaimoos ja pidät sun nykypanoo ihanana sekoboltsina et tiedoksi mulle. Ni saiko vastata
Huvittaa myöskin mielikuva vanhasta hikisedtä nististä joka jotenkin selvis hengissä kun sai tyttären
Kun ei saa sitä kenet haluaa niin on otettava joku muu.
Olen miettinyt kohta viisitoista vuotta. Jaksaa päätä hakata seinään. Lopputuloksena masennusta ja alkoholiongelma.
Ota kuule ero , johan helpottaa.
Entä jos ei rakasta ketään. Toisessa vaihtoehdossa on turvaa ja tolkkua.
No mitä järkeä on kysellä toisten elämänvalintoja.
Se on hänen omansa ongelmansa. Ehkä se rakastunut kumpaaki tai kusettaja vain seksin toivossa😁
Se vaan että jos tietää ettei ole mahdollisuuksia toiseen niin koittaa päästä tunteista yli ja haluaa koittaa josko rakatuisi tähän uuteen vaihtoehtoon. Ei haluaisi kuitenkaan koko loppuelämää yksin olla.
Montakos vaihtoehtoa sinulla oikein on. Uus, toinen uus ja vielä vähän uudempi. Aloitus erotteli tunteet ja järjen tai sotki ne tai ihan mitä vaan. Niin aloitukseen, siinä ei välttämättä ole mitään järkeä tai siinä voi olla paljonkin järkeä. Yksi juttu on tärkeä muistaa kehenkään ei voi rakastua tai jotain rakastaa vain päättämällä tehdä niin, vaikka se voisi olla järkevää. Mutta muutoin sanoisin myös erään laulun, monipuolisia sanoja lainatakseni: never know, never know, neever know, neever know...
Eihän siinä järkeä olekaan. Mutta aina ei ne tunteet pelkästään riitä. Ja voi olla pelko siitäkin, ettei se arki tai muu yhteinen sitten tunteista huolimatta suju. Ja jos se kaikki muu rakkautta lukuunottamatta sujuu hyvin ja rutiinilla toisen kanssa, niin tuskin siinä vaihtoa tulee. En ole katkera mutta kumminkin.
Jos se rakkaus tuottaa toiselle tuskaa antaa toisen mennä jotta ei riko enempää . Laastarin avulla yrittää selvitä itse eteenpäin kunnes tunteet haalenee kun tarpeeksi on aikaa mennyt ,ehkä näin en tiedä.
Ei ole. Monesti vain niitä muita velvoitteita. Ehkä lopun alku. Uskaltaa ottaa se askel eteenpäin.
Mitä muita velvotteita,en ymmärtänyt?
Rakastuminen on vain tunne, rakkaus jotain ihan muuta, siinä se järki. Rakastuminen on pumpulia, mutta rakkaus konkretiaa. Rakastuminenkin menettää merkityksensä, kun suhde arkipäiväistyy. Ihmiset voi elämässä vaihtua, mutta sama arki se tulee vastaan joka kerta. Siis onko mitään järkeä vaihtaa, jos elämässä on jo ihminen jonka kanssa suhde toimii ja hän on tuttu, turvallinen ja luotettava, mutta se alun hehku on vain hukassa ajottain, jolloin niitä ihastumisia/rakastumisia voi tulla. Miksi en siis elvyttäisi omaa nykyistä suhdettani kuntoon sen rakastumisen sijaan.
No sitähänminäkin. Mikä helpotus.
Arki tulee vastaan kaikkien kanssa, muttei sama arki. Sillä kenen kanssa arjen jakaa, on iso merkitys.
Ei mitään järkeä. Itse en ainakaan haluaisi itselleni sellaista miestä, joka olisi rakastunut johonkin toiseen naiseen. Minusta meistä jokainen ansaitsee enemmän.